Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Fotowoltaika w Polsce - czy rozwijamy się wystarczająco dynamicznie?

 Redakcja  |  08.11.2016
Wg prezentowanych w trakcie rozmowy statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca.
Wg prezentowanych w trakcie rozmowy statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca.
pixabay.com
  • Jaka jest sytuacja sektora fotowoltaiki w Polsce i jakie są obecne możliwości jego rozwoju?

  • Co stanowi największy problem dla prosumentów i jakie zmiany powinny zostać wprowadzone?

  • Jak sytuację postrzega Ministerstwo Energii, a jak sektorowi specjaliści z Instytutu Odnawialnych Źródeł Energii?

 

4 listopada weszło w życie Porozumienie Klimatyczne, co w Polskim Radiu było okazją do ciekawej rozmowy poświęconej fotowoltaice. Gośćmi programu Dariusza Kwiatkowskiego z Naczelnej Redakcji Polskiego Radia był Mariusz Radziszewski – naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Energii i Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Sektor fotowoltaiki w Polsce

Z perspektywy resortu, w ostatnich miesiącach rozwojowi projektów bazujących na idei odnawialnych źródeł energii sprzyjają rozwiązania zawarte w tegorocznej nowelizacji ustawy o OZE. Jak powiedział w rozmowie na antenie Mariusz Radziszewski, dopracowywane są kolejne rozwiązania, jak i pilotażowe aukcje w ramach koszyków technologicznych. W ramach tych działań przewidziany jest także sektor dla fotowoltaiki. Przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył, że w przypadku dużego zainteresowania może dojść do wytworzenia energii o dodatkowych 100 MW łącznej mocy zainstalowanej.

Radziszewski zaprezentował również dane dotyczącej ruchu prosumenckiego, gdzie fotowoltaika rozwija się w największym stopniu, przytaczając fakt wzrostu liczby prosumentów z 3 tys. do 9 tys.

Zobacz także: Fotowoltaika w Polsce - raport Instytutu Energetyki Odnawialnej

Dodał również, iż wg danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki w Polsce mamy obecnie już 130 MW łącznej mocy zainstalowanej w samym tylko sektorze PV, z czego 62 MW łącznej mocy zainstalowanej pochodzi z 11,2 tys. małych systemów przydomowych.

Zupełnie inne stanowisko i opinię różną od wypowiedzi naczelnika Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Energii zaprezentował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jego zdaniem w sektorze fotowoltaiki nasz kraj musi nadrobić znaczne zaległości.

Polska na fotowoltaicznej mapie Europy

Wg prezentowanych przez Wiśniewskiego statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca. Zdaniem przedstawiciela IEO, inwestycje w projekty fotowoltaiczne rozpoczęły się stosunkowo późno w porównaniu z innymi krajami, a bieżący rozwój nie jest dynamiczny. Instytut IEO martwi m.in. fakt, iż zgodnie z poprawką prosumencką do ustawy o OZE, która została wykreślona w czerwcu br., Polska miała zbudować 200 tys. instalacji prosumenckich do 2020 roku, a proces ten przebiega bardzo wolno oraz że sukcesy na rynku energetyki prosumenckiej nie wynikają ze zorganizowanego działania, ale bezwładności.

Przeczytaj recenzję: Fotowoltaika w teorii i praktyce

Wiśniewski przyznał, że, oczywiście, fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem, Polacy inwestują w OZE, natomiast wg analiz Instytutu rozwiązania ustawowe nie zapewniają pełnej opłacalności tych inwestycji. Wynika to m.in. z faktu, iż po nowelizacji ustawy największą wadą nowych rozwiązań jest rezygnacja z taryf gwarantowanych dla prosumentów za produkcję energii, którą można było sprzedawać.

Jak twierdzi Grzegorz Wiśniewski, duże firmy szukają kontraktów długoterminowych, stabilnego i perspektywicznego rynku mocy, aby rozpocząć inwestycje, zaś prosumenci nie mają ani wiedzy, ani pewności, jaką będą mieli cenę energii w perspektywie dekady. Nieznane pozostają struktury taryf i innych elementów, więc inwestują w ciemno.

Opusty na energię, czyli magazynowanie energii

Mariusz Radziszewski odpowiedział, iż obecnie prosumentom ma przysługiwać tzw. opust na energię pobraną od operatora, czyli w efekcie – niższy rachunek. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Energii, jest to rozwiązanie, które sprawdza się, jako że prosumenci lub drobni wytwórcy potrzebują energii na własne potrzeby w pierwszej kolejności i pod tym kątem właśnie stworzono systemy opustów, czyli system możliwości magazynowania energii niewykorzystanej w danym momencie w sieci, jak również możliwości jej wykorzystania przez resztę roku w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Według Radziszewskiego to elastyczne rozwiązanie, niezależne od relacji cen lub usług dystrybucyjnych do ceny sprzedaży energii. W tym przypadku to prosument decyduje, czy będzie z niego korzystał.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego obecne przepisy nie pozwalają jednak na rozwój rozwiązań PV w dużej, ogólnokrajowej i dynamicznej skali, wobec czego zmiany przyświecające jasnej przyszłości fotowoltaiki są w Polsce niezbędne. Radziszewski zapowiedział, że obecne uregulowania będą doskonalone i dostosowywane do sytuacji na rynku.

Źródło: polskieradio24.pl (oryginalnego nagrania rozmowy można posłuchać tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl