Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

O wyzwaniach energetyki w Polsce i Europie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 Redakcja  |  10.05.2017
pixabay.com

Jak efektywnie gospodarować energią w Polsce i Europie, uwzględniając dylematy polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego? Oto jedno z wielu zagadnień, które poruszą uczestnicy IX. Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC), dobywającego się w dniach 10-12 maja br. w Katowicach. Europejski Instytut Miedzi udostępni z tej okazji raport poświęcony stanowi i potrzebom rozwojowym sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce. Będzie on elementem wystawy Instytutu prezentującej innowacyjne zastosowania miedzi w przemyśle.

Jednym z najważniejszych obecnie wyzwań stojących przed państwami Unii Europejskiej jest przestawianie gospodarki energetycznej na tory niskoemisyjne – produkowanie i optymalne przesyłanie energii elektrycznej przy możliwie niskiej emisji gazów cieplarnianych. Wiąże się to nie tylko z dyskusją nad zmianami struktury wytwarzania i zwiększania mocy w elektrowniach, ale także z wdrażaniem działań mających na celu zmniejszanie strat energii oraz rozwiązań typu Smart Grid.

Energetyka jednym z filarów EEC

Tematyce energetyki opartej na węglu, zagadnieniom miksu energetycznego, odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwa energetycznego poświęcony będzie trzeci dzień IX. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, najważniejszego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. W piątek, 12 maja, jego uczestnicy rozmawiać będą m.in. o tym, jak w praktyce wygląda efektywność energetyczna oraz jej potencjał w gospodarkach krajów europejskich i jakie są energooszczędne technologie, które wspomagają racjonalne zarządzanie zużyciem energii. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii Ministerstwa Energii, Marek Szałas, dyrektor rejestru świadectw pochodzenia Towarowej Giełdy Energii SA, a także przedstawiciele firm czy władz Słupska.

Sprawdź szczegóły: Energa oferuje przeprowadzenie audytu energetycznego

Polską energetykę wciąż charakteryzuje wysoka emisyjność dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii – według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii w 2011 roku była ona ponad dwukrotnie wyższa od średniej unijnej (780 g CO2/kWh w Polsce przy 352 g CO2/kWh w państwach UE). To efekt bazowania w produkcji przede wszystkim na węglu, ale także małej efektywności i sprawności przestarzałych bloków energetycznych. Nie od dziś wiadomo, że czeka nas spora wymiana infrastruktury produkcyjnej w energetyce zawodowej - zakłada się, że do 2030 roku obejmie ona blisko połowę obecnej infrastruktury. Niemal jedna czwarta mocy wytwórczej w naszym kraju pochodzi bowiem z elektrowni starszych niż 40 lat, natomiast aż 60 proc. bloków ma więcej niż 30 lat.

- Kierunek rozwoju polskich sieci elektroenergetycznych musi uwzględniać liczne przesłanki w obszarze przesyłania energii, jak i jej dystrybucji do odbiorcy końcowego. W obu istotną rolę odgrywają prace nad efektywnymi technologiami typu Smart Grids, które wspierać będą sterowanie i zarządzanie siecią – mówi Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.

Instytut jest jednym z partnerów europejskiego projektu RIGRID.pl, czyli budowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich. Równolegle jednak konieczne jest wprowadzanie rozwiązań mających na celu ograniczanie strat energii.

Dowiedz się więcej: Jaki jest stan infrastruktury elektroenergetycznej na obszarach wiejskich? - czyli projekt RIGRID

Większe bezpieczeństwo, mniejsze koszty eksploatacji sieci

Te wyzwania można skuteczniej realizować m.in. poprzez szersze zastosowanie miedzi w elementach sieci elektroenergetycznych jak np. linie kablowe czy transformatory. Jak pokazują badania, jednostkowe koszty przesyłania energii linią na napięcie 220 kVz przewodami miedzianymi (w przypadku linii zaprojektowanej na temperaturę +80⁰C) są niższe o około 10 – 16 proc. niż w przypadku linii z przewodami stalowo-aluminiowymi. Natomiast przy wykorzystaniu pełnej obciążalności linii z przewodami miedzianymi (temperatura +150⁰C) te koszty są już prawie dwukrotnie niższe niż przy obciążalności wyznaczonej dla temperatury +80⁰C. A częstsze stosowanie miedzi w transformatorach dystrybucyjnych średniego i niskiego napięcia pozwoli na ograniczanie strat obciążeniowych i zwiększenie ich efektywności energetycznej.

- Badania te prezentuje obszerny raport, który na naszą prośbę przygotowali naukowcy z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki AGH. Analizują oni stan polskich sieci elektroenergetycznych i ich potrzeby rozwojowe pod kątem wdrażania w Polsce procesu transformacji niskoemisyjnej. To źródło obszernej i aktualnej wiedzy, kluczowej do podejmowania decyzji odnośnie polskiej energetyki. Dlatego postanowiliśmy udostępnić ten raport za darmo wszystkim uczestnikom tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego – podkreśla Michał Ramczykowski.

Przeczytaj także: Unijne wsparcie finansowe na promowanie efektywności energetycznej i OZE

Raport jest jednym z elementów wystawy prezentującej współczesne zastosowania miedzi i innowacyjne technologie oparte na miedzi lub jej stopach, prezentowanej w holu głównym katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Można go pobrać, skanując kod QR znajdujący się na jednej z tablic. Jest on również dostępny do pobrania na stronie Leonardo Energy.

Podczas tegorocznego trzydniowego cyklu debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego spotkają się przedstawiciele Komisji Europejskiej, reprezentanci krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z kraju i zagranicy, a także prezesi największych firm i liczni biznesmeni z Europy, Afryki i Azji, przedstawiciele instytucji finansowych i samorządów. Organizatorzy spodziewają się około ośmiu tysięcy uczestników, zaplanowano 132 sesje z udziałem ok. 700 prelegentów.W tym roku wiodącym tematem będzie m.in. przyszłość Europy i projektu Unii Europejskiej oraz kształt nowego systemu wolnorynkowego, jak również energetyka, inwestycje czy opieka zdrowotna.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl