Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Drugi Konwent SNB

patronat medialny elektro.info
 kk  |  elektro.info 1-2/2017  |  06.03.2017
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
kk

W warszawskim Hotelu Novotel 18 stycznia odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. W tym roku współorganizatorem Konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich. Na spotkaniu dyskutowano o obowiązujących i planowanych zmianach w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków.

Odbyły się trzy równoległe panele dyskusyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami, dźwigów osobowych i samochodowych oraz innych urządzeń podnoszących.

W debatach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i branżowych, niezależni eksperci oraz przedstawiciele firm. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spodziewane konsekwencje, w tym koszty, wprowadzenia planowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, przedstawił Marek Poddany, wiceprezes PZFD.

Zobacz także: Projekt BMS 2016 – pierwsza ogólnopolska konferencja zakończona sukcesem!

Środowisko deweloperów deklaruje, że nie kwestionuje zasadności wymogów dotyczących bezpieczeństwa w budynkach, ale zasadność budowy kosztownych instalacji i rozwiązań ppoż. - ich zdaniem nieadekwatnych do ryzyka. Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu pożarowemu przedstawiono szereg danych wskazujących, że w wielu obszarach wymagania trzeba zwiększać - w tym w budynkach mieszkalnych i publicznych - a jedynie w niektórych przypadkach obniżać.

W dyskusji nad kierunkami zmian Warunków Technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wzięli udział m.in. dr inż. Dariusz Ratajczak - przewodniczący GR4 i dr inż. Dorota Brzezińska z Politechniki Łódzkiej. Podczas Konwentu zaprezentowano też kwestie stosowania w domach i mieszkaniach czujek dymu i CO - omówili je mgr inż. Paweł Stępień z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz mistrz kominiarski Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy.

Postulaty deweloperów na zakończenie Konwentu przestawił Jacek Bielecki z PZFD/BGK Nieruchomości - wskazywał, że aby budować tanie mieszkania na wynajem, konieczne jest obniżenie niektórych wymagań z WT, zwłaszcza tych, które mają wpływ na jakość i komfort, a nie na bezpieczeństwo. Jako przykład podał wymagania dotyczące garaży i stanowisk postojowych czy minimalnej powierzchni mieszkania.

Dowiedz się więcej: Energooszczędność fundamentem biurowców, czyli zielony załącznik do umów najmu

Uczestnicy dyskusji wskazywali, że obniżanie wymagań dla budynków przeważnie oznacza dla mieszkańców zmniejszenie jakości i komfortu oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych.

W panelu poświęconym wyposażeniu budynków w urządzenia dźwigowe w aspekcie najnowszych zmian WT brali udział m.in. Ryszard Dziubiński i Tadeusz Popielas z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, a także Krzysztof Wiśniewski z Polskiego Związku Niewidomych oraz Krzysztof Cichowski, Bogdan Walkowicz, Wojciech Żbik, Mirosław Szymański - eksperci SNB.

Z kolei w ramach sesji poświęconej ochronie przed hałasem i drganiami dyskutowali m.in. Lech Misiewicz, przewodniczący Grupy Roboczej 8, architekt Mikołaj Jarosz i dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej.

Przeczytaj również: IV Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Na zakończenie Konwentu prezes Zarządu SNB - Rafał Finster zapraszał na następny za rok. To wydarzenie to dobra platforma do dyskusji w bardzo szerokim gronie i stawiania różnych wniosków na temat regulacji zawartych lub planowanych czy też wymagających zmian w WT. SNB wnioski i postulaty zmian przepisów kieruje do resortu odpowiedzialnego za budownictwo. Obecnie trwają prace rządu nad programem Mieszkanie Plus, Kodeksem budowlanym i nowymi warunkami technicznymi.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 1-2/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl