Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego

Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat
Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat - Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe.
Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat - Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe.
KsiegarniaTechinczna.com.pl

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej „Prace naukowe", została wydana pod koniec 2016 roku książka autorstwa inż. Radosława Lenartowicza oraz dr hab. inż. Jadwigi Fangrat, pracowników Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, pt. „Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego". Opracowanie składa się z dwóch części obejmujących najważniejsze zagadnienia z zakresu instalacji zasilających urządzenia przeciwpożarowe.

Pierwszy tom prezentowanej książki, uzupełniony podtytułem „Układy połączeń i urządzenia zasilające", składa się z pięciu rozdziałów i został poprzedzony słownikiem używanych w treści terminów oraz znaków graficznych. Po krótkim wprowadzeniu w drugim rozdziale zostały zamieszczone statystyki dotyczące porażeń prądem elektrycznym i pożarów w budynkach zebrane z ostatnich kilku lat.

Zamów "Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające" w Księgarni Technicznej >>

Zostały tam zamieszczone podstawowe wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków oraz opisane typy urządzeń przeciwpożarowych i charakterystyki układów zasilających niskiego napięcia. W rozdziale trzecim zostały opisane warunki środowiskowe i zasady doboru środków ochrony przed porażeniami.

Cennym elementem tego rozdziału jest opis środowiska pożarowego, którego znajomość jest niezbędnym elementem do dalszego zgłębiania wiedzy zawartej w prezentowanej publikacji. W rozdziale czwartym zostały opisane urządzenia i instalacje bezpieczeństwa ­pożarowego, które szerzej omówiono w rozdziale piątym. Znajdzie tam czytelnik opis akumulatorów, zespołów prądotwórczych oraz wymagania dotyczące ich instalowania. Na końcu piątego rozdziału zostały opisane wymagania budowlane dotyczące instalacji zespołów prądotwórczych.

Natomiast drugi tom prezentowanej publikacji, uzupełniony podtytułem „Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe", został podzielony na cztery rozdziały, które poprzedzono definicjami użytych terminów oraz symboli graficznych.

Zamów "Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe" w Księgarni Technicznej >>

Po krótkim wprowadzeniu, autorzy zamieścili w drugim rozdziale szczegółowy opis wymagań dotyczących tzw. „zespołów kablowych", pod pojęciem których należy rozumieć przewody lub kable elektryczne układane w budynku wraz z ich konstrukcjami nośnymi. Natomiast w rozdziale trzecim zostały opisane zasady doboru przewodów zasilających urządzenia oraz metodyka projektowania ochrony przeciwporażeniowej zasilanych urządzeń.

Następnie omówiono parametry kabli i przewodów zasilających urządzenia elektryczne, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru oraz przedstawiono klasyfikację ogniową kabli i przewodów elektrycznych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynku. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych.

Zobacz również: "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania"

Na końcu rozdziału zamieszczono opis metodyki doboru przekroju przewodów zasilających urządzenia elektryczne, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru z warunku spadku napięcia oraz samoczynnego wyłączenia dla potrzeb ochrony przeciwporażeniowej. W rozdziale czwartym opisano kluczowe urządzenia i instalacje przeciwpożarowe.

Znajdzie tam czytelnik opis wymagań stawianych przeciwpożarowemu wyłącznikowi prądu, oświetleniu awaryjnemu i ewakuacyjnemu, zasilaniu pomp pożarowych, systemowi sygnalizacji pożaru, dźwiękowemu systemowi ostrzegawczemu oraz instalacjom do odprowadzania dymu i ciepła.

Prezentowana książka ma charakter poradnika, który może być pomocny w codziennej pracy projektanta instalacji przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Korzystać z niej mogą wykonawcy, inspektorzy nadzoru inwestorskiego oraz inwestorzy.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Targi Energetab 2017 - przekonaj się, co wiesz o cyfryzacji systemów zasilania »

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki dla elektryka ?
Energetab 2017 - ABB Drukarka dla elektryka - oznaczniki
Począwszy od cyfrowej transmisji danych i urządzeń wykorzystywanych w podstacjach elektroenergetycznych, po oprogramowanie do zarządzania,(...) czytaj dalej » Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet charakteryzuje wysoka jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń(...) czytaj dalej »

Oto dlaczego Internet Rzeczy (IoT) pozwoli obniżyć koszty »

internet rzeczy IoT - obniża koszty Internet Rzeczy (IoT) jest dla wielu firm daleką wizją, która na obecnym etapie wydaje się tak niezrozumiała, jak i niemożliwa (...) czytaj dalej »


Poznaj wymagania dla oświetlenia awaryjnego »

Zobacz, jak zasilić urządzenia ruchome »
Przemienniki częstotliwości zasilanie urządzeń ruchomych
Zgodnie z § 181 ust. 2 [1] awaryjne oświetlenie zapasowe należy stosować w pomieszczeniach, w których po zaniku oświetlenia podstawowego istnieje konieczność(...) czytaj dalej » Obiekt napędzany energią elektryczną, który nie ma możliwości korzystania z akumulatorów, musi mieć ją doprowadzoną (...) czytaj dalej »

Linie światłowodowe -  od projektu do montażu

Światłowody montaż i wymagania Zobacz gdzie szukać pomocy i jak ułatwić sobie projekt i montaż linii światłowodowych (...) czytaj dalej »


Wstępny etap projektu - wyjaśniamy jak określić moc zespołu prądotwórczego » Przekonaj się, czy szynoprzewody mają sens »
projektowanie instalacji elektrycznych program Montaż szynoprzewodów
Wyjaśniamy co zrobić, gdy trzeba określić moc zespołu prądotwórczego na wstępnym etapie projektu (...) czytaj dalej »
Porównanie przewodów szynowych z kablami pod względem ilości zajmowanego miejsca oraz komfortu prowadzenia trasy już (...) czytaj dalej»

Miniaturyzacja zasilaczy do rozdzielnic - zobacz trendy »

Małe zasilacze do rozdzielnic Rozdzielnice elektryczne są od wielu lat stosowane zarówno w instalacjach domowych (w postaci niewielkich rozdzielnic nad-/podtynkowych), jak i dużo większych systemów szaf przemysłowych (...) czytaj dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
7-8/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - System kontroli i sterowania układami zabezpieczeń i oszczędności energii domu jednorodzinnego
  • - Rozdzielnice SN w inteligentnych sieciach
Zobacz szczegóły
KARLIK ELEKTROTECHNIK Sp. z o.o. KARLIK ELEKTROTECHNIK Sp. z o.o.
Karlik Elektrotechnik Sp. z o. o. jest ogólnopolskim producentem osprzętu elektroinstalacyjnego funkcjonującym na rynku od 1978 roku. Od...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl