Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zielona Góra na czele miast z "zielonym transportem miejskim"

 Redakcja  |  03.04.2017
Solaris Urbino electric to jeden z najpopularniejszych modeli elektrycznych autobusów w Polsce.
Solaris Urbino electric to jeden z najpopularniejszych modeli elektrycznych autobusów w Polsce.
Solaris Bus & Coach

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, pierwsze polskie miasta przygotowują się do wdrożenia autobusów elektrycznych w ramach miejskiego transportu. Wkrótce krajowym liderem w tym zakresie ma być Zielona Góra. Elektryfikacja taboru w tym mieście ma być możliwa dzięki pozyskaniu unijnych funduszy ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Unijne dofinansowanie projektu „Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze” ma sięgnąć 75 proc. kosztów kwalifikowanych. W ramach projektu planowane jest kupno 47 autobusów napędzanych energią elektryczną - trwa przetarg na ich zakup, jak również na dostawę stacji ładowania z infrastrukturą elektroenergetyczną, która zostanie zainstalowana na pętlach autobusowych należących do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze.

Przewidywany termin realizacji wszystkich dostaw autobusów – obok elektrycznych również 17 autobusów z napędem diesla Euro-6 – to koniec III kwartału przyszłego roku, przy czym dostawa pierwszych pięciu autobusów ma nastąpić do połowy 2018 r.

Przeczytaj również: Polubić elektromobilność, czyli projekt Lublina

Zielona Góra od pięciu lat przygotowuje się do wymiany taboru komunikacji miejskiej na elektryczny. Przetestowano kilka modeli tego typu autobusów - od firm Solaris, Skoda czy Ursus, oceniając je pod względem technicznym, praktycznym i wizualnym, choć kluczowa była ilość energii zużyta podczas obsługi linii autobusowej.

Stacje ładowania autobusów elektrycznych znadją się na 11 pętlach autobusowych oraz w zajezdni należącej do miejskiego przewoźnika. Będą one zasilane w energię elektryczną z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej, w związku z czym do pętli autobusowych wykonane zostaną przyłącza zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez operatora sieci. Na pętlach autobusowych zostaną zamontowane systemy ładowania prądem stałym, o mocach wyjściowych w zakresie 400-800 kW, a na terenie zajezdni MZK powstanie dwuwyjściowa stacja wolnego ładowania prądem stałym, o mocy wyjściowej regulowanej w zakresie 40-80 kW, a także stacja ładowania o mocy 400 kW.

Sprawdź szczegóły: Setki autobusów elektrycznych za 2-3 lata i nowość Ursusa

Otwarcie ofert w ramach zamówienia publicznego w projekcie pt. „Dostawa stacji ładowania wraz z infrastrukturą elektroenergetyczną na pętlach autobusowych oraz systemem telemetrycznym” ma nastąpić w połowie kwietnia.

Ekologiczny tabor wdrażany jest także w innych polskich miastach - realizacji inwestycji służy unijne dofinansowanie przyznawane z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zasygnalizowała, że rząd chce wprowadzić do przetargów na zakup miejskich autobusów ze środków unijnych zasady faworyzujące zakup pojazdów na prąd.

Najbardziej ambitne plany w naszym kraju w zakresie elektryfikacji transportu ma największy w Polsce miejski przewoźnik - Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie do 2020 roku chcą zakupić w sumie 130 autobusów elektrycznych, a na terenie miasta powstaje sieć pantografów do ładowania autobusów elektrycznych. Do końca tego roku po stolicy ma jeździć 30 takich pojazdów.

Zobacz także: Warszawa z nowymi stacjami ładowania elektrobusów

Miejski przewoźnik z Krakowa we wrześniu 2016 r. rozstrzygnął przetarg na zakup 20 autobusów elektrycznych, z czego w ubiegłym roku na ulice wyjechały już cztery (kontrakt dla firmy Solaris obejmuje 17 autobusów 12-metrowych i trzy przegubowe o długości 18 m). Pojazdy są wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh, które można uzupełniać energią elektryczną z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW, zlokalizowanych w zajezdni, lub za pośrednictwem pantografu na specjalnej stacji ładowania zbudowanej przy ul. Pawiej, korzystającej z zasilania z trakcji tramwajowej.

Jaworzno, korzystając z unijnych dotacji z RPO dla woj. śląskiego, w październiku 2016 r. podpisało umowę na dostawę 16 autobusów elektrycznych marki Solaris. Zamówienie, które wyceniono na 35,2 mln zł i które ma być zrealizowane w tym roku, obejmuje dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji (18-metrowych), trzy 12-metrowe pojazdy – nowy Urbino electric, a także cztery autobusy klasy midi o długości 8,9 m.

Dowiedz się więcej: Kraków z nowymi stacjami szybkiego ładowania dla elektrycznych autobusów

Miesiąc wcześniej PKM z Jaworzna rozstrzygnęło przetarg na dostawę sześciu elektrycznych autobusów, dzięki czemu tego typu pojazdów w Jaworznie wzrośnie wkrótce do 23, a co trzeci autobus we flocie miejskiego przewoźnika będzie napędzany energią elektryczną.

Źródło: gramwzielone.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl