Ładowarki o mocy od 160kW do 250kW zostaną zainstalowane na pięciu pętlach autobusowych w Krakowie. Urządzenie o mocy 160kW na ulicy Pawiej zostanie zawieszone na słupie i zasilone z sieci tramwajowej. Na ulicach Piaszczystej i Konopnickiej zainstalowane zostaną urządzenia nowej generacji quickPOINT Column Chargers, które łączą w jednym słup ładujący i ładowarkę, o mocy 200kW i 250kW. Na ulicach Brożka i Sławka krakowskie elektryczne autobusy ładowane będą z mocą 250kW za pomocą ładowarek quickPOINT City Chargers.
Zobacz także:Polski elektryczny autobus i szybka ładowarka w Finlandii
System automatycznego ładowania za pomocą pantografu, w które zostały wyposażone, zapewni autobusom szybkie doładowania w ciągu dnia, przedłużając ich zasięg i zapewniając im operacyjność równoważną z autobusami dieslowymi. Urządzenia mają ładować 20 autobusów elektrycznych od firmy Solaris, zamówionych przez przewoźnika.
Ładowarki dla MPK Kraków działają zgodnie z międzynarodowymi normami ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym 61851-23 oraz 61851-24 i są kompatybilne z większością marek autobusów elektrycznych na rynku europejskim. Dzięki ich podłączeniu do zewnętrznego systemu nadzoru, monitorowania i diagnostyki przewoźnik ma możliwość obserwowania procesu ładowania w czasie rzeczywistym. System działa w oparciu o normy komunikacji DIN.
Dowiedz się więcej: Warszawa z nowymi stacjami ładowania elektrobusów
Dostawca ładowarek - spółka Energotronic-Polska - należy do grupy kapitałowej Ekoenergetyka-Polska i zajmuje się produkcją i komercjalizacją urządzeń projektowanych przez Ekoenergetykę. Spółka Ekoenergetyka realizuje w tej chwili projekt budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Nowych Technologii w Transporcie Elektrycznym, dofinansowany z Ministerstwa Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Podział kompetencji na badania i rozwój oraz wdrożenia i produkcję pomiędzy dwoma spółkami należącymi do grupy wynika ze statusu Centrum Badawczo Rozwojowego, który Ekoenergetyka - Polska nabędzie w bieżącym roku.
Przetarg na ładowarki dla MPK Kraków zakłada całościową obsługę wdrożenia stacji ładowania w mieście, od zaprojektowania po wybudowanie. Partnerem spółek Energotronic i Ekoenergetyka w projekcie jest firma ZPUE S.A. - lider konsorcjum, która zapewni zaprojektowanie i wykonanie przyłączeń do sieci energetycznej wraz z budową stacji transformatorowych.
Źródło: materiały prasowe.