Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nie tylko elektromobilność! - czyli morska energetyka wiatrowa szansą dla polskiej gospodarki

 Redakcja  |  02.03.2017
pixabay.com

Jak podał portal wyborcza.biz, powołując się na informacje Polskiej Agencji Prasowej, przesłanie poniedziałkowej (27.02) konferencji "Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki" brzmiało, iż właśnie ten rodzaj energetyki mógłby przyczynić się do rozwoju rodzimego przemysłu stoczniowego, portów, a także wesprzeć realizację unijnych celów klimatycznych.

Według Tomasza Marciniaka - partnera w McKinsey & Company, aby polskie firmy działające w sektorze off-shore (morskiej energetyki wiatrowej) mogły zaistnieć i się rozwijać, potrzebna jest jasno zdefiniowana perspektywa dla tego sektora.

Zobacz także: Nowy rekord farm wiatrowych w Polsce!

Natomiast według Kazimierza Kleiny, senatora Platformy Obywatelskiej, ta gałąź przemysłu, która powstała w ciągu ostatnich kilku lat, rozwija się przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim i w Trójmieście. Związane jest to z lokalizacją w tych regionach zakładów, których funkcjonowanie bazuje na produkcji dla off-shore, choć niestety nie dla polskiej gospodarki. Jan Hambura - człowiek zarządu ST Offshore ze Szczecina, firmy produkującej stalowe fundamenty dla morskich firm wiatrowych, stwierdził, że 99% produkcji firmy idzie na eksport, choć firma jest gotowa i chętna do pracy dla polskiej branży.

Natomiast Jacek Kopczyński (MARS Shipyards & Offshore) mówił, że z powodu sytuacji sektora ropy i gazu, coraz więcej firm wchodzi w sektor energetyki wiatrowej, dla którego pracują stocznie Nauta i Gryfia. Kleina stwierdził, że rozwój polskiej energetyki wiatrowej mógłby stać się szansą dla mniejszych portów na polskim Wybrzeżu. Takie porty, jak Łeba czy Ustka, które ciągle szukają na siebie pomysłu, mogłyby się stać portami serwisowymi, korzystać zarówno na etapie budowy farm wiatrowych, jak i w okresie ich eksploatacji (konserwacja, utrzymanie).

Przeczytaj również: Co łączy Piotrków Trybunalski z pierwszą pływającą farmą wiatrową?

Obecnie w Polsce realizowane są dwa projekty wiatrowych farm morskich o łącznej mocy 2,2 GW. To projekt PGE Energia Odnawialna i Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III w przypadku którego w lipcu ub. roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydała pierwszą decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zabudowy.

Polenergia, jak powiedział jej przedstawiciel, Michał Michalski, poszukuje obecnie technologii. Zdaniem Michalskiego, to bardzo kosztowny etap, dodając, że w polskim systemie wsparcia dla OZE, w systemie aukcyjnym, nie ma miejsca dla energii pochodzącej z wiatraków na morzu. Nie jest także znany termin ewentualnych aukcji tego rodzaju. Firma podejmuje ryzyko i prowadzi projekt budowy farm wiatrowych w oparciu o przesłankę, że Polska prędzej czy później pójdzie w tym kierunku. Jego zdaniem, gdyby taka decyzja zapadła i w aukcjach w latach 2019 - 2020 znalazłaby się energia z farm morskich - to inwestycja mogłaby być uruchomiona w 2021 - 2022 r.

Sprawdź szczegóły: Grupa Stoczni Gdańsk łapie wiatr... w energetyczne "żagle"

W konferencji uczestniczył także Eryk Kłossowski - prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Zapytany o to, jak morskie farmy wiatrowe mogłyby wpłynąć na pracę systemu elektroenergetycznego, przypomniał, iż obecnie 5,7 GW mocy zainstalowanej jest w "niestabilnych" wiatrakach na lądzie, dodajac, iż bezpieczeństwo energetyczne kraju zapewnia ok. 50 bardzo już wysłużonych bloków węglowych o mocach ok 200 MW. Zauważył jednocześnie, iż pracują one "w reżimie, dla którego nie były konstruowane", mając na myśli to, że ze względu na niestabilność lądowych źródeł wiatrowych, bloki te muszą być wyłączane. Zdaniem Kłossowskiego, gdyby w miksie energetycznym pojawiły się farmy wiatrowe, to moglibyśmy liczyć na to, "że praca łącznie wszystkich źródeł wiatrowych nieco się ustabilizuje. Im większy udział off-shore'u w łącznej produkcji z farm wiatrowych (...) tym bardziej stabilna praca farm wiatrowych i tym mniejsza liczba unieruchomień bloków węglowych w systemie. To byłaby korzyść dla całego systemu energetycznego kraju" - powiedział prezes PSE.

Dowiedz się więcej: Czy na inwestycjach w OZE da się zarobić?

Jan Staniłko, zastępca dyrektora departamentu innowacji w Ministerstwie Rozwoju, podkreślał, iż technologia off-shore nie jest tania i jego zdaniem bardziej opłacalna jest onshore (czyli lądowa) oraz panele fotowoltaiczne. Dodał, że polskiego podatnika nie będzie stać - w przeciwieństwie do podatnika niemieckiego, na wspieranie tej technologii. Jak powiedział przyszłość morskiej energetyki wiatrowej będzie taka, jakie będą koszty wytwarzania energetyki konwencjonalnej.

Źródło: wyborcza.biz / Polska Agencja Prasowa.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl