Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przemysł 4.0 - co, jak, gdzie i kiedy oraz czym i po co?

 Redakcja  |  09.03.2017
Schneider Electric

Pojęcie "czwartej rewolucji przemysłowej" czy też "Industry 4.0", czyli przemysłu 4.0, jest od dłuższego czasu szeroko poruszane w kręgach przemysłowych, ale również gospodarczych. Przestawienie przemysłu na wykorzystanie zaawansowanych technologii stanowi cel nie tylko samej branży, ale również rządów. Zanim jednak przejdziemy do wdrażania tych rozwiązań warto dowiedzieć się, co dokładnie oznacza to zjawisko i jakie zmiany niesie ze sobą.

Całość koncepcji zastosowania nowych technologii w przemyśle opiera się na jakości danych. To one są kluczem do prawidłowego zarządzania procesem. Dane i ich prawidłowe zaimplikowanie w urządzeniach jest tym bardziej istotne, gdyż mamy coraz więcej urządzeń i różnych protokołów komunikacyjnych. Wśród użytkowników urządzeń automatyki przemysłowej znane są już standardy, w których obsługa czterech różnych protokołów komunikacyjnych w tym samym czasie jest nie tylko możliwa, ale jest nawet standardem. Do tego dochodzą również gotowe drivery do takich urządzeń, jak regulatory temperatury, roboty przemysłowe, napędy, przekaźniki bezpieczeństwa, systemy wizyjne, w końcu uniwersalne protokoły, jak Modbus, CoDeSys, CAN Open.

Zobacz także: Podsumowanie 41. Gdańskich Dni Elektryki

Kiedy mówimy o Industry 4.0, musimy także poruszyć temat elastycznego oprogramowania do zarządzania dużą ilością danych. Jako przykład praktycznego zastosowania tej koncepcji, możemy podać np. oprogramowanie Blue Open Studio. Program ten pozwala na swobodne przesyłanie danych, bezpośrednio z paneli operatorskich do każdego rodzaju baz danych (Microsoft SQL, MySQL , Access itp.), różnych języków programowania VBA, C+, C# oraz łączy rozproszone systemy sterownia w jeden spójny system SCADA.

Dodatkowo możliwe jest podłączenie wielu rozproszonych HMI w jeden system, gdzie każdy panel może mieć połączenie z sterownikami, falownikami, kontrolerami robotów lub innymi urządzeniami automatyki jednocześnie. Mamy więc dostęp do ogromnej ilości danych, które możemy wykorzystać do dalszej analizy. Wysyłając dane alarmów czy próbkowania bezpośrednio do bazy danych, możemy w bardzo łatwy sposób wpłynąć bezpośrednio na wzrost wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness) lub wyeliminować np. mikroprzestoje.

- Wymienione rozwiązania znane są inżynierom pracującym w zakładach przemysłowych, jednak technologia Przemysłu 4.0 idzie dalej i pojawiają się nowe rozwiązania, które wpływają na jakość procesu produkcji. Jeśli zakład produkcyjny chce być nowoczesny i obniżać koszty produkcji, to musi dziś korzystać z tych rozwiązań - mówi Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży "Pro-Face" by Schneider Electric.

Sprawdź szczegóły: Projekt BMS 2016 – pierwsza ogólnopolska konferencja zakończona sukcesem!

Co obecnie oferuje Industry 4.0? Aby przybliżyć ten proces posłużymy się konkretnym przykładem rozwiązania systemu „Pro-face connect”. Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy podłączonych do panelu peryferiów (PLC, roboty, systemy wizyjne itp), jak i samego HMI. W momencie, kiedy HMI pracuje na obiekcie przemysłowym, a po Ethernecie mamy wpięte do niego urządzenia zewnętrznych firm (PLC, napędy, regulatory itp.), to dzięki tej usłudze jesteśmy w stanie zobaczyć je w taki sposób, jak by były one na naszym biurku.

Oczywiście, Internet po stronie klienta nie musi mieć stałego publicznego adresu IP, nie musimy również otwierać żadnych portów w sieci oraz przeprowadzać skomplikowanej parametryzacji serwerów VPN. Jedyne, co musimy zrobić to dostarczyć Internet do HMI. Co więcej, daje to pełne bezpieczeństwo połączenia, które jest gwarantowane certyfikowanym rozwiązaniem, a wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od Internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne.

Przeczytaj również: Konferencja Naukowo-Techniczna „Energooszczędne Napędy Przekształtnikowe w Przemyśle”

Poza tym, integrator pracuje na swoim komputerze, gdzie posiada zainstalowane wszelkie konieczne narzędzia programistyczne, tym samym nie musi łączyć się zdalnie z zewnętrznymi komputerami, na których musiałby zapewnić dodatkowe oprogramowanie. "Pro-face connect" jest w pełni uniwersalnym narzędziem i nie ogranicza się do konkretnych dostawców sprzętu automatyki.

Za pojęciem Przemysłu 4.0 powinno kryć się przed wszystkim ułatwienie pracy automatykom, a za tym musi stać technologia. To, jak ważne są rozwiązania wprowadzające nas w nową erą pokazuje fakt, iż tegoroczne targi Hannover Messe odbywają się właśnie pod tym hasłem. To pokazuje, że warto mocniej zainteresować się technologiami przyszłości.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla Twojego urządzenia rodzaj zasilania?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl