Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Drugi Konwent SNB

patronat medialny elektro.info
 kk  |  elektro.info 1-2/2017  |  06.03.2017
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
kk

W warszawskim Hotelu Novotel 18 stycznia odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. W tym roku współorganizatorem Konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich. Na spotkaniu dyskutowano o obowiązujących i planowanych zmianach w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków.

Odbyły się trzy równoległe panele dyskusyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami, dźwigów osobowych i samochodowych oraz innych urządzeń podnoszących.

W debatach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i branżowych, niezależni eksperci oraz przedstawiciele firm. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spodziewane konsekwencje, w tym koszty, wprowadzenia planowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, przedstawił Marek Poddany, wiceprezes PZFD.

Zobacz także: Projekt BMS 2016 – pierwsza ogólnopolska konferencja zakończona sukcesem!

Środowisko deweloperów deklaruje, że nie kwestionuje zasadności wymogów dotyczących bezpieczeństwa w budynkach, ale zasadność budowy kosztownych instalacji i rozwiązań ppoż. - ich zdaniem nieadekwatnych do ryzyka. Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu pożarowemu przedstawiono szereg danych wskazujących, że w wielu obszarach wymagania trzeba zwiększać - w tym w budynkach mieszkalnych i publicznych - a jedynie w niektórych przypadkach obniżać.

W dyskusji nad kierunkami zmian Warunków Technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wzięli udział m.in. dr inż. Dariusz Ratajczak - przewodniczący GR4 i dr inż. Dorota Brzezińska z Politechniki Łódzkiej. Podczas Konwentu zaprezentowano też kwestie stosowania w domach i mieszkaniach czujek dymu i CO - omówili je mgr inż. Paweł Stępień z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz mistrz kominiarski Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy.

Postulaty deweloperów na zakończenie Konwentu przestawił Jacek Bielecki z PZFD/BGK Nieruchomości - wskazywał, że aby budować tanie mieszkania na wynajem, konieczne jest obniżenie niektórych wymagań z WT, zwłaszcza tych, które mają wpływ na jakość i komfort, a nie na bezpieczeństwo. Jako przykład podał wymagania dotyczące garaży i stanowisk postojowych czy minimalnej powierzchni mieszkania.

Dowiedz się więcej: Energooszczędność fundamentem biurowców, czyli zielony załącznik do umów najmu

Uczestnicy dyskusji wskazywali, że obniżanie wymagań dla budynków przeważnie oznacza dla mieszkańców zmniejszenie jakości i komfortu oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych.

W panelu poświęconym wyposażeniu budynków w urządzenia dźwigowe w aspekcie najnowszych zmian WT brali udział m.in. Ryszard Dziubiński i Tadeusz Popielas z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, a także Krzysztof Wiśniewski z Polskiego Związku Niewidomych oraz Krzysztof Cichowski, Bogdan Walkowicz, Wojciech Żbik, Mirosław Szymański - eksperci SNB.

Z kolei w ramach sesji poświęconej ochronie przed hałasem i drganiami dyskutowali m.in. Lech Misiewicz, przewodniczący Grupy Roboczej 8, architekt Mikołaj Jarosz i dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej.

Przeczytaj również: IV Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Na zakończenie Konwentu prezes Zarządu SNB - Rafał Finster zapraszał na następny za rok. To wydarzenie to dobra platforma do dyskusji w bardzo szerokim gronie i stawiania różnych wniosków na temat regulacji zawartych lub planowanych czy też wymagających zmian w WT. SNB wnioski i postulaty zmian przepisów kieruje do resortu odpowiedzialnego za budownictwo. Obecnie trwają prace rządu nad programem Mieszkanie Plus, Kodeksem budowlanym i nowymi warunkami technicznymi.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 1-2/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Zmiany w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej poinformował, że został skorygowany wzór wniosku o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Wprowadzona zmiana umożliwia...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl