Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polska elektrownia atomowa. Jak polski program jądrowy się zatrzymuje?

 Redakcja  |  03.02.2017
mat. prasowe

Przed planowaną na poniedziałek, 30 stycznia, konferencją, mobilizującą polskie środowisko przemysłowe pod hasłem „polski przemysł dla elektrowni jądrowej”, słychać było w quasi-oficjalnych wypowiedziach Ministra Energii przekazy, że program energetyki jądrowej zostaje wstrzymany. Natomiast, na samej konferencji usłyszeliśmy, że ponownie za kwartał zostanie określony „model finansowania” elektrowni jądrowej – komentuje prof. Konrad Świrski.

Brak środków finansowych

W energetyce jądrowej zawsze pokładano nadzieję dywersyfikacji węglowego wytwarzania energii. O ile w latach osiemdziesiątych była konceptem, jak nie pogłębiać wpadania w jeden, monopolistyczny nurt generacji węglowej, tak ostatni program PPEJ był dodatkowo wspomagany koncepcją dostosowania się do europejskiej polityki klimatycznej i konieczności redukcji emisji CO2 (odpowiednio o 21 i 43% do 2020 i 2030).

Wprowadzanie - jak planowano - 6 tys. MW w mocy zainstalowanej w atomie, miało rozwiązać nasz problem z emisją dwutlenku węgla. Z uwagi na niebotyczne koszty inwestycyjne, energia z nowego, jądrowego bloku będzie kosztować prawdopodobnie około 400 PLN/MWh. Z kolei dziś cena rynku hurtowego to 160-170 PLN/MWh. Obecnie, cała Europa boryka się z identycznym problemem i próba odpowiedzi na pytanie: jak inwestować w klasyczne elektrownie, kiedy cena hurtowa energii jest bardzo niska?

Dowiedz się wiecej: Jak polski przemysł może wesprzeć budowę elektrowni jądrowej?

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Pewne jest, że żaden bank ani fundusz nie pożyczy pieniędzy na polski atom. Finansowanie inwestycji ze środków krajowych koncernów też nie wchodzi w grę wobec wyczerpania możliwości kredytowych naszych championów ratujących po kolei: górnictwo, spółkę budującą nowe bloki, odkupujących od zagranicznych inwestorów elektrownie węglowe i niebawem elektrociepłownie oraz duże bloki węglowe.

Technologia też nie pomaga

Kiedyś moce jednostkowe bloków jądrowych osiągały poziom ponad 1000 MW i było to ekonomicznie opłacalne. Obecnie, wobec silnej konkurencji elektrowni odnawialnych i pierwszeństwa OZE w dostępie do sieci – duży blok o dużej mocy to wcale nie pozytyw. Wymagania wobec jednostek wytwórczych (energetyka klasyczna) to bardzo duża elastyczność w zakresie zmiennego zapotrzebowania i rozwoju OZE, możliwość szybkich zmian obciążeń, praca na niskiej mocy w nocy, jak również łatwe odstawienia i uruchomienia.

Przeczytaj również: Czy Polacy popierają budowę elektrowni jądrowej?

Te wszystkie właściwości nie sprawdzają się w przypadku elektrowni jądrowej, ponieważ nie do takiego modelu rynku ten rodzaj wytwarzania energii został stworzony. Warto zaznaczyć, że EJ to model z jednostkami pracującymi w podstawie przez 90% czasu w roku i to zwykle na stałej mocy, gdzie całą regulację biorą na siebie jednostki szczytowe.

Wyobrażenia vs. rzeczywistość

Poniedziałkowa konferencja „Polski przemysł dla energetyki jądrowej” to, oczywiście, optymistyczne wypowiedzi, w zakresie możliwości działań. Jednak realia nie pozostawiają złudzeń. Dotychczasowe, krajowe inwestycje są znacznie mniej skomplikowane w budowie bloki tj. gazowo-parowe i węglowe, a i tak spotykają się z dużymi trudnościami. Budowa gazowo-parowego bloku w Stalowej Woli, którego technologia jest ok. 10-20 razy prostsza niż blok jądrowy, stanęła i jest dziś pomnikiem technologicznym czekającym na pomoc. Drugi, duży blok na gaz we Włocławku notuje kolejne opóźnienia z uwagi na problemy technologiczne z fundamentami turbiny parowej. W blokach węglowych nieco bardziej skomplikowanych, także pojawiają się opóźnienia. Warto zaznaczyć, że mówimy o co najmniej 10-krotnie mniejszej komplikacji technologicznej i 5-krotnie mniejszych kosztach inwestycyjnych i w tym kontekście rozważajmy przygotowanie polskiego, a nawet i europejskiego przemysłu.

Jak polski program atomowy się zatrzymuje?

Wypowiedzi Ministra Energii powoli nie pozostawiają złudzeń. Bolesna prawda o niemożności realizacji projektu staje się faktem i jest powoli przedstawiana publicznie. Projektu nie da się oczywiście zatrzymać bez częściowej straty pieniędzy. Spółka PGE EJ 1, która zatrudnia ludzi i prowadzi wewnętrzne projekty, jest zobowiązania wobec grupy poddostawców. Innym aspektem są badania lokalizacyjne. Innymi słowy to kluczowe badania w zakresie określenia miejsca potencjalnej budowy.

Zobacz także: "Fukushima. Poznaj fakty" - kampania Narodowego Centrum Badań Jądrowych

Spółka PGE EJ 1 na początku zleciła to międzynarodowemu, australijskiego konsorcjum - Worley Parsons. W rezultacie skończyło się zerwaniem kontraktu przez PGE EJ1 z uwagi na brak właściwych dostaw. Następnie, zdecydowano o wykonaniu prac samodzielnie poprzez szereg podzleceń różnym firmom. Aktualny stan prac nie jest do końca znany - koszty na pewno już są duże, a to na pewno nie koniec. Ministerstwo Energii całość ocenia na 200 mln, ale prof. Mielczarski raczej w okolicach od 0,5 do 1 mld PLN, co chyba jest bliższą prawdy estymacją uwzględniającą wydatki i skutki wynikające z zatrzymania projektu.

Co jak nie atom?

Jak zatem w przyszłości skonstruować polski miks energetyczny? Śmierć atomu rozwiązuje problem „jądrowy”, ale kwestia CO2 i Pakietu Klimatycznego jest cały czas otwarta. Teraz Polska staje w obliczu celów klimatycznych ETS na 2030 i konieczności obniżenia emisji dwutlenku węgla o 43%, które trzeba zrealizować poprzez energetykę odnawialną oraz gazową.

W uproszczeniu w 2030 roku, polska energetyka musi kształtować się następująco: OZE - 27%, gaz - 23%, węgiel - 50%, pod warunkiem, że nie będzie znacząco większej konsumpcji energii np. spowodowanej elektromobilnością. Taki układ źródeł energii w energetycznym miksie to z kolei bolesna odpowiedź na pytanie o kształt polskiego górnictwa. Inną kwestią do zastanowienia jest dalsza budowa elektrowni oraz zapotrzebowanie na gaz. Biorąc pod uwagę analizowaną sytuację, oznacza to podwojenie importu tego surowca z zagranicy.

A co z atomem w przyszłości?

Atom ma szanse na rewitalizację i paradoksalnie pomaga mu postęp techniczny. Zakładając postępujący wzrost elektromobilności od razu widać, że więcej elektrycznych samochodów spowoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię i przeniesienie konsumpcji ropy naftowej na energię elektryczną. Wówczas rozwiązaniem bezemisyjnym i czystym mogą być właśnie mniejsze reaktory jądrowe.

Sprawdź szczegóły: Małe reaktory szansą dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego

Obecnie, pod nazwą SMR (Small Modular Reactors) prowadzi się prace pilotowe na jednostki mniejszej mocy od 35 do 350 MW, o uproszczonej i powtarzalnej konstrukcji. Amerykańska firma Nuscale właśnie złożyła dokumenty dla certyfikacji reaktora i pierwszej budowy w stanie Oregon. Pod koniec przyszłej dekady mogą pojawić się komercyjnie dostępne SMR-y – do wprowadzenia do energetyki w 2030, w mniej optymistycznej wersji w 2035 roku.

Kompletny komentarz prof. Konrada Świrskiego można znaleźć tutaj - na jego autorskim blogu we wpisie pt. "Polska elektrownia atomowa. Martwa ryba na brzegu Bałtyku".

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl