Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jak pedałujesz, tak jedziesz z energią! - czyli elektromobilność rowerowa

 Redakcja  |  30.01.2017
pixabay.com

Elektromobilność to nie tylko samochody czy autobusy. W lutym, jak podaje Puls Biznesu, na rynek trafią pierwsze rowery elektryczne przasnyskiej firmy Kross.

Wiceprezes firmy Kross z Przasnysza przyznaje, że elektryczny rower - e-bike, kosztujący 2 tys. EUR jest dla Polaków za drogi, dlatego spółka jest świadoma, iż w jej działaniach sprzedażowych większe znaczenie będzie miał eksport niż sprzedaż na rynku krajowym. Przyznaje jednak, że w Polsce firma planuje promować e-rowery w nowatorski sposób.

Zobacz także: Elektryczny ciągnik Ursusa

Pierwsze elektryczne rowery Krossa trafią na rynek po koniec lutego, jako że sezon sprzedaży detalicznej rowerów zaczyna się w marcu. Jako pierwsze pojawią się dwa modele trekkingowe w wersji damskiej i męskiej (w sumie więc cztery bicykle w różnych rozmiarach), których ceny wyniosą ok. 8,5 i 10 tys. PLN.

Jednocześnie, jak zauważa Puls Biznesu, chcący kupić e-rower taniej, znajdą go już w cenie 3,5-4 tys. PLN, a nawet jeszcze taniej. Jednak "tani pedelec" - to jedna z dwóch oficjalnych nazw roweru elektrycznego - ma napęd w przedniej piaście, co powoduje specyficzne prowadzenie na zakrętach. Drugi minus to słabe baterie - nawet nowe nie starczają na długą jazdę, a z kolejnymi ładowaniami zmniejsza się ich pojemność.

Przeczytaj również: Elektryczny "dostawczak" od Ursusa

Cena rowerów Krossa wynika z faktu, że będą one bardziej wydajne i nowoczesne. Firma szykuje pojazdy z centralnym napędem, zapewniającym równomierne dociążenie obu kół i wygodniejsze dla kierowcy usytuowanie środka ciężkości. Dostawcą silniczka będzie Shimano, jeden z czterech — obok Bosha, Panasonica i Yamahy — najbardziej renomowanych producentów napędów do rowerów elektrycznych. Akumulatory mają zaś być mało podatne na tzw. efekt pamięci. Jak zapewnia Kross, baterie mają zapewnić przejechanie dystansu trzykrotnie większego niż na tanich bateriach, na których można pokonać zaledwie około 20 km. 

Świadoma kosztów, które mogą być barierą dla Polaków i zniechęcić ich do kupna e-roweru, firma planuje roadshow po kraju. W 12 polskich miastach zaplanowano 2-3 dniowe imprezy, podczas których będzie można przetestować nowy sprzęt. Produkty mają zainteresować przede wszystkim mieszkańców południowej Polski oraz osoby po 50. roku życia. Wynika to z faktu, że e-rowery cieszą się większym zainteresowaniem tam, gdzie teren jest bardziej zróżnicowany. Ludzie po "pięćdziesiątce" często są bardzo aktywni, ale nie zawsze starca im sił. Często również dysponują większymi możliwościami finansowymi i mogą pozwolić sobie na zakup roweru elektrycznego.

Polecamy lekturę: Wprowadzenie do napędu elektrycznego

Przasnyska firma szacuje, że rynek tanich rowerów elektrycznych w Polsce to około 10 tys. sztuk rocznie, zaś segment będący w jej sferze zainteresowań to 2-4 tys. sztuk. Mimo tego, Kross planuje po trzech latach od wejścia sprzedawać 5-7 tys. rowerów rocznie, a w maju br. zwiększyć liczbę oferowanych modeli, jako że plany sprzedażowe to nie tylko rynek polski, ale i eksport. Spółka sprzedaje rowery do 42 krajów, które oferują znacznie lepsze warunki niż Polska, choć zainteresowanie tego typu elektromobilnymi pojazdami jest zróżnicowane. Sprzedaż w USA to 160 tys. sztuk rocznie, a w Holandii już dwa razy więcej, bo około 300 tys., gdzie 50% to e-rowery. U naszych zachodnich sąsiadów zainteresowanie plasuje się na poziomie 500 tys. sztuk.

Choć e-bike posiada silnik elektryczny, nie jest mutacją spalinowego motoroweru w otoczce elektromobilności. W e-rowerach obowiązuje zasada "pedałujesz - jedziesz". Wykorzystanie zamagazynowanej w akumulatorach energii można przyrównać do wspomagania kierownicy w samochodzie. Mierzona jest siła nacisku na pedał i gdy wzrasta, np. podczas jazdy pod górkę, wzrasta wsparcie elektrycznego silnika. Jeśli prędkość rowerzysty staje się zbyt duża, silnik się wyłącza.

Źródło: Puls Biznesu (autor: Kamil Kosiński).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl