Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Podsumowanie 41. Gdańskich Dni Elektryki

patronat medialny elektro.info
 Redakcja  |  12.12.2016
mat. organizatora

W tym roku Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk we współpracy z Politechniką Gdańską zorganizowało już 41 edycję Gdańskich Dni Elektryki, coroczne święto branży elektrycznej na Pomorzu. Wydarzenie trwało trzy dni, od 27 do 29 października 2016 i miało miejsce w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. 

Organizatorzy, jak co roku, zapewnili szeroki wachlarz atrakcji. Odbyła się konferencja naukowo-techniczna (czyli dyskusja o bieżących problemach i nowościach w branży elektroenergetycznej), szkolenia branżowe (zapoznanie się z oprogramowaniem oraz specjalistycznym sprzętem), targi firm (prezentacja wiodących firm związanych z energetyką), zwiedzanie laboratoriów (poznanie najnowocześniejszych technologii dostępnych na Politechnice Gdańskiej), wyjazd techniczny (czyli możliwość zwiedzania lokalnych obiektów technicznych i turystycznych) oraz zawody konstruktorów (czyli prezentacja i rywalizacja samodzielnie skonstruowanych robotów w wielu konkurencjach). Każdy z wymienionych elementów stanowił odrębną część GDE, przyciągając przedstawicieli z różnych środowisk branżowych.

Zobacz także: ENERGETAB i „elektro.info” – od 15 lat razem!

Konferencja naukowo-techniczna GDE

Konferencja naukowo-techniczna odbywająca się w ramach Gdańskich Dni Elektryki to przede wszystkim spotkanie prelegentów z całego kraju oraz specjalistów i delegatów firm. Konferencja poruszała bieżące problemy i możliwości rozwoju w dziedzinie elektroenergetyki i umożliwiła uczestnikom przedstawianie produktów, pomysłów czy wyników swoich badań. Była to również idealna okazja, aby zadać pytania i porozmawiać z przedstawicielami środowiska akademickiego. Konferencja pozwoiła uczestnikom także na bezpośredni kontakt z przedstawicielami aktywnie działających firm. Tematem konferencji naukowo-technicznej była „Jakość energii elektrycznej w aspekcie wytwarzania, dystrybucji i użytkowania”.

Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli przedstawiciele firm sponsorskich, wystawcy, prelegenci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk. Prezentacje zaciekawiły zarówno doświadczonych przedstawicieli branży, jak również studentów. Równolegle do wykładów miała miejsce sesja plakatowa. Wszystkie referaty zgłoszone na 41. Gdańskie Dni Elektryki zostały opublikowane w prestiżowych Zeszytach Naukowych Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej i są dostępne w wersji elektronicznej na www.gde.sep.gda.pl/referaty.  

Przeczytaj również: Zasilanie gwarantowane, czyli ciągłość zainteresowania podstawą bezpieczeństwa energetycznego – relacja z konferencji szkoleniowej
 
Na GDE 2016 prezentowane były:

 • Prezentacje sponsorskie:
  • Kreft J.: Prezentacja firmy ELFEKO S.A, ELFEKO S.A.
  • Janiak Z.: Wnętrzowa rozdzielnica WN typu Optima 145 jako główny element stacji GPZ, ELEKTROBUDOWA S.A.
  • Kraszewski M.: Start-upy w Energetyce, KIC InnoEnergy.
 • Prezentacje firmowe:
  • Mazurek B., Szweda M.: 25 lat Siemens w Polsce, SIEMENS Sp. Z o.o.
  • Trzeciak M.: Przyszłość ochrony odgromowej, ORW-ELS.
 • Prelekcje naukowe:
  • Małkowski R., Kosmecki M., Rink R., Kozakowska A., Leszczyna R., Augusiak A.: Wybrane możliwości badawcze laboratorium LINTE^2, Politechnika Gdańska, Instytut Energetyki.
  • Rink R.: Ocena zagrożeń i wskaźniki niezawodności pracy sieci w analizach rozwoju sieci metodą statystyczno-stochastyczną, Instytut Energetyki
  • Falkowski D., Noske S.: Zaawansowane systemy monitorowania i sterowania siecią SN i nN podstawą do budowania nowych rozwiązań poprawiających jakość zasilania- projekt Upgrid, ENERGA – OPERATOR SA.
  • Strzelczyk Ł.: Czujniki ruchu i obecności – aktualne trendy i rozwiązania w sterowaniu oświetleniem, Züblin Elektro Polska Sp. Z o.o.
  • Włas M.: Efektywny pomiar i analiza jakości energii elektrycznej, Politechnika Gdańska.
  • Olesz M., Rózga J.: Wymagania prawne dotyczące jakości energii w instalacjach elektroenergetycznych, Politechnika Gdańska, ENERGA – OPERATOR SA.
  • Czapp S., Kałka Ł.: Badanie wyłączników różnicowoprądowych przy częstotliwościach prądu różnicowego mniejszych od 50 Hz, Politechnika Gdańska.
  • Szubert K.: Harmoniczne prądu i napięcia w sieciach dystrybucyjnych, Politechnika Poznańska.
  • Kostro G., Kutt F., Michna M., Ronkowski M.:Wolnoobrotowy generator z magnesami trwałymi do elektrowni wiatrowej z turbiną o pionowej osi obrotu, Politechnika Gdańska.
  • Mysiak P., Śleszyński W., Cichowski A., Wyrzykowski L., Kolan P.: Badania eksperymentalne prostownika osiemnastopulsowego o mocy 150 kVA z opcjonalnym szeregowym energetycznym filtrem aktywnym, Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni, PPH Comel Sp. z o.o.
  • Olesz M.: Pomiary jakości energii w eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych zakładu przemysłowego, Politechnika Gdańska.

Szkolenia GDE

Szkolenia realizowane w ramach Gdańskich Dni Elektryki odbywają się zawsze w przeddzień konferencji i targów. Są one organizowane dla przedstawicieli firm, pracowników uczelni oraz studentów z całej Polski. Szkolenia są ściśle związane z branżą elektroenergetyczną i automatyką przemysłową. Uczestnicy mają okazję poznać najczęściej używane programy dedykowane do tworzenia projektów i zapoznać się z aparaturą stosowaną w przemyśle.

Sprawdź szczegóły: Konkurs e.lider 2016, czyli elektro.info dla branżowych czempionów

Szkolenia odbyły się w intensywnych, kilkugodzinnych blokach. W tym roku organizatorzy zaprosili uczestników na szkolenia z projektowania instalacji elektrycznych, tworzenia dokumentacji i zarządzania systemami automatyki przemysłowej i domowej, a także tworzenia rysunków i wizualizacji technicznych, wykonywania pomiarów wielkości elektrycznych oraz projektowania systemu nadzoru technologicznego. Nowością na Gdańskich Dniach Elektryki było szkolenie dedykowane dla pracowników uczelni i firm rozwijające umiejętności promowania swojego dorobku zawodowego.

Targi firm

Targi firm odbywające się podczas Gdańskich Dni Elektryki stały się nieodłącznym elementem wydarzenia. Stanowią znakomitą okazję do zaprezentowania i zaoferowania swojego produktu osobom funkcjonującym w branży elektrycznej i pokrewnych. GDE przyciąga zarówno specjalistów, jak i przedsiębiorców zainteresowanych wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w swoich zakładach.

Zwiedzanie laboratoriów w ramach GDE

Zwiedzanie laboratoriów na Politechnice Gdańskiej to element wprowadzony do harmonogramu Gdańskich Dni Elektryki zaledwie trzy lata temu. Celem tych prezentacji jest pokazanie rozwoju laboratoriów uczelni, a także promowanie najnowszych technologii, które znajdują się na terenie Politechniki Gdańskiej. Jest to świetna okazja dla pracowników uczelni do zaprezentowania technologii osobom z różnych środowisk, a dla uczestników to ciekawa atrakcja.

Polecamy lekturę: 15-lecie elektro.info - rys historyczny

W tym roku zwiedzanie laboratoriów cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zaproszonych gości, studentów oraz przedstawicieli firm. W tym roku zwiedzanie obejmowało takie miejsca jak: Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii – LINTE^2, które należy do Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

W pierwszym miejscu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami znajdującymi się w laboratorium oraz technologią dedykowaną do sterowania. Nowym punktem prezentacji laboratorium LINTE^2 był przeprowadzony eksperyment pokazowy. W drugim zwiedzanym miejscu uczestnicy, wykorzystując technologię wizualizacji przestrzennej mogli znaleźć się w dowolnie wybranym miejscu na Ziemi. Instalacja typu CAVE (ang. Cave Automatic Virtual Environment) pozwala na nieograniczoną wędrówkę w wirtualnym świecie. 

Wyjazd techniczny

Wyjazd techniczny stanowi interesujący dodatek do Gdańskich Dni Elektryki i cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim wśród gości z poza Gdańska, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić proponowanych miejsc. W tym roku zorganizowana wycieczka obejmowała zwiedzanie Rafinerii w Gdańsku, gdzie uczestnicy mieli okazję obejrzeć wybrane elementy infrastruktury elektroenergetycznej oraz Europejskie Centrum Solidarności, jako element ściśle związany z historią Gdańska.  

Zawody konstruktorów

Zawody konstruktorów to część GDE, która przyciąga najwięcej studentów. Ten element został wprowadzony po raz pierwszy cztery lata temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zawody konstruktorów to rywalizacja młodych, zdolnych konstruktorów robotów w różnych konkurencjach. W tym roku rozszerzony zakres konkurencji obejmował: Mini Sumo, Line Follower, LEGO Line Follower oraz Freestyle.

Szczegóły dostępne są na stronie: www.gde.sep.gda.pl.

Źródło: materiały organizatora.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
 • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl