Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Energa oferuje przeprowadzenie audytu energetycznego

 Redakcja  |  08.05.2017
pixabay.com

Poprawa efektywności energetycznej, a tym samym niższe rachunki za prąd i obniżenie kosztów funkcjonowania firmy – to efekty audytu energetycznego, które duże firmy muszą wykonać do końca września tego roku. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Energa wprowadza audyt energetyczny do swojej oferty, gwarantując usługi wykwalifikowanych specjalistów.

Zgodnie z ustawą z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, do przeprowadzenia audytu energetycznego zobowiązane są przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatnich dwóch lat (licząc osobno każdy rok) zatrudniały co najmniej 250 osób lub osiągnęły roczny obrót netto na poziomie co najmniej 50 mln euro oraz co najmniej 43 mln euro sumy bilansowej. Pierwszy audyt energetyczny muszą przeprowadzić do 30 września br., a kolejne nie rzadziej niż co cztery lata.

Sprawdź: Co osiągniemy do 2030 roku? - czyli Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Audyt energetyczny to nic innego, jak szczegółowe analizy i obliczenia, na podstawie których można zarekomendować firmie działania służące poprawie efektywności energetycznej. Audyt określa, czy całkowite zużycie energii (nie tylko prąd, ale również ciepło, gaz oraz inne paliwa) w przedsiębiorstwie jest prawidłowe, a także wskazuje obszary potencjalnych oszczędności energii oraz pomaga ustalić priorytety w zakresie efektywności energetycznej, czyli modernizacji obiektu i jego instalacji. Audyt energetyczny to także wsparcie dla firm planujących wdrożenie normy ISO 50 001.

- Audyt energetyczny to oferta dla dużych firm, którym zależy na poprawieniu swojej efektywności energetycznej, która bezpośrednio przekłada się na biznes. Mówiąc wprost - duże firmy to zazwyczaj duże rachunki za energię elektryczną. Oszczędność kilku czy kilkunastu procent tych kwot, dzięki wprowadzeniu bardziej efektywnej gospodarki energetycznej, przekłada się w skali roku na znaczące sumy – podkreśla Piotr Hawliczek, prezes Energa Obrót, która razem ze spółką Enspirion z Grupy Energa przygotowały ofertę.

Dowiedz się więcej: Kogo obejmie ustawowy obowiązek audytu energetycznego?

Firma, która zdecyduje się na przeprowadzenie audytu energetycznego, jest zobowiązana do udostępnienia aktualnych, mierzalnych, możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących m.in. zużycia energii elektrycznej, ciepła, gazu i innych paliw. W celu przeprowadzenia rzetelnej oceny stanu obiektu wymagane jest udostępnienie  dokumentacji opisującej parametry techniczne, m.in.:

  • procesów technologicznych,
  • eksploatowanych urządzeń,
  • układów zasilania i dystrybucji energii elektrycznej,
  • źródeł i instalacji ciepła i chłodu,
  • budynków wraz z instalacjami energii elektrycznej i ciepła,
  • transportu wewnętrznego i zewnętrznego.

- Oferowany przez nas audyt energetyczny to nie tylko fakty i dane na temat zużycia energii, ale przede wszystkim wiedza, doświadczenie i konkretne wnioski dotyczące lepszego zarządzania energią w firmie naszego klienta. Enspirion, jako jedyny w Polsce dostawca usługi DSR, czyli redukcji mocy, w ramach audytu energetycznego analizuje i określa rzeczywisty potencjał udziału przedsiębiorstwa w tej usłudze. Warto podkreślić, że na czas realizacji audytu energetycznego udostępniamy firmie wizualizację profilu energetycznego on-line z rozdzielczością 1-minutową – podkreśla Tadeusz Wita ze spółki Enspirion.

Zobacz także: Sektor energetyczny a nowy model efektywności energetycznej

Audyt jest każdorazowo wyceniany indywidualnie, co jest uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa, liczby obiektów, specyfiki i stopnia skomplikowania procesów w danej firmie oraz od jakości j dokumentacji obiektów. Co ważne, w ramach obowiązujących przepisów, firmy, które nie przeprowadzą audytu energetycznego muszą liczyć się z i karami finansowymi, które mogą sięgać do 5 proc. przychodu z poprzedniego roku podatkowego.

Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z kluczowych elementów polityki energetycznej krajów Unii Europejskiej, mającym skutecznie ograniczyć energochłonność gospodarek.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl