Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Bezpieczeństwo i ergonomia w codziennej pracy elektryka

 Redakcja  |  10.03.2017
mat. prasowe

Ergonomia, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo - kwestie te, choć szczególnie istotne, są często pomijane w codziennej pracy związanej z użytkowaniem narzędzi ręcznych. Chcąc zmienić ten stan rzeczy i pokazać, jak ważna jest wiedza i troska o zdrowie, a więc i życie, firma Wiha ogłasza rok 2017 „Ofensywą zdrowotną”. Poprzez kampanię świadomościową „I feel Wiha”  chce dotrzeć do użytkowników narzędzi, pracodawców oraz sklepów specjalistycznych oraz skierować uwagę na ten, kluczowy dla jakości pracy profesjonalistów, temat. Przekazywanie informacji i pogłębianie wiedzy, skupianie uwagi oraz oferowanie usług doradczych – to zaledwie kilka zapowiadanych elementów, kryjących się za tą długofalową akcją wdrażaną przez firmę Wiha tego roku.

Zdrowie i bezpieczeństwo – najlepsi sprzymierzeńcy profesjonalnego wykonawcy

Wszędzie tam, gdzie praca zawodowa specjalisty wymaga kontaktu z elementami pod napięciem, a także ciągłego używania narzędzi ręcznych nie ma miejsca na nieuwagę, zaniedbanie i pośpiech. Jak pokazują statystyki Głównego Urzędu Statystycznego [1], w ubiegłym roku w Polsce doszło do 1100 wypadków przy naprawie, konserwacji oraz instalacji maszyn i urządzeń, ponad 700 incydentów związanych z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, a także 5776 wypadków na budowie.

Zobacz także: Filmy edukacyjne dla dzieciaków-bystrzaków, czyli ABB Junior Channel

Te same dane wskazują na fakt, że 3,3% wszystkich wypadków przy pracy wynikało z kontaktu z prądem elektrycznym, temperaturą i substancjami chemicznymi, co przekłada się na liczbę blisko 2890 zarejestrowanych przypadków. Dodając do tego urazy zawodowe – bóle dłoni i nadgarstków, czy zmiany zwyrodnieniowe stawów otrzymujemy jasny komunikat – praca w zawodzie elektryka, elektromontera czy mechanika wymaga szczególnej odpowiedzialności i daru przewidywania. Jak zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo wybierając ten niełatwy zawód?

Więcej uwagi, mniej ryzyka

Zdecydowaną większość wypadków przy pracy w ubiegłym roku sprokurowało niewłaściwe zachowanie się pracownika (blisko 60%), co tylko dowodzi potrzeby zwiększania świadomości przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Uwagę warto zwrócić także na takie sklasyfikowane przez PKD przyczyny, jak niewłaściwa organizacja stanowiska pracy (5,3%), brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (7,5%) czy niewłaściwy stan czynnika materialnego, co może wynikać np. z nieodpowiedniego rozwiązania technicznego, wykonania bądź wad materiałowych (8,6%).

Wymienione aspekty szczególnie dotyczą prac związanych z operowaniem narzędziami ręcznymi, co z punktu widzenia profesjonalnego elektryka powinno skłaniać do większej troski o jakość i wynikające z niej bezpieczeństwo wykorzystywanych wkrętaków, szczypiec czy narzędzi dynamometrycznych. Inwestycję w profesjonalny warsztat narzędziowy należy więc traktować nie tylko w kategoriach funkcjonalnych, ale też ochronnych. Na co warto zwrócić uwagę, kompletując skrzynkę narzędziową?

Przeczytaj również: Blog "Okiem Reportera"

- Narzędzia ręczne powinny w naturalny sposób stanowić przedłużenie dłoni każdego profesjonalnego wykonawcy. Na temat należy wiec spojrzeć z dwóch stron - bezpieczeństwa w kontakcie z elementami pod napięciem, a także od strony ergonomii i jakości narzędzi, które w dłuższej perspektywie pomogą uchronić elektryka przed groźnymi i bolesnymi chorobami zawodowymi - podkreśla Wojciech Gradowski, ekspert firmy WIHA.

Bezpieczeństwo danego rozwiązania przejawia się zarówno w ilości i jakości udokumentowanych testów, jakim poddano narzędzie, zdobytym certyfikatom, jak i technologii wykonania. Tylko pełny monitoring wszystkich czynników pozwala na osiągnięcie założonych parametrów produktu finalnego oraz, co jest równie ważne, jego powtarzalności. Z drugiej strony należy zwrócić szczególną uwagę na ergonomię narzędzia - dopasowane optymalnie do ręki małe rękojeści gwarantujące najlepszą precyzję i kontrolę oraz duże zapewniające mocne dokręcanie, a także wbudowane w rękojeść strefy twarde i miękkie.

Tak dobrane narzędzie pozwoli na wieloletnie, bezbolesne, a przede wszystkim bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Z czym wiąże się zaś praca z rozwiązaniami niskiej jakości?

Gdy ból nie pozwala pracować

Powtarzalne, długotrwałe czynności manualne w pracy każdego elektryka czy mechanika mogą skutkować licznymi kontuzjami i przypadłościami zawodowymi, w tym zwyrodnieniem stawów, cieśnią nadgarstka czy tak zwanym "łokciem tenisisty".

Dowiedz się więcej: Promocja zawodu elektryka przez firmę TAURON

– Wszystkie schorzenia związanie z nadmierną eksploatacją stawów wiążą się z niepokojącym uczuciem dyskomfortu, który zaniedbany, może przerodzić się w silny ból, pozbawiający specjalistę krótko- lub długotrwałej możliwości wykonywania zawodu –
podkreśla Jadwiga Razum, dyplomowany rehabilitant. – Takie dolegliwości to skutek częstej pracy z nienaturalnie wygiętą dłonią, która w pierwszym stadium prowadzi do drętwienia i sporadycznego bólu, a w dalszej fazie promieniuje w stronę przedramienia, a nawet barku. Na tym etapie zauważamy znaczne pogorszenie sprawności manualnej, spadek precyzji działania, a w najtrudniejszych przypadkach – nawet zanik mięśni. Wtedy, w zależności od stopnia kontuzji, pacjenta czeka operacja lub długa rehabilitacja. Czas powrotu do pracy zależy od wybranej metody leczenia i wykonywanego zawodu – podkreśla. - Oprócz znacznego uszczerbku na zdrowiu, cierpi również portfel  - zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Każdy dzień nieobecności to przestoje w wykonywanych zadaniach, konieczność szukania zastępstwa, nie wspominając o kosztach rehabilitacji i dodatkowych zabiegów, które znacznie przyspieszą wyczekiwany powrót do codziennych zadań.

Co na to BHP?

Za chorobę zawodową uważa się przypadłość określoną w wykazie chorób zawodowych, która powodowana jest działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. W przypadku elektryków, mechaników i innych specjalistów, wykonujących podczas codziennych zadań powtarzalne ruchy prowadzące do podrażnienia nerwu pośrodkowego czy łokciowego, bolesnych urazów dłoni, nadgarstka, łokcia czy barku są one bardzo powszechne.

Sprawdź szczegóły: Energia dla seniora - program edukacyjny Grupy TAURON

Pracownik, który ulegnie kontuzji, to duży problem dla pracodawcy – zwolnienie chorobowe może trwać nawet 182 dni, nie wspominając o okresie rehabilitacji wynoszącej w tym wypadku od 3 do 9 miesięcy. Jeśli rehabilitacja zostanie przerwana, a specjalista wróci do pracy, należy się spodziewać nawrotu choroby i jeszcze dłuższego okresu rekonwalescencji. W efekcie, przedsiębiorstwo funkcjonuje bez specjalisty, którego obowiązki należy rozdzielić między aktywny zespół. Czy można temu zapobiec?

– Pracodawca ma do dyspozycji szereg możliwości, które będą chronić jego pracowników, zapewniać im jak najlepsze warunki pracy oraz pozwolą szybko i efektywnie reagować na ich potrzeby – podkreśla Matylda Kołat, specjalista do spraw BHP – Pierwsza to kompleksowe szkolenie z zakresu wykonywanych zadań i obowiązków, które jest absolutną koniecznością na każdym stanowisku pracy. Druga wiąże się z odpowiednim wyposażeniem warsztatu – zagwarantowaniu pracownikowi wysokiej jakości certyfikowanych narzędzi, które charakteryzują się ergonomiczną budową, przeszły liczne testy potwierdzające dostosowanie do pracy w obszarze elementów pod napięciem i, choć można uznać to za truizm, będą w nienagannym stanie. Wśród wielu przedsiębiorstw pokutuje wciąż chęć oszczędności, czasem kosztem zdrowia i komfortu pracownika. Po trzecie, dobrze dobrane narzędzie to połowa sukcesu – drugą gwarantuje odpowiedzialna organizacja pracy, tj. zaplanowanie pracy z różnymi narzędziami, które pozwolą odciążyć bolące stawy, a uaktywnić inne partie mięśni. Rotacja zadaniami, wymiennie – dokręcaniem, przybijaniem, ściskaniem pozwoli na maksymalną redukcję obciążenia pracownika – podkreśla Matylda Kołat.

Rozwiązanie od specjalistów dla specjalistów

Dynamiczny rozwój rynku narzędzi oraz coraz większa świadomość pracowników i pracodawców działających w obszarze usług specjalistycznych sprawiają, że każdy produkt powinien nieść za sobą pewną wartość dodaną – w tym wypadku ponadprzeciętne bezpieczeństwo, ochronę zdrowia oraz konstrukcję ułatwiającą i przyspieszającą pracę.

Polecamy lekturę: Elektropatologia porażeń prądem elektrycznym oraz bezpieczeństwo przy urządzeniach elektrycznych. Zeszyty dla elektryków - nr 12

- Wsłuchując się w potrzeby rynku, przeprowadziliśmy szereg badań nad kształtem i ergonomią narzędzi, które przyczynią się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia urazów zawodowych wśród specjalistów. Tak powstała ergonomiczna koncepcja rozmiarów rękojeści, wykorzystywana do produkcji wkrętaków SoftFinish, SoftFinish electric, SoftFinish ESD i MicroFinish, nagrodzona przez niemieckie stowarzyszenie lekarzy i terapeutów na rzecz zdrowego kręgosłupa Aktion Gesunder Rücken – podkreśla Wojciech Gradowski, ekspert firmy Wiha.

Wyróżniona koncepcja umożliwia użytkownikowi wygodną, długotrwałą i przede wszystkim pozbawioną bólu pracę, także w obliczu intensywnej eksploatacji, typowej dla zastosowań specjalistycznych. Oprócz koncepcji rozmiarów rękojeści wkrętaków, certyfikat AGR otrzymały również szczypce Inomic®. Ergonomiczne narzędzie, powstałe dzięki współpracy konstruktorów z działu innowacji firmy Wiha, fachowych instalatorów oraz Instytutu Inżynierii Przemysłowej w Stuttgarcie, wyposażono w rękojeść o załamanym kształcie, która chroni narażone na kontuzje ręce oraz umożliwia wielogodzinną pracę pozbawioną uczucia zmęczenia i bólu. Równolegle poruszające się ramiona szczypiec oraz zakrzywiony o 23° kształt rękojeści wspiera fizjologiczny zakres ruchu nadgarstka podczas pracy (narzędzie ułożone jest prostopadle do elementów roboczych, a równolegle do podłoża), co z jednej strony pozwala na zwiększenie przenoszenie siły o około 25%, a z drugiej zapobiega niezdrowej pozycji ręki i całego ciała. 

– W efekcie, odpowiednio dobrane narzędzia, których budowa i funkcjonalność odpowiadają potrzebom specjalistów. A te, w połączeniu z  licznymi szkoleniami, dbałością o zasady BHP, a także odpowiedzialnością – zarówno pracownika, jak i pracodawcy to gwarant bezpiecznej i efektywnej pracy każdego specjalisty – dodaje Wojciech Gradowski.

* * *

Pomysł na kampanię "I feel Wiha" (szczegóły na stronie www.i-feel-wiha.com/pl/), która celuje w zwiększanie świadomości dotyczacej bezpieczeństwa wśród profesjonalistów, zrodził się po otrzymaniu wyróżnienia AGR (Aktion Gesunder Rücken e. V.), przyznanego po raz pierwszy firmie WIHA. Skłoniło ono zespół do zajęcia się tematem zdrowia na znacznie szerszą skalę. Ponadto, wieloletnie doświadczenie w dziedzinie opracowywania narzędzi ręcznych przy uwzględnieniu i zbadaniu punktów widzenia ergonomii, było tylko kolejnym pretekstem napędzającym tę inicjatywę, którą wsparła współpraca z instytutami i specjalistami z sektora nauk medycznych.

Celem akcji jest przybliżenie użytkownikom i pracownikom sklepów specjalistycznych zalet ergonomicznych narzędzi ręcznych i skupienie ich uwagi na wciąż jeszcze mało popularnym temacie „zdrowia użytkownika” oraz uświadomienie, że dbałość o własne zdrowie to najlepsza inwestycja w rozwój specjalistycznej kariery. Kampania jest tworzona i realizowana z poczuciem humoru, zrozumialą narracją, obfitującą w wyraziste motywy, które na długo zapadną w pamięć wykonawców.

Wiha pragnie propagować dobre nawyki wykonawcze i dbałość o własne zdrowie, co staje się nie tylko szczególnie ważne w kontekście odpowiedzialności za swoją pracę, ale i powierzone mienie. Symbol czerwonego krzyża, widniejący w logo kampanii, podkreśla, że dobrze wykonane zadanie, to takie, które zostało przeprowadzone z poszanowaniem własnych dłoni, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, zaś samo hasło wskazuje, że użycie dobrych, ergonomicznych narzędzi można poczuć zarówno w chwili pracy, jak i dłuższej w perspektywie.

[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2015-roku,3,22.html

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl