Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego

Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat
Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat - Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe.
Radosław Lenartowicz, Jadwiga Fangrat - Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe.
KsiegarniaTechinczna.com.pl

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej „Prace naukowe", została wydana pod koniec 2016 roku książka autorstwa inż. Radosława Lenartowicza oraz dr hab. inż. Jadwigi Fangrat, pracowników Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, pt. „Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego". Opracowanie składa się z dwóch części obejmujących najważniejsze zagadnienia z zakresu instalacji zasilających urządzenia przeciwpożarowe.

Pierwszy tom prezentowanej książki, uzupełniony podtytułem „Układy połączeń i urządzenia zasilające", składa się z pięciu rozdziałów i został poprzedzony słownikiem używanych w treści terminów oraz znaków graficznych. Po krótkim wprowadzeniu w drugim rozdziale zostały zamieszczone statystyki dotyczące porażeń prądem elektrycznym i pożarów w budynkach zebrane z ostatnich kilku lat.

Zamów "Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 1: Układy połączeń i urządzenia zasilające" w Księgarni Technicznej >>

Zostały tam zamieszczone podstawowe wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków oraz opisane typy urządzeń przeciwpożarowych i charakterystyki układów zasilających niskiego napięcia. W rozdziale trzecim zostały opisane warunki środowiskowe i zasady doboru środków ochrony przed porażeniami.

Cennym elementem tego rozdziału jest opis środowiska pożarowego, którego znajomość jest niezbędnym elementem do dalszego zgłębiania wiedzy zawartej w prezentowanej publikacji. W rozdziale czwartym zostały opisane urządzenia i instalacje bezpieczeństwa ­pożarowego, które szerzej omówiono w rozdziale piątym. Znajdzie tam czytelnik opis akumulatorów, zespołów prądotwórczych oraz wymagania dotyczące ich instalowania. Na końcu piątego rozdziału zostały opisane wymagania budowlane dotyczące instalacji zespołów prądotwórczych.

Natomiast drugi tom prezentowanej publikacji, uzupełniony podtytułem „Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe", został podzielony na cztery rozdziały, które poprzedzono definicjami użytych terminów oraz symboli graficznych.

Zamów "Instalacje zasilające urządzenia bezpieczeństwa pożarowego. Tom 2: Oprzewodowanie i urządzenia przeciwpożarowe" w Księgarni Technicznej >>

Po krótkim wprowadzeniu, autorzy zamieścili w drugim rozdziale szczegółowy opis wymagań dotyczących tzw. „zespołów kablowych", pod pojęciem których należy rozumieć przewody lub kable elektryczne układane w budynku wraz z ich konstrukcjami nośnymi. Natomiast w rozdziale trzecim zostały opisane zasady doboru przewodów zasilających urządzenia oraz metodyka projektowania ochrony przeciwporażeniowej zasilanych urządzeń.

Następnie omówiono parametry kabli i przewodów zasilających urządzenia elektryczne, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru oraz przedstawiono klasyfikację ogniową kabli i przewodów elektrycznych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynku. Część 6: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych.

Zobacz również: "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania"

Na końcu rozdziału zamieszczono opis metodyki doboru przekroju przewodów zasilających urządzenia elektryczne, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru z warunku spadku napięcia oraz samoczynnego wyłączenia dla potrzeb ochrony przeciwporażeniowej. W rozdziale czwartym opisano kluczowe urządzenia i instalacje przeciwpożarowe.

Znajdzie tam czytelnik opis wymagań stawianych przeciwpożarowemu wyłącznikowi prądu, oświetleniu awaryjnemu i ewakuacyjnemu, zasilaniu pomp pożarowych, systemowi sygnalizacji pożaru, dźwiękowemu systemowi ostrzegawczemu oraz instalacjom do odprowadzania dymu i ciepła.

Prezentowana książka ma charakter poradnika, który może być pomocny w codziennej pracy projektanta instalacji przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Korzystać z niej mogą wykonawcy, inspektorzy nadzoru inwestorskiego oraz inwestorzy.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Czego potrzebujesz, by zapewnić ochronę instalacji elektrycznych?

Przekaźniki priorytetowe stosujemy wtedy, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące(...) czytam dalej »


Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej?

Tworzenie innowacyjnych i niezawodnych produktów oraz świadczenie usług z zakresu automatyzacji przemysłu oraz zarządzania energią jest misją... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl