Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Drugi Konwent SNB

patronat medialny elektro.info
 kk  |  elektro.info 1-2/2017  |  06.03.2017
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
Prezes Zarządu SNB - Rafał Finster otwiera II Konwent SNB.
kk

W warszawskim Hotelu Novotel 18 stycznia odbył się II Konwent Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki. W tym roku współorganizatorem Konwentu był Polski Związek Firm Deweloperskich. Na spotkaniu dyskutowano o obowiązujących i planowanych zmianach w przepisach techniczno-budowlanych dla budynków.

Odbyły się trzy równoległe panele dyskusyjne, dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ochrony przed hałasem i drganiami, dźwigów osobowych i samochodowych oraz innych urządzeń podnoszących.

W debatach brali udział przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych i branżowych, niezależni eksperci oraz przedstawiciele firm. Stanowisko Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spodziewane konsekwencje, w tym koszty, wprowadzenia planowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, przedstawił Marek Poddany, wiceprezes PZFD.

Zobacz także: Projekt BMS 2016 – pierwsza ogólnopolska konferencja zakończona sukcesem!

Środowisko deweloperów deklaruje, że nie kwestionuje zasadności wymogów dotyczących bezpieczeństwa w budynkach, ale zasadność budowy kosztownych instalacji i rozwiązań ppoż. - ich zdaniem nieadekwatnych do ryzyka. Podczas sesji poświęconej bezpieczeństwu pożarowemu przedstawiono szereg danych wskazujących, że w wielu obszarach wymagania trzeba zwiększać - w tym w budynkach mieszkalnych i publicznych - a jedynie w niektórych przypadkach obniżać.

W dyskusji nad kierunkami zmian Warunków Technicznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego wzięli udział m.in. dr inż. Dariusz Ratajczak - przewodniczący GR4 i dr inż. Dorota Brzezińska z Politechniki Łódzkiej. Podczas Konwentu zaprezentowano też kwestie stosowania w domach i mieszkaniach czujek dymu i CO - omówili je mgr inż. Paweł Stępień z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej oraz mistrz kominiarski Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy.

Postulaty deweloperów na zakończenie Konwentu przestawił Jacek Bielecki z PZFD/BGK Nieruchomości - wskazywał, że aby budować tanie mieszkania na wynajem, konieczne jest obniżenie niektórych wymagań z WT, zwłaszcza tych, które mają wpływ na jakość i komfort, a nie na bezpieczeństwo. Jako przykład podał wymagania dotyczące garaży i stanowisk postojowych czy minimalnej powierzchni mieszkania.

Dowiedz się więcej: Energooszczędność fundamentem biurowców, czyli zielony załącznik do umów najmu

Uczestnicy dyskusji wskazywali, że obniżanie wymagań dla budynków przeważnie oznacza dla mieszkańców zmniejszenie jakości i komfortu oraz wzrost kosztów eksploatacyjnych.

W panelu poświęconym wyposażeniu budynków w urządzenia dźwigowe w aspekcie najnowszych zmian WT brali udział m.in. Ryszard Dziubiński i Tadeusz Popielas z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, a także Krzysztof Wiśniewski z Polskiego Związku Niewidomych oraz Krzysztof Cichowski, Bogdan Walkowicz, Wojciech Żbik, Mirosław Szymański - eksperci SNB.

Z kolei w ramach sesji poświęconej ochronie przed hałasem i drganiami dyskutowali m.in. Lech Misiewicz, przewodniczący Grupy Roboczej 8, architekt Mikołaj Jarosz i dr inż. Leszek Dulak z Politechniki Śląskiej.

Przeczytaj również: IV Ogólnopolskie Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego

Na zakończenie Konwentu prezes Zarządu SNB - Rafał Finster zapraszał na następny za rok. To wydarzenie to dobra platforma do dyskusji w bardzo szerokim gronie i stawiania różnych wniosków na temat regulacji zawartych lub planowanych czy też wymagających zmian w WT. SNB wnioski i postulaty zmian przepisów kieruje do resortu odpowiedzialnego za budownictwo. Obecnie trwają prace rządu nad programem Mieszkanie Plus, Kodeksem budowlanym i nowymi warunkami technicznymi.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 1-2/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl