Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Fotowoltaika w Polsce - raport Instytutu Energetyki Odnawialnej

 Redakcja  |  26.10.2016
Raport wyraźnie wskazuje, iż fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, warto więc inwestować w wiedzę i umiejętności dotyczące rozwiązań PV, by zwiększać swoją konkurencyjność na rynku jako elektroinstalatora.
Raport wyraźnie wskazuje, iż fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, warto więc inwestować w wiedzę i umiejętności dotyczące rozwiązań PV, by zwiększać swoją konkurencyjność na rynku jako elektroinstalatora.
pixabay.com

Czy fotowoltaika jest królową odnawialnych źródeł energii i przyszłością polskiej energetyki? Jakie korzyści wynikają z instalacji PV dla inwestora, a jakie dla elektroinstalatora? Co powinniśmy wiedzieć o fotowoltaice? – m.in. na te pytania odpowiada opublikowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2016”, który wyraźnie wskazuje na rozwój i rosnący potencjał sektora.

Na świecie, ze wszystkich odnawialnych źródeł energii, rozwiązania fotowoltaiczne wiodą prym. Świadczy o tym choćby raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (ang. International Renewable Energy Agency) za 2015 rok, w którym stwierdzono wzrost udziału sektora OZE o 8,3%, gdzie sama tylko fotowoltaika odnotowała aż 26% przyrost, największy ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Wg raportu, zainstalowano łącznie 47 GW nowych systemów PV – przodowała tu Azja, zaraz za nią znalazła się Ameryka Północna, na trzecim miejscu zaś Europa.

Jaka jest pozycja fotowoltaiki w Polsce?

Instytut Enegetyki Odnawialnej opracował raport poświęcony sektorowi PV w naszym kraju już po raz czwarty. To analiza i podsumowanie faktycznego stanu, trendów i opcji rozwojowych dla fotowoltaiki, powstałe we współpracy z branżowymi przedsiębiorstwami. To również przegląd firm, oferty handlowej, cen oraz analiza sprzedaży, produkcji, eksportu i importu. Tegoroczna edycja została wzbogacona o informacje dotyczące mikroinstalacji oraz bazy danych projektów PV w Polsce, zebrane i opracowane w oparciu o najnowsze dane Operatorów Systemów Energetycznych (OSD)

Fotowoltaika na co dzień

Zastosowanie paneli PV jest widoczne niemal na każdym kroku. Energia słoneczna stanowi bazę dla niezliczonych obiektów infrastrukturalnych, od urządzeń takich jak stacje roweru miejskiego, kamery (jak w projekcie obserwacji bociana czarnego, przygotowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi) czy ładowarki telefoniczne po duże obiekty biurowe, mieszkalne, komercyjne czy przemysłowe, gdzie słońce zapewnia prąd np. dla opraw oświetleniowych w korotarzach i klatkach schodowych. Instalacje fotowoltaiczne znajdziemy nie tylko na blokach, kamienicach czy apartamentowcach (w technologię PV inwestują wspólnoty mieszkaniowe), ale i domach jednorodzinnych, czemu sprzyjają dofinansowania unijne oraz program Prosument.

Zobacz także: Instalacje PV a prowadzenie tras kablowych

W przypadku niektórych krajów lub regionów (vide: San Francisco), solarna zasilanie jest obowiązkowe dla nowopowstałych budynków, jako że celem jest jak największy udział OZE w miksie energetycznym, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i efektywności energetycznej.

Powstają również farmy PV (np. na dawnych wysypiskach śmieci, czego przykładem jest farma w Ustroniu Morskim), a niezbędne elementy instalacji wchodzą do sprzedaży w sieciach sklepów takich, jak np. IKEA. Zarządzanie nadwyżkami energii staje się możliwe dzięki magazynom energii. W międzyczasie trwają badania nad zwiększeniem wydajności ogniw fotowoltaicznych, w czym prześcigają się firmy i instytuty badawcze na całym świecie.

W przypadku domów, najpopularniejszą lokalizacją dla paneli PV są, oczywiście, dachy, jednak inwestorzy i firmy poszukują coraz to nowych miejsc ich montażu. W przypadku większych powierzchni, np. przydomowego ogrodu, solarna instalacja może być samodzielną, niezależnie stojącą konstrukcją. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to m.in. wykorzystanie powierzchni elewacji, co zapewne zainspirowało spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe do rozważenia ekranów dźwiękowych spotykanych przy torach jako miejsca montażu paneli.

Przeczytaj również: Instalacje fotowoltaiczne - dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Ministerstwo Energii inwestuje w działania i projekty związane z elektromobilnością, w zrównoważony transport - to kolejna dziedzina, w której rozwiązania fotowoltaiczne mogą mieć istotny udział. Przykładem jest bolid napędzany energią solarną, przygotowany przez zespół Politechniki Łódzkiej – Lodz Solar Team, który startuje w międzynarodowych zawodach dla pojazdów czerpiących moc ze słońca.

Jak polska fotowoltaika prezentuje się w liczbach?

Choć z prawnego punktu widzenia niekiedy brakuje ustawodawczej jasności, liczby ilustrujące stan polskiej fotowoltaiki rosną. Wartość rynku PV w 2015 roku szacuje się na ok. 470 mln PLN (wzrost o 60% w por. do 2014r.). Całkowita moc zainstalowana w systemach PV przyłączonych do sieci wynosi 119,2 MW. Z tej liczby, 87,7 MW to instalacje, które otrzymały świadectwa pochodzenia energii (stan na koniec I kwartału 2016 roku). Mikroinstalacje stanowiły zaś już 31,5 MW, czyli 26% całkowitej mocy zainstalowanej (stan na koniec 2015 roku).

W ubiegłym roku przybyło w Polsce 77,2 MW instalacji fotowoltaicznych, w tym około 8,8 MW ze wspomnianego już programu Prosument, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Z raportu wynika również, iż Instytut Energetyki Odnawialnej zakłada, że 8,3 MW zainstalowanej mocy ma charakter off-gridowy, a więc są one nieprzyłączone do sieci.

Sprawdź szczegóły: Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Liczby wyraźnie wskazują, iż fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, warto więc inwestować w wiedzę i umiejętności dotyczące rozwiązań PV, specyfiki instalacji i zasad dotyczących montażu, jak i efektywnego użytkowania, by zwiększać swoją konkurencyjność na rynku jako wykonawcy/ elektroinstalatora. Inwestycje szybko się zwracają, jako że fotowoltaika sama w sobie oznacza znaczne oszczędności.

Zgodnie z informacjami Instytutu, w Polsce w branży PV działają 382 firmy, w przeważającej części specjalizujące się w sprzedaży i montażu paneli, inwerterów, a także gotowych, kompletnych instalacji fotowoltaicznych (w bazie Instytutu znajduje się 16 producentów komponentów instalacji fotowoltaicznych, głównie modułów PV, ale i konstrukcji montażowych czy inwerterów). Pod względem liczby tego typu przedsiębiorstw, prym wiodą województwa mazowieckie, śląskie i małopolskie.

Łączne moce produkcyjne polskich producentów modułów PV Instytuy ocenia na ok. 600 MW/rok, co przekłada się na liczbę około 2,4 mln modułów rocznie.

Szczegóły dotyczące sektora PV w naszym kraju są dostępne w pełnej wersji raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2016".

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl