Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zasilanie w sąsiedztwie lodowca, czyli Eaton dla centrum danych BlueFjords

 Redakcja  |  28.11.2016
Centrum danych Bluefjords.
Centrum danych Bluefjords.
Eaton

Jakie są wymarzone warunki dla data center? Podobno takowe posiada centrum danych BlueFjords w norweskiej dolinie Jostedal. Jednak Norwegowie, nawet tam, gdzie panuje chłodny klimat, wolą dmuchać na zimne. Dlatego rozwiązania energetyczne w swoim obiekcie wsparli wysokowydajnymi zasilaczami Power Xpert 9395P od firmy Eaton, które staną się podstawą bezpiecznego i łatwo skalowalnego rozwiązania w zakresie dostaw energii do centrum.

Lokalizacja BlueFjords jest niemal wymarzona dla zarządców i pracowników obiektów typu data center. Centrum danych znajduje się bowiem niedaleko niezawodnego węzła mocy zasilanego z czterech niezależnych elektrowni wodnych, a także w pobliżu potężnego lodowca Jostedal zapewniającego stabilny, chłodny klimat. Jednak te naturalne korzyści, wynikające z lokalizacji, to nadal za mało, by zagwarantować wyjątkową jakość usług oferowanych klientom przez BlueFjords. Nowe centrum danych wymaga bowiem niezawodnej infrastruktury zasilania.

Zobacz także: Zasilanie w podbiegunowym słońcu

BlueFjords powierzyło zadanie stworzenia pełnej koncepcji zasilania firmie Data Center Technology AS, specjalizującej się w projektowaniu i wdrażaniu centrów danych. Kluczowymi wymogami było zapewnienie najwyższego poziomu niezawodności i wydajności w połączeniu ze skalowalnością, która umożliwi w przyszłości łatwą i tanią rozbudowę.

Opierając się na bogatym doświadczeniu na rynku zasilaczy UPS, Data Center Technology AS zdecydowało się wybrać do tego wymagającego projektu zasilacz UPS 9395P. Czynniki, które zdecydowały o wyborze zasilacza firmy Eaton, to renoma jej zasilaczy UPS, topologia podwójnej konwersji zapewniająca kompleksowe zabezpieczenia systemów zasilających oraz wykorzystanie dwóch nowatorskich i opatentowanych technologii: ESS oraz HotSync.

Aby zapewnić najwyższy poziom elastyczności, zastosowano dwa zasilacze UPS, każdy o mocy 275 kVA, w konfiguracji nadmiarowej A+B. Dzięki temu, nawet gdy jeden z zasilaczy UPS zostanie wyłączony z użytku, np. z powodu błędu lub prac konserwacyjnych, drugi przejmie jego funkcję i będzie zapewniał ochronę zasilania w centrum danych.

Przeczytaj również: Zasilanie gwarantowane, czyli ciągłość zainteresowania podstawą bezpieczeństwa energetycznego – relacja z konferencji szkoleniowej

ESS, czyli technologia oszczędzania energii (Energy Saver System) stosowana w zasilaczu Power Xpert 9395P, jest bardziej zaawansowana od tradycyjnie stosowanych rozwiązań w zasilaczach UPS o podwójnej konwersji, co przekłada się na znaczny wzrost wydajności. Już w standardowym trybie podwójnej konwersji zasilacz Power Xpert 9395P zapewnia wydajność na najwyższym w branży poziomie do 96,3%, a jeśli jakość zasilania sieciowego jest dobra, ESS podnosi wydajność nawet do 99%. Takie rozwiązanie nie tylko znacząco ogranicza ilość energii wymaganej do zasilenia UPS-a, ale generuje też mniejsze ilości ciepła. Zmniejsza to z kolei wymagania systemów chłodzenia, niesie ze sobą redukcję kosztów, a jednocześnie zapewnia większą niezawodność działania i przedłużenie okresu użytkowania.

Tryb ESS wykorzystuje zaawansowaną technologię cyfrowego przetwarzania sygnału (DSP), która stale monitoruje jakość zasilania dostarczanego przez sieć. Dopóki jakość dostarczanej energii jest wystarczająco dobra, zasilanie trafia do odbiorników bezpośrednio z głównego źródła, co pozwala na zapewnienie maksimum wydajności. Jednak nawet działając w tym trybie, zasilacz UPS nadal skutecznie i niezawodnie filtruje zasilanie do odbiorników mocy, eliminując przepięcia. Gdy zasilacz UPS wykryje pogorszenie jakości energii płynącej z sieci, przełącza się w tryb podwójnej konwersji w mniej niż dwie milisekundy. Przełączenie następuje tak błyskawicznie, że pozostaje bez wpływu nawet na najbardziej czułe odbiorniki.

Sprawdź szczegóły: Najstarszy UPS marki EVER - znamy laureatów konkursu

Technologia HotSync to zaawansowany system podziału obciążenia gwarantujący bezpieczne i niezawodne działanie dzięki synchronizacji modułów zasilających i zasilaczy UPS bez potrzeby stosowania łącza komunikacyjnego lub sygnałów synchronizacji. Oznacza to eliminację ryzyka wystąpienia „pojedynczego punktu awarii”, w tradycyjnych technologiach kojarzonego z działającymi równolegle zasilaczami UPS. Znacząco zwiększa to niezawodność zasilaczy. HotSync zapewnia wyróżniającą się skalowalność instalacji UPS. Jeśli trzeba zwiększyć moc, do istniejących modułów można podłączyć w układzie równoległym dodatkowe zasilacze UPS, co zapewni idealne rozłożenie obciążeń.

Poza systemami zasilaczy UPS, Data Center Technology AS dostarczyło do centrum danych BlueFjords także rozdzielnice niskiego napięcia. Konstrukcja rozdzielnicy oparta jest na systemach i technologii TABULA firmy Eaton i, tak jak w przypadku zasilaczy UPS, można ją bez przeszkód rozbudować. Dużą uwagę poświęcono wyborowi zabezpieczeń elektrycznych, które mają zapewniać maksymalną dostępność i zagwarantować minimalne zakłócenia w dostawach do systemu w przypadku zwarć. Aby zredukować napięcie przesunięcia punktu neutralnego, w strategicznych miejscach zamontowano wyłączniki 3-polowe i 4-polowe.

Od czasu zlecenia budowy centrum danych BlueFjords systemy zasilania pracują dokładnie tak, jak zaplanowano. Wysoka wydajność pomaga BlueFjords w minimalizowaniu kosztów energii i ograniczaniu wpływu na środowisko, a wyjątkowa niezawodność i skuteczność zabezpieczeń systemów zasilających zapewniają ciągłość świadczonych usług i pełne bezpieczeństwo danych klientów firmy.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl