Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

„Jak nas widzą, tak...”, czyli jak oświetlić elewację budynku i firmowy parking?

 Redakcja  |  08.02.2017
Przykładowe oświetlenie fasady budynku biurowego.
Przykładowe oświetlenie fasady budynku biurowego.
GTV

Wraz z rozwojem technologii LED, światło stało się częścią architektury. Iluminacja budynków to coraz powszechniejszy trend, który podkreśla walory architektoniczne budynku i wyróżnia je na tle otoczenia - innych budynków czy zieleni, jednocześnie często się z nimi harmonijnie komponując. Przez wiele lat postrzegana jako niepotrzebny wydatek i obciążenie budżetu, w ostatnim czasie stała się doskonałym narzędziem dekoracyjnym – sposobem na wyróżnienie się, przyciągnięcie uwagi i podniesienie prestiżu.

Efektowne oświetlenie elewacji budynku firmy przykuwa uwagę, podnosi estetykę budowli, zwiększa atrakcyjność miejsca, wyróżnia obiekt z tła, spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym. Odpowiednio dobrane światło eksponuje wybrany obiekt i ukazuje jego niepowtarzalny charakter.

- By osiągnąć zamierzony efekt można zastosować dwie metody iluminacji budynków. Do oświetlenia obiektów o dużych gabarytach, obserwowanych z daleka, z powodzeniem można użyć metody zalewowej. Przy użyciu szerokiej gamy naświetlaczy, np. LED FL200W z możliwością regulacji kąta nachylenia, możemy kompleksowo podkreślić całość bryły jednolitym światłem lub wyeksponować jej dany obszar, np. ponad linią cokołów. Tak dobrane oświetlenie nada siedzibie firmy indywidualny styl i poprawi jej architektoniczny wizerunek - rekomenduje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Przeczytaj także: Jaworzno z nowoczesnym oświetleniem dzięki TAURONOWI

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie naświetlaczy, warto wybrać takie, w których swobodnie można dobierać kąt montażu i świecenia czy dowolnie kierować strumieniem świetlnym. Reflektory można ułożyć liniowo, ujednolicając ich parametry za pomocą systemu sterowania. Dodatkowe połączenie systemu z czujnikami ruchu czy zmierzchu umożliwi płynne działanie w wielu funkcjach.

Gdy siedziba firmy mieści się w zabytkowym budynku lub obiekcie pełnym interesujących architektonicznych elementów, warto je wyeksponować używając metody punktowej. Źródła światła małej mocy montowane są wtedy bezpośrednio na elewacji, a punktowe skierowanie oświetlenia podkreśla i wyostrza detal: np. bogato zdobiony gzyms, kolumnę czy płaskorzeźbę. W ten sposób nawet na prostej i płaskiej fasadzie można uzyskać ciekawe światłocienie nadające budynkowi zupełnie nowy wygląd. Niezależnie od rodzaju frontu oświetlenie akcentujące doskonale wyeksponuje logo i nazwę firmy.

Zobacz również: Energooszczędność fundamentem biurowców, czyli zielony załącznik do umów najmu

Najczęściej wybieraną do iluminacji barwą światła jest biel. Jej ciepły odcień pozwala na oświetlenie budynku „miękkim” światłem i zbudowania plastycznej atmosfery. Im chłodniejsza odcień bieli tym mocniejszy będzie efekt wyeksponowania detali elewacji. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również zastosowanie naświetlaczy LED RGB, pozwalających na stworzenie efektownych, kolorowych iluminacji.

Natężenie oświetlenia elewacji budynku powinno być dopasowane do natężenia oświetlenia otoczenia. Jeśli wokół siedziby firmy jest dużo innych źródeł światła, strumień świetlny opraw instalowanych na elewacji budynku musi być większy. Nie należy stosować opraw o zbyt szerokim kącie rozsyłu światłości. Większość strumienia świetlnego będzie wtedy nieefektywnie emitowana w przestrzeń, co powoduje straty energii i zjawisko nazywane „zanieczyszczeniem świetlnym”. Źle dobrane oświetlenie elewacji może również pogarszać komfort widzenia, a w niektórych przypadkach powodować olśnienie u osoby zbliżającej się do tego obiektu.

Sprawdź szczegóły: Kraków z inteligentnym oświetleniem

Ale oświetlenie zewnętrzne pełni również inne funkcje niż tylko dekoracyjne – w znacznym stopniu wpływa również na stan bezpieczeństwa pracowników i samego obiektu. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie otoczenia firmy, dróg komunikacyjnych i parkingu. W tym wypadku koncepcje oświetleniowe powinny uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo osób korzystających z parkingu oraz – w wypadku parkingu zewnętrznego, łączącego się z drogą publiczną – pozostałych użytkowników drogi, w tym rowerzystów i pieszych. Dobre oświetlenie powinno maksymalnie ograniczać ryzyko wypadku poprzez uwidocznienie ruchu pojazdów i ewentualnych przeszkód oraz ułatwiać ogólną orientację w terenie i szybką identyfikację pojazdów. Zastosowane oprawy powinny zapewniać równomierny rozkład światła i być rozmieszczone z uwzględnieniem ilości miejsc postojowych oraz obszarów szczególnie niebezpiecznych, takich jak wjazdy i wyjazdy.

- Doskonale sprawdzi się tutaj oprawa ROCKET o niebanalnym, owalnym kształcie komponującym się zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi aranżacjami. Dostępna jest w dwóch wariatach mocy – 50 i 100 W, emitujących odpowiednio strumień świetlny 4500 lm i 9000 lm. W tym modelu zastosowano innowacyjną soczewkę, która kształtuje rozsył światła dostosowany do potrzeb oświetlenia parkowo - ulicznego, a także wysokiej jakości obudowę wykonaną z wytrzymałego aluminium. Oprawa ROCKET jest także wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne i wahania temperatur – doskonale radzi sobie z temperaturą od -35 do +65⁰C, zaś powierzchnia ekspozycji na wiatr wynosi – 0,11 m², 0,20 m² - tłumaczy Strzałkowski.

Dowiedz się więcej: Powstanie pierwszy na Pomorzu inteligentny parking

W przypadku parkingów zewnętrznych najczęściej stosuje się oświetlenie oprawami drogowymi umieszczonymi na słupach wokół parkingu. Najlepszy efekt osiągniemy wtedy, kiedy oprawy zawieszone zostaną niżej - najlepiej bezpośrednio przy stanowiskach parkingowych. Lepiej także zastosować większą liczbę punktów oświetleniowych o mniejszej mocy, zamiast mniej licznych opraw o wysokiej mocy wyjściowej.

- Warto wykorzystać oprawy LED Gardino-P, montowane na niewysokich słupkach, wykonanych z nierdzewnej stali. Możemy je zintegrować kompozycyjnie z oświetleniem fasadowym, wykorzystując pozostałe oprawy z tej serii: Gardino-A lub Gardino-U – poleca Mateusz Strzałkowski.

W przypadku parkingów wewnętrznych, oświetlenie pochodzi głównie z sufitu lub ściany. Tu najlepiej sprawdzą się oprawy zamontowane wysoko na ścianach, by nie zasłaniały ich zaparkowane pojazdy. Część strumienia światła powinna zostać skierowana na ściany i sufit, aby uniknąć odczucia mroku wpływającego na poziom bezpieczeństwa i potęgującego wrażenie małej przestrzeni.

Bezpieczeństwo i dekoracyjność – to najważniejsze funkcje oświetlenia zewnętrznego. Iluminacyjna konkurencja wymusza coraz bardziej wyrafinowane kompozycje oświetlenia elewacji. Dzięki nim budynki zyskują unikalny i niepowtarzalny styl – wyróżniając go i sprawiając, że oświetlenie zewnętrzne staje się swoistym świetlnym logo firmy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z FIRMĄ


GTV Poland
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

ul. Przejazdowa 21,
05-800 Pruszków, Polska
www.gtv.com.pl

tel. + 48 22 444 75 00
fax + 48 22 444 75 01
mail:

Dział Oświetlenia
tel. +48 22 444 75 06 (08 / 09)
fax +48 22 444 75 03
mail:

Dział Oświetlenia (Export)
tel. +48 22 444 75 07
fax +48 22 444 75 01
mail:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

Jaki zasilacz UPS odpowie na Twoje potrzeby »

Jak dobrać obudowy do rozdzielnic niskiego napięcia »
(...) dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom oraz wysokiej jakości podzespołom, z powodzeniem znajdują zastosowanie przy(...) czytaj dalej »
(...) system obudów w pierwszej i drugiej klasie ochronności. System obudów w pierwszej klasie ochronności to (...) czytaj dalej »

 


 

Szukasz dobrej obudowy? Skorzystaj ze sprawdzonych modeli teraz do 20% taniej »


 


 

Jak monitorować systemy bateryjne BACS »

Poznaj nową serię ograniczników przepięć »
Decydując się na wdrożenie systemu zasilania gwarantowanego zazwyczaj zaczynamy od zasilacza UPS wraz z zestawem (...) czytaj dalej »
Współcześnie rozbudowane instalacje elektroenergetyczne powinny dostarczać odbiorcom energię elektryczną o ustalonych parametrach w sposób (...) czytaj dalej »

 


 

Współpraca zasilaczy UPS z zespołami prądotwórczymi »

Często nie doceniamy skutków oddziaływania bardzo trujących i agresywnych gazów powstających w czasie pożaru. Ocenia się, że około 95 procent ofiar (...) czytaj »

 


 

Jak zagwarantować skuteczną i inteligentną ochronę sieci i urządzeń »
Poznaj nową generację profesjonalnych urządzeń zasilania bezprzerwowego »

(...) zintegrowane technologie zmienią sektory przemysłowe, przekształcą miasta oraz wzbogacą życie (...) czytaj dalej »

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorców, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyk (...)  czytaj dalej »

 Jak zaprojektować niezawodny zespół prądotwórczy?

Zaprojektowanie niezawodnego układu energetycznego to praca, która wymaga profesjonalnego i odpowiedzialnego podejścia (...) czytaj dalej »

 

 


 

» Chcesz się u nas reklamować? Dołącz do najlepszych w branży »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe wymagania dla kabli i przewodów w budownictwie - dyrektywa CPR
  • - Wnętrzowe rozdzielnice średniego napięcia w osłonach metalowych
Zobacz szczegóły
Oprogramowanie inżynierskie Weidmüller Configurator

Oprogramowanie inżynierskie Weidmüller Configurator

Weidmüller Configurator jest wydajnym oprogramowaniem inżynierskim przeznaczonym do konfiguracji kompletnych zestawów złożonych z produktów firmy Weidmüller, a w...
Phoenix Contact Phoenix Contact
  Firma Phoenix Contact powstała ponad 90 lat temu i jest dziś liderem połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej . 14 000...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl