Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Drogie samochody elektryczne? Tylko do 2026 r.

 Redakcja  |  07.08.2017
pixabay.com

Jak prognozuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, ceny samochodów elektrycznych i pojazdów z napędem tradycyjnym zrównają się w latach 2026-2029, na co wpłynie rozwój technologii, a więc coraz niższe ceny baterii oraz efekt skali produkcji, przekładający się na przystępniejszą ofertę producentów. Zbiegnie się to w czasie ze wzrostem popytu na „elektryki” w naszym kraju, co zaś nastąpi w wyniki rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i rządowym dotacjom. Po ponad 100 latach od wynalezienia silnika spalinowego, motoryzacja wchodzi w kolejny etap.

Pod koniec 2016 roku Międzynarodowa Agencja Energii podała, iż liczba samochodów elektrycznych na świecie przekroczyła 2 mln. Według Bloomberga bariera 100 mln pojazdów zasilanych energią elektryczną zostanie osiągnięta w 2030 r. – zaś OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) wskazuje przedział między 2030 a 2035 r., zaś koncern BP - 2035 r. Najbardziej ostrożny jest ExxonMobil, który wskazuje 2040 r.

Zobacz także: Samochód elektryczny dla najbardziej ekologicznych miast

Również eksperci ING są zdania, iż samochody elektryczne zdominują całkowicie rynek motoryzacyjny w 2035 r. do tego stopnia, że tradycyjnych spalinowych pojazdów już nie będzie można kupić. Wg ING, w 2020 technologia zastosowana w bateriach będzie tak zaawansowana, że pozwoli przezwyciężyć największy mankament „elektryków”, a mianowicie: mały zasięg. Baterie będą też tańsze – Bloomberg wskazuje, że obecnie cena baterii stanowi 50% kosztu pojazdu elektrycznego, zaś po 2020 r. ma to już być o 14% mniej.

Bloomberg szacuje również, że „elektryki” staną się konkurencyjne cenowo wobec swoich spalinowych odpowiedników ok. 2025, zaś do 2040 r. różnice w kosztach będą minimalne. ING jest w tej materii bardziej optymistyczne, podając, że samochody elektryczne będą dostępne w cenie porównywalnej do ceny tradycyjnych aut już 2028 roku. Bloomberg w wydanym w czerwcu br. raporcie przewiduje, iż do 2040 r. auta zasilane energią elektryczną będą stanowiły 54% wszystkich sprzedanych nowych pojazdów i jednocześnie 33% wszystkich poruszających się po drogach. Elektromobilność stanie się jedną z najważniejszych branż na światowych rynkach.

Przeczytaj również: Czy Polacy popierają ideę elektrycznej motoryzacji? I dlaczego?

Niedawno pojawiła się też informacja, iż każdy nowy model Volvo, wprowadzony na rynek po 2019 r., zostanie wyposażony w silnik elektryczny – ten sprzedający ponad pół miliona samochodów rocznie koncert za dwa lata będzie miał w ofercie tylko w pełni elektryczne auta albo hybrydowe. Podobne sygnały płyną od przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

Podobne plany ma także Volkswagen, który zapowiedział, iż do 2025 r. zamierza zostać liderem w segmencie samochodów elektrycznych, osiągając sprzedaż na poziomie miliona aut, choć – póki co, nie rezygnuje z napędu konwencjonalnego. Hyundai – Kia planuje zwiększyć produkcję aut elektrycznych, by do 2020 r. znaleźć się wśród liderów elektromobilności. BMW zakłada zaś, że segment e-mobility będzie odpowiadał za 15-25% ich ogólnej sprzedaży. Ford również nie zamierza zostać w tyle w tym wyścigu – jego plan inwestycyjny zakłada wydatki na poziomie 4,5 mln dolarów do 2020 r. w obszarze elektromobilności.

Podejście zmieniają także firmy, które do tej pory nie działały w sektorze „elektryków”. Przykładowo, prezentacje swojego pierwszego modelu elektrycznego zapowiedziała Honda. Natomiast marki od lat inwestujące w elektromobilność intensyfikują swoje działania sprzedażowe i marketingowe. Nissan Leaf, jeden z najpopularniejszych modeli, sprzedał się w liczbie ponad 250.000 sztuk. Tesla ogłosiła rozpoczęcie produkcji pierwszego masowego auta elektrycznego w przystępnej cenie, ale póki co liderem sprzedaży w Europie z 12 tys. sprzedanych pojazdów jest Renault ZOE.

Sprawdź szczegóły: Nie tylko elektromobilność! - czyli morska energetyka wiatrowa szansą dla polskiej gospodarki

Na wyścigu światowych koncernów skorzysta klient. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL, cena jest decydującym czynnikiem zakupowym – wysoka zniechęca bardziej niż jeszcze słabo rozwinięta infrastruktura do ładowania pojazdów czy ich zasięg. W przypadku rynku polskiego, przełomu można spodziewać się w graniach lat 2026 i 2029, do czego przyczyni się efekt skali i umasowiona produkcja wraz z rosnącą liczbą modeli dostosowaną do różnych grup odbiorców.  

Według OPRA.PL, zbiegnie się to w czasie ze wzrostem popytu, na który wpływ będzie miała rozwinięta i ogólnodostępna infrastruktura. Po 2020  r., zgodnie z projektem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w naszym kraju ma funkcjonować siedem tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Rząd planuje również stworzenie sytemu finansowych i pozafinansowych zachęt do kupna „elektryków”, kluczowych dla „Kowalskiego”.

Warto przeczytać: Polskie firmy pomogą w realizacji planu elektromobilności, jeśli będzie się im to opłacać

Zdaniem Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, polska gospodarka i przemysł mają szansę wykorzystać elektryczna rewolucję na rynku motoryzacyjnym. Skorzystają na tym np. dostawy komponentów, jak np. LG Chem – firma, która w ubiegłym roku rozpoczęła budowę fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Biskupicach Podgórnych, w obszarze Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Warta 1,3 mld pln, będzie pierwszą w Europie fabryką masowej produkcji baterii litowych branży motoryzacyjnej.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl