Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ekologia na ekranie, czyli „Punkt Krytyczny. Energia odNowa"

 Redakcja  |  26.07.2017
mat. prasowe / pixabay.com

Jesteśmy w punkcie krytycznym i blisko połowa z nas, mieszkańców Polski, jest zdania, iż obecnie zachodząca zmiana klimatu jest nie do powstrzymania. Mamy również świadomość, iż nasz kraj potrzebuje rozwoju obecnej polityki energetycznej, ale niestety nie wiemy,  jak możemy na ten rozwój wpłynąć - by ukierunkować go ekologicznie. Takie są wnioski wyciągnięto z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji WWF. Jesteśmy w punkcie krytycznym - tak, ale zwiększając świadomość, możemy rozpocząć działanie, które tę sytuację zmienią na lepsze - nim będzie za późno. Z myślą o tym WWF, we współpracy z partnerami, uruchomił kampanię „Punkt krytyczny. Energia odNowa", której głównym elementem jest przemawiający do wyobraźni film. To pierwsza polska pełnometrażowa produkcja na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Dowiadujemy się z niego co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki.

Przerwy w dostawie prądu, temperatura sięgająca 40 stopni w Polsce i zupełnie nieznośne upały w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zalewane przez wodę morską miasta nadbrzeżne i delty rzek. Pustynnienie, anomalia pogodowe i zagrożenie głodem milionów ludzi. Destabilizacja sytuacji geopolitycznej i setki tysięcy uchodźców klimatycznych. To mało atrakcyjna wizja przyszłości… Przez minione 10 tysięcy lat cieszyliśmy się wyjątkowo stabilnym klimatem. Tymczasem w ciągu ostatniego stulecia stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze skoczyło do najwyższego poziomu od wielu milionów lat, a temperatura powierzchni Ziemi zaczęła bardzo szybko rosnąć. W maksimum epoki lodowej 20 000 lat temu, średnia temperatura powierzchni Ziemi była niższa o 4 stopnie, jednak ta zmiana trwała aż 10 000 lat. Teraz taką zmianę klimatu możemy spowodować zaledwie w przeciągu stulecia, a w kolejnych 2-3 razy większą.

Zobacz także: 8 najbardziej ekologicznych polskich miast

Dlatego na kanale Youtube WWF Polska można od dzisiaj zobaczyć film „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który w jasny, prosty, ale i ciekawy sposób pokazuje: jak wygląda sytuacja wokół nas i co możemy zrobić, aby nie dopuścić do katastrofy na miarę wyginięcia dinozaurów, tyle że tym razem z nami w roli głównej. Film nie jest stworzony dla zysku czy dla czyjegoś partykularnego interesu. Jest stworzony z myślą o tych, którzy jeszcze nie są przekonani, że zrównoważony rozwój jest konieczny i możliwy. To wszystko uzmysławia widzom narrator filmu – Marcin Dorociński. 

Cały świat idzie w kierunku czerpania energii ze słońca, wiatru i innych odnawialnych źródeł energii, które będą zawsze dostępne. Transformacja energetyczna jest potrzebna także dlatego, że węgiel, ropa i gaz są zasobami nieodnawialnymi. W Polsce jesteśmy uzależnieni od importu ropy oraz gazu i przeznaczamy na ich zakup za granicą dziesiątki miliardów złotych rocznie. Mamy jeszcze węgiel, ale jego łatwe w pozyskiwaniu zasoby są na wyczerpaniu. Mimo to, niestety, działania w kierunku koniecznego zwiększenia pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł nie zyskują u nas niezbędnego poparcia ze strony instytucji publicznych. Często inicjatywy te są wręcz blokowane.

Przeczytaj również: Unieszkodliwianie odpadów w duchu nowoczesnych rozwiązań automatyki

- Zdecydowana większość energii zużywanej w krajach uprzemysłowionych pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Jeśli rację mieliby ci, którzy mówią, że paliwa kopalne są niezastąpione, to naszą cywilizację czeka krach, a im dłużej przeciągamy epokę spalania paliw kopalnych, tym wyższą cenę za to zapłacimy. – mówi Marcin Popkiewicz, ekspert ds. zmiany klimatu projektu „Energia odNowa” - Musimy odejść od starych rozwiązań i udowodnić, że można zbudować system energetyczny oparty o niewyczerpywalne i czyste źródła energii. A przy okazji możemy nie tylko chronić klimat i przestać filtrować smog własnymi płucami, ale też podnieść jakość usług energetycznych, zyskać bezpieczeństwo energetyczne, poprawić bilans handlowy, stworzyć nowe miejsca pracy i innowacyjne firmy eksportowe.

- Konsumujemy wszystko, wszędzie i wciąż nam mało. Nie potrzebujemy kolejnej światowej wojny – niszczymy się sami. Tylko wiedza daje nam możliwość wyjścia z punktu krytycznego, w którym tkwimy. Z badań, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji WWF Polska w sierpniu 2016 r., wynika, że 46 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu nie da się powstrzymać. Polacy wiedzą, że Polska potrzebuje zmiany obecnej polityki energetycznej, ale nie wiedzą jak mogą na tę zmianę wpłynąć – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska, koordynator kampanii „Energia odNowa”. – I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zrobić film „Punkt Krytyczny”. Polacy potrzebują kompleksowej informacji na temat tego, jak mogą wpłynąć na zmianę polskiej polityki energetycznej i jej rozwój, który zagwarantuje im bezpieczną przyszłość.

Sprawdź również: Elektrośmieciarze, czyli elektro-konsumpcyjne niechlujstwo

Film "Punkt Krytyczny" wyreżyserował Łukasz Bluszcz – reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak: Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Producentem wykonawczym projektu jest Vision House Productions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Zapraszamy

Źródło: materiał prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl