Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Fotowoltaika w Polsce - czy rozwijamy się wystarczająco dynamicznie?

 Redakcja  |  08.11.2016
Wg prezentowanych w trakcie rozmowy statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca.
Wg prezentowanych w trakcie rozmowy statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca.
pixabay.com
  • Jaka jest sytuacja sektora fotowoltaiki w Polsce i jakie są obecne możliwości jego rozwoju?

  • Co stanowi największy problem dla prosumentów i jakie zmiany powinny zostać wprowadzone?

  • Jak sytuację postrzega Ministerstwo Energii, a jak sektorowi specjaliści z Instytutu Odnawialnych Źródeł Energii?

 

4 listopada weszło w życie Porozumienie Klimatyczne, co w Polskim Radiu było okazją do ciekawej rozmowy poświęconej fotowoltaice. Gośćmi programu Dariusza Kwiatkowskiego z Naczelnej Redakcji Polskiego Radia był Mariusz Radziszewski – naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Energii i Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Sektor fotowoltaiki w Polsce

Z perspektywy resortu, w ostatnich miesiącach rozwojowi projektów bazujących na idei odnawialnych źródeł energii sprzyjają rozwiązania zawarte w tegorocznej nowelizacji ustawy o OZE. Jak powiedział w rozmowie na antenie Mariusz Radziszewski, dopracowywane są kolejne rozwiązania, jak i pilotażowe aukcje w ramach koszyków technologicznych. W ramach tych działań przewidziany jest także sektor dla fotowoltaiki. Przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył, że w przypadku dużego zainteresowania może dojść do wytworzenia energii o dodatkowych 100 MW łącznej mocy zainstalowanej.

Radziszewski zaprezentował również dane dotyczącej ruchu prosumenckiego, gdzie fotowoltaika rozwija się w największym stopniu, przytaczając fakt wzrostu liczby prosumentów z 3 tys. do 9 tys.

Zobacz także: Fotowoltaika w Polsce - raport Instytutu Energetyki Odnawialnej

Dodał również, iż wg danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki w Polsce mamy obecnie już 130 MW łącznej mocy zainstalowanej w samym tylko sektorze PV, z czego 62 MW łącznej mocy zainstalowanej pochodzi z 11,2 tys. małych systemów przydomowych.

Zupełnie inne stanowisko i opinię różną od wypowiedzi naczelnika Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Energii zaprezentował Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jego zdaniem w sektorze fotowoltaiki nasz kraj musi nadrobić znaczne zaległości.

Polska na fotowoltaicznej mapie Europy

Wg prezentowanych przez Wiśniewskiego statystyk, Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie w rankingu ilości mocy PV na głowę mieszkańca. Zdaniem przedstawiciela IEO, inwestycje w projekty fotowoltaiczne rozpoczęły się stosunkowo późno w porównaniu z innymi krajami, a bieżący rozwój nie jest dynamiczny. Instytut IEO martwi m.in. fakt, iż zgodnie z poprawką prosumencką do ustawy o OZE, która została wykreślona w czerwcu br., Polska miała zbudować 200 tys. instalacji prosumenckich do 2020 roku, a proces ten przebiega bardzo wolno oraz że sukcesy na rynku energetyki prosumenckiej nie wynikają ze zorganizowanego działania, ale bezwładności.

Przeczytaj recenzję: Fotowoltaika w teorii i praktyce

Wiśniewski przyznał, że, oczywiście, fotowoltaika cieszy się sporym zainteresowaniem, Polacy inwestują w OZE, natomiast wg analiz Instytutu rozwiązania ustawowe nie zapewniają pełnej opłacalności tych inwestycji. Wynika to m.in. z faktu, iż po nowelizacji ustawy największą wadą nowych rozwiązań jest rezygnacja z taryf gwarantowanych dla prosumentów za produkcję energii, którą można było sprzedawać.

Jak twierdzi Grzegorz Wiśniewski, duże firmy szukają kontraktów długoterminowych, stabilnego i perspektywicznego rynku mocy, aby rozpocząć inwestycje, zaś prosumenci nie mają ani wiedzy, ani pewności, jaką będą mieli cenę energii w perspektywie dekady. Nieznane pozostają struktury taryf i innych elementów, więc inwestują w ciemno.

Opusty na energię, czyli magazynowanie energii

Mariusz Radziszewski odpowiedział, iż obecnie prosumentom ma przysługiwać tzw. opust na energię pobraną od operatora, czyli w efekcie – niższy rachunek. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Energii, jest to rozwiązanie, które sprawdza się, jako że prosumenci lub drobni wytwórcy potrzebują energii na własne potrzeby w pierwszej kolejności i pod tym kątem właśnie stworzono systemy opustów, czyli system możliwości magazynowania energii niewykorzystanej w danym momencie w sieci, jak również możliwości jej wykorzystania przez resztę roku w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7. Według Radziszewskiego to elastyczne rozwiązanie, niezależne od relacji cen lub usług dystrybucyjnych do ceny sprzedaży energii. W tym przypadku to prosument decyduje, czy będzie z niego korzystał.

W opinii Grzegorza Wiśniewskiego obecne przepisy nie pozwalają jednak na rozwój rozwiązań PV w dużej, ogólnokrajowej i dynamicznej skali, wobec czego zmiany przyświecające jasnej przyszłości fotowoltaiki są w Polsce niezbędne. Radziszewski zapowiedział, że obecne uregulowania będą doskonalone i dostosowywane do sytuacji na rynku.

Źródło: polskieradio24.pl (oryginalnego nagrania rozmowy można posłuchać tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl