Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Małe reaktory szansą dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego

 Redakcja  |  31.01.2017
Elektrownia jądrowa w Temelinie w Czechach wraz z wizualizacją nowych reaktorów.
Elektrownia jądrowa w Temelinie w Czechach wraz z wizualizacją nowych reaktorów.
CEZ

Jak poinformował portal BiznesAlert.pl, małe reaktor mogą stanowić rozwiązanie kryzysu energetycznego. Mini-reaktory, tzw. "small modular reactors" (SMR), mające 23 metry długości, mogłyby być transportowane przez ciężarówki z naczepami. Dziesięciokrotnie mniejsze od dotychczas znanych reaktorów są znacznie tańsze i łatwiejsze do zbudowania.

Wysokie koszty budowy dużej elektrowni jądrowej są jednym z argumentów, dla których wstrzymywane jest rozpoczęcie budowy w Wielkiej Brytanii. Budowa mniejszych reaktorów - SMR - ma być alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala reaktory ustawiać koło siebie i rozbudowywać infrastrukturę kawałek po kawałku, odzyskując już część pieniędzy z inwestycji czerpiąc moc z działających modułów.

Zobacz także: Czy Polacy popierają budowę elektrowni jądrowej?

Jeśli takie rozwiązania będą promowane i wdrażane, pozytywnie wpłyną na ograniczenie emisji CO2, do czego zobligowane są kraje posiadające wciąż w swoim miksie energetycznym enegetykę węglową. Pierwszą spółką odnoszącą na polu SMR sukcesy jest amerykańska NuScale z kapitałem pochodzącym od rządu USA, mająca strategiczne znaczenie dla energetyki USA - ich reaktor na terenie Stanów ma być użyty w 2025 roku, kolejny - w Wielkiej Brytanii - rok później.

Poza USA i Wielką Brytanią, reaktorami typu SMR są zainteresowane także Kanada, RPA, Indie, Pakistan i Argentyna. Greenpeace podchodzi sceptycznie do projektu, mając nadzieję, że reaktory będzie można zastąpić elektrowniami bazującymi na OZE.

Warto wspomnieć (także w kontekście polskich planów związanych z energetyką jądrową), że tymczasem, w Czechach, minister handlu i przemysłu - Jan Mladek, o czym również informuje portal BiznesAlert.pl, ogłosił powołanie trzech grup roboczych Komisji ds. Energii Jądrowej, które opracują strategie finansowe, prawne i techniczne na rzecz energetyki opartej na atomie. Stanowi to element realizacji Programu Energetyki Jądrowej, przyjętego w czerwcu 2015 r.

Przeczytaj również: Jak polski przemysł może wesprzeć budowę elektrowni jądrowej?

Na terenie Czech, gdzie energia jądrowa stanowi 32,5% wytwórstwa energii, znajduje się sześć bloków jądrowych w elektrowniach Dukovany i Temelin o łącznej mocy 3924 MWe, które wytwarzają 26,8 TWh.

Program zakłada budowę jednego, nowego reaktora w Dukovanach i dwóch w Temelinie, jednak nie gwarantuje żadnego systemu wsparcia. Jego realizacja ma być elementem polityki zmniejszania emisji CO2 w ramach walki ze zmianami klimatu podjętej przez Unię Europejską. Nowe reaktory o łącznej mocy 2500 MWe mają być gotowe do 2035 roku z perspektywą budowy kolejnych w dalszej przyszłości.

Zgodnie z planami, w 2040 roku energia jądrowa ma stać się głównym źródłem energii w Czechach z udziałem w miksie od 46 do 58 procent. Jego wzrost ma się odbyć kosztem energetyki opartej na węglu brunatnym (spadek do 21 procent). Nasi południowi sąsiedzi chcą zapewnić również zasilanie z OZE (25 procent) i gazu (12).

Sprawdź szczegóły: Energetyka jądrowa tematem polsko-japońskich rozmów

Trwa studium wykonalności budowy nowego reaktora w Dukovanach. Spółka CEZ, czyli największy producent energii w Czechach, poprosiła w 2016 roku resort środowiska o zgodę środowiskową na budowę dwóch bloków w Temelinie. Pozwolenie na budowę ma zostać przyznane w 2025 roku. Plan dla atomu zakłada priorytet dla obiektu w Dukovanach ze względu na konieczność wyłączenia starych jednostek w 2037 roku.

Zdaniem dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii, Fatiha Birola, Czechy muszą jak najszybciej wprowadzić mechanizmy wsparcia elektrowni jądrowych. Uznał, że energetyka jądrowa jest jednym z filarów niezależności energetycznej tego kraju.

Źródło: BiznesAlert.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl