Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy na inwestycjach w OZE da się zarobić?

 Redakcja  |  09.02.2017  |  1
pixabay.com

Czy instalacje wiatrowe, wodne lub fotowoltaiczne mogą stać się nie tylko źródłami odnawialnej energii, ale i finansowych zysków? Jak twierdzi Marcin Orkisz, prezes firmy Energy Invest Group, w wywiadzie dla portalu Biznes.Newseria.pl, lokowanie kapitału w energetykę wiatrową czy rozwiązania PV może być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych czy nieruchomości. Sprzyja temu nowe prawo, które zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen. Wejście w inwestycję, zależnie od źródła, jest możliwe nawet z kapitałem 15 tys. lub 30 tys., a zainteresowani powinni skupić się na projektach, które wygrały aukcje energii elektrycznej.

Jak twierdzi Marcin Orkisz, niestabilność cen była jedną z bolączek systemu zielonych certyfikatów, dlatego ustawa, która wprowadziła aukcje energii elektrycznej, stwarza prywatnym inwestorom szansę, aby długoterminowo i bezpiecznie zarabiać na rynku OZE. Jego zdaniem, branża inwestycji w odnawialne źródła energii dojrzewa od wielu lat, a nowe przepisy jasno określają, co jest wymagane, aby inwestowanie było bezpieczne i opłacalne.

To właściwy czas na inwestowanie w takie projekty, które mają już wygraną aukcję energii, a tym samym zagwarantowaną stronę przychodową oraz określony termin realizacji. Dodatkowo, sprzyja temu niewielka liczba takowych i fakt, iż cieszą się sporym zainteresowaniem. Poza tym, jak mówi prezes zarządu Energy Invest Group, kolejna aukcja energii jest przewidziana dopiero na koniec roku, a jej wynik jest wielką niewiadomą.

Zobacz także: Politechnika Wrocławska na tropie cen energii elektrycznych na świecie

Marcin Orkisz zauważa także, iż nowa ustawa regulująca rynek odnawialnych źródeł energii, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, zaskoczyła wiele firm działających w sektorze OZE. Okazało się nagle, iż część z nich miała w swoich portfelach projekty niespełniające nowych wymagań, przez co ukończenie zaplanowanych inwestycji stanęło pod znakiem zapytania. W momencie zastąpienia zielonych certyfikatów aukcjami energii elektrycznej, branża OZE przeszła ogromną zmianę.

Szczególne kontrowersje nowa ustawa budziła w kwestii dotyczących energetyki wiatrowej, jednak zdaniem prezesa zarządu Energy Invest Group stwierdzenie, iż się ona skończyła jest dużym uproszczeniem. Jego zdaniem z pewnością do skali tempa rozwoju wiatraków z ostatnich lat trudno będzie wrócić - wobec prawie tysiąca megawatów wybudowanych tylko w ciągu jednego roku, w najbliższych latach powstanie zaledwie 150 MW w instalacjach wiatrowych. Jak ocenia, duże instalacje będą powstawały z wielkim trudem, ale widać dynamiczny rozwój energetyki słonecznej, która do tej pory w Polsce prawie nie istniała, oraz pojedyncze wiatraki o mocy do 1 MW. Główny ciężar rozwoju OZE w polskim miksie energetycznym został przesunięty z wiatru na biogaz, biomasę i fotowoltaikę.

Przeczytaj również: Fotowoltaika w Polsce - raport Instytutu Energetyki Odnawialnej

Lokowanie kapitału w energetykę wiatrową cieszy się dużą popularnością w Niemczech, gdzie ponad połowa farm wiatrowych należy do prywatnych inwestorów. Spółka EIG skopiowała ten model na polskim rynku, a opiera się on na utworzeniu spółki celowej, która jest właścicielem pojedynczej turbiny wiatrowej. Udziały w spółce wykupują prywatni inwestorzy, zapewniając jej tym samym kapitał. Po uruchomieniu elektrowni, spółka czerpie zyski ze sprzedaży wyprodukowanej energii, a na koniec roku obrachunkowego inwestorom wypłacana jest dywidenda na poziomie kilkunastu procent w skali roku, którzy mogą liczyć na stały dochód. Jest to, bowiem, inwestycja długoterminowa, jako że żywotność turbiny wiatrowej wynosi co najmniej 25 lat.

Wysokie koszty budowy, wynoszące kilka milionów złotych, odstraszały - póki co, prywatnych inwestorów od projektów bazujących na energetyce wiatrowej. EIG przełamała tę barierę wejścia na rynek OZE dla prywatnych inwestorów, ponieważ w modelu spółdzielczym minimalna wartość inwestycji to około 30 tys. zł. Jest to kwota wystarczająca do zakupu pojedynczego pakietu akcji w spółce będącej właścicielem wiatraka. Pod koniec 2015 r., firma uruchomiła pięć pierwszych elektrowni wiatrowych działających w oparciu o zielone certyfikaty.

Sprawdź szczegóły: Własne źródła energii ratunkiem dla małych przedsiębiorstw po podwyżkach cen energii

Jak zapowiada Marcin Orkisz, większość projektów wiatrowych i farmy fotowoltaiczne będą realizowane zgodnie z harmonogramem jeszcze w tym roku, a każdy przystępujący inwestor może liczyć na wypracowane zyski w 2018 r. Oparcie przychodu o gwarantowaną cenę energii zapewnia stabilność. Jednocześnie podkreśla, że 2016 r., w którym pracę rozpoczęły pierwsze elektrownie wybudowane w modelu spółdzielczym, był jednocześnie okresem dużych zawirowań w branży elektroenergetycznej. Prace nad nową ustawą o OZE nałożyły się na załamanie na rynku zielonych certyfikatów.

Prezes zarządu EIG wspomina, iż pierwszy rok pracy elektrowni jest zawsze okresem rozruchu, kiedy dochodzi się do pełnej sprawności. Stąd produkcja oscyluje poniżej długoterminowych założeń. Ubiegły rok, w opinii Marcina Orkisza, był dość słaby jeśli chodzi o produkcję energii z wiatru. Załamania na rynku zielonych certyfikatów wpłynęły na rentowność inwestycji firmy, ale każda z elektrowni przetrwała ten ciężki rok bezpiecznie, pokazując, że nawet w najczarniejszym scenariuszu zainwestowane środki były bezpieczne, zaś w długoterminowej perspektywie będzie tylko lepiej. 

Dowiedz się więcej: Fotowoltaika w Polsce - czy rozwijamy się wystarczająco dynamicznie?

W oparciu o znowelizowaną ustawę o OZE, firma planuje realizację w 2017 r. dziewięciu projektów elektrowni wiatrowych i czterech projektów farm PV o mocy 1 MW. Marcin Orkisz twierdzi, iż spółka Energy Invest Group jako jedyna może zaoferować inwestycje oparte o projekty farm fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych, które wygrały pierwszą aukcję energii elektrycznej. Każda z nich ma zagwarantowaną na najbliższe 15 lat cenę, po której będzie sprzedawała energię elektryczną.

Minimalna kwota, za którą można nabyć pojedynczy pakiet akcji w elektrowni wiatrowej to niecałe 30 tys. zł. W przypadku farm PV, kwota wynosi 15 tys. zł. Zdaniem prezesa zarządu EIG są to kwoty, które pozwolą wdrożyć się w inwestowanie, oswoić się z nim, pomnażać kapitał i które zachęcą do odważniejszych projektów. Podkreśla, że jest to również ciekawa alternatywa dla lokat bankowych, ZUS-u czy nieruchomości.

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2009 roku nakazuje państwom członkowskim wspieranie i promowanie projektów związanych z OZE. Do końca tej dekady z odnawialnych źródeł ma pochodzić 20 proc. wytwarzanej w Polsce energii.

Źródło: Biznes.Newseria.pl.

Komentarze

(1)
Robert Maciaz | 15.02.2017, 17:07
Czy da się zarobić. PIS nie da bo jest taka ustawa , ze za nadwyżkę nic postument nie dostanie.

Mamy prosty wzór X*0.8=Z+Y gdzie energia oddana do operatora wskazana przez licznik to jest X a Z to jest energia pobrana przez użytkownika wskazana przez licznik
X*0.8 -> to jest energia jaką użytkownik może odebrać od operatora i może być tak , że ta wartość jest większa od jego zapotrzebowania i wychodzi nam nadwyżka energii czyli nasze Y.
Czy użytkownik OZE może tą energię sprzedać i w jakiej cenie ? Czy może ją sobie przechować u operatora jak w banku na kolejne lata.
NIE
Zgodnie z ustawą OZE z dnia 22. czerwca 2016r w paragrafie 4.11 jest określone, że nadwyżka jest do dyspozycji sprzedawcy i nie podlega sprzedaży.
Zgodnie z wyjaśnieniami ministra energetyki nie ma sprzedaży nadwyżki energii ani jej magazynowania!
Z punkt widzenia instalatorów i dystrybutor OZE jest to zrozumiałe, bo im większa instalacji tym większy zysk dla nich ale za to dla użytkownika powstaje problem z nadwyżką Y, która w myśl ustawy oddaje za darmo operatorowi energetycznemu i proponowana instalacja większa jak 2 KW a to już powoduje oddawanie energii za darmo. Mieszkańcy nie będą zadowoleni , ze oddają energią za darmo, i będą mówić, ze to złodziejstwo .
Wiele wyliczeń zapotrzebowania Z było wykonanych w 2010r w przypadkach, gdzie użytkownik miał wiele urządzeń klasy energetycznej C czy D. Teraz następują wymiany na urządzenia z klasy energetycznej A czy nawet A++ co powoduje , że to nasze Z (zapotrzebowanie ) maleje przez co automatycznie rośnie Y .Realna instalacja zgodnie z nową ustawa OZE PISU to max 1.5 KW a przy większej mocy instalacji powstaje Y , nadwyżka, za którą nic się nie dostaje ani grosza .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl