Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych – VI edycja konferencji szkoleniowej już za nami!

 Redakcja  |  30.09.2016
„Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja” (Katowice, 29.09.2016).
„Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja” (Katowice, 29.09.2016).
mat. red.

Przedstawiciele branży elektrotechnicznej i sanitarnoinstalacyjnej kolejny raz spotkali się pod patronatem tytułów branżowych „elektro.info” i „Rynku Instalacyjnego”, by wymieniać się doświadczeniem i poszerzać swoją wiedzą dotyczącą ochrony ppoż w kontekście instalacji elektrycznych i wentylacji. Stało się tak za sprawą organizowanej 29 września w Katowicach szóstej już konferencji szkoleniowej pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja”.

Słuchaczy konferencji na sali elektrotechnicznej powitał redaktor naczelny magazynu elektro.info – mgr inż. Julian Wiatr, który po otwarciu wydarzenia przeszedł płynnie to omówienia tematu źródeł zasilania oraz ochrony przeciwpożarowej w instalacjach, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru.

O certyfikacji i dopuszczeniu do eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych opowiadał zaś Dariusz Zgorzalski z CNBOP PIB Józefów. Aspekty związane z urządzeniami piorunochronnymi w kontekście zagrożenia pożarowego budynków omówił zaś mgr inż. Krzysztof Wincencik.

Istotną kwestię – wpływu DSO i SSP na warunki ewakuacji poruszył w ramach swojego wykładu bryg. mgr inż. Mariusz Sobecki, rzeczoznawcza ds. zabezpieczeń ppoż. Przedstawiciel Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – bryg. dr inż. Waldemar Jaskółkowski omówił zaś rodzaje zagrożeń stwarzanych przez palące się przewody i kable jako elementu instalacji elektrycznych w strefach zagrożonych wybuchem.

Obejrzyj także: VI Konferencja szkoleniowa "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych" – fotorelacja

Problematyka wpływu łuku elektrycznego na zagrożenia pożarowe i ludzi była zaś tematem wystąpienia Stefana Gierlotki z Komitetu Bezpieczeństwa w Elektryce SEP, który zawodową pasję łączy także z pasją podróżniczą, przygotowują do naszego magazynu elektro-fotoreportaże z egzotycznych miejsc.

W obliczu rosnącego zainteresowania OZE, uwagę słuchaczy wzbudził także wykład dr inż. Mariusza Sarniaka z filii Politechnika Warszawskiej w Płocku, który opowiedział o ochronie przeciwpożarowej systemów PV oraz neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez generatory PV podczas pożaru.

Konferencja poświęcona ochronie przeciwpożarowej w obiektach budowlanych nie mogłaby się obejść bez osobnej prezentacji skupiającej się na wymaganiach projektowych dotyczących oświetlenia awaryjnego – to zagadnienie omówił mgr inż. Dariusz Kamiński.

Wydarzenie zakończyła prezentacja wybranych aspektów gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem autorstwa bryg. mgr inż. Krzysztofa Kociołka ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

Zobacz również: "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania"

Podczas konferencji w sali elektrotechnicznej odbyły się również liczne prezentacje techniczne przedstawicieli branżowych przedsiębiorstw. Pierwszą z nich było wystąpienie Dariusza Cygankiewicza z Marawexu, poświęcone zasilaczom prądu przemiennego i stałego w instalacjach bezpieczeństwa pożarowego.

Radosław Rumijowski z Sensor Tech tłumaczył zaś, jaka liczba detektorów CO jest potrzebna do skutecznego sterowania wentylacją, jak należy je dobrać oraz gdzie rozmieścić. Stacjonarne systemy detekcji, w tym zasady ich stosowania, były natomiast tematem prezentacji Krzysztofa Chmielewskiego z Gazexu, którą można było usłyszeć także na sali sanitarnoinstalacyjnej.

Ostatnia firmowa prezentacja techniczna była poświęcona projektowaniu, doborowi i montażowi stacjonarnych system detekcji gazów w przestrzeniach zagrożonych wybuchem gazu lub narażonych na wystąpienie niebezpiecznych stężeń innych gazów, którą przeprowadził Łukasz Fryska z firmy Alter.

Konferencję w sali elektrotechnicznej oficjalnie zakończyło podsumowanie wydarzenia poprowadzone przez mgr inż. Juliana Wiatra.

W tym samym czasie, w sali sanitarnoinstalacyjnej magazynu „Rynek Instalacyjny” omawiano zagadnienia ochrony przeciwpożarowej budynków m.in. z obszaru wentylacji. Konferencję otworzył i jej gości powitał redaktor naczelny tytułu – Waldemar Joniec.

Sprawdź szczegóły: Ochrona przeciwpożarowa w energetyce - WISŁA 2016

Pierwsze wystąpienie – dr inż. Grzegorza Kubickiego z Politechniki Warszawskiej, było poświęcone systemom wentylacji pożarowej, zapobieganiu zadymieniu, standardom projektowania, co został dodatkowo poparte realizacjami.

Konkretny przykład wentylacji pożarowej obiektu budowlanego, a mianowicie garażu – projektowanie, ocenę i odbiór wg wytycznych ITB 493/2015 omówili mgr inż. Wojciech Węgrzyński oraz mgr inż. Grzegorz Krajewski z Instytutu Techniki Budowlanej.

Scenariusze pożarowe (podstawy prawne i zasady ich tworzenia) były natomiast tematem wystąpienia dwójki przedstawicieli Szkoły Głównej Służby Pożarniczej: st. bryg. dr inż. Waldemara Wnęka i mł. bryg. dr inż. Rafała Porowskiego ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Końcowa prezentacja była zaś poświęcona instalacjom hydrantowym – stan prawny, projektowanie, wykonanie i odbiór przybliżył dr inż. Grzegorz Ścieranka z Politechniki Śląskiej.

Przeczytaj także: elektro.info szkoli pożarników

Podobnie jak na sali elektrotechnicznej, także w części organizowanej przez "Rynek Instalacyjny" można było wysłuchać prezentacji przedstawicieli firm z branży (jak np. wspomnianego już Gazexu). Pierwszą z nich była prezentacja nowoczesnych systemów różnicowania ciśnień, przygotowana przez Sławomira Antkowiaka z Fläkt Bovent.

Wentylatory JFSR/JFVR jako nową generację tych urządzeń w ofercie Venture Industries omówił Piotr Kubicki.

Projektowanie pompowni przeciwpożarowych było zaś tematem omawianym przez mgr inż. Małgorzatę Sawczuk z T.R. Inżynier, natomiast Łukasz Sosin z K-Flex skupił się na nowej technice zabezpieczania ppoż. kanałów wentylacyjnych.

Konferencję w sali sanitarnoinstalacjnej podsumował i zakończył oficjalnie redaktor naczelny „Rynku Instalacyjnego” – Waldemar Joniec.

Nasze wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem przedstawicieli branży elektroinstalacyjnej i sanitarnoinstalacyjnej - uczestników procesów projektowych i wykonawczych, udowadniając, iż ochorona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych to temat, który nie zejdzie, bo nie powinien schodzić - z wokandy spotkań branżowych. Nowe technologie zwiększające bezpieczeństwo, ale i kolejne powstające zagrożenia w tej sferze, z którymi musimy się liczyć i którym musimy zapobiegać nie są tymczasowym tematem do dyskusji, ale zagadnieniem, nad którym wszyscy powinniśmy się pochylić.

Cieszymy się, że mogliśmy razem z redakcją "Rynku Instalacyjnego" zrealizować do wydarzenie i gościć naszych prelegentów i słuchaczy. Wierzymy, że wspólnie, dzięki pogłębianej wiedzy i rozwojowi umiejętności, a więc i zwiększaniu świadomości w branży, przyczynimy się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa i ochrony przecipożarowej, co będzie miało wpływ na nasze codzienne życie.

VI Konferencja Szkoleniowa pt. „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja” odbyła się pod patronatem Narodowego Ośrodka Bezpieczeństwa Elektrycznego i Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Współorganizatorem wydarzenia była Szkoła Główna Służby Pożarniczej, a partnerami – magazyny „Izolacje” i „Administrator” oraz Księgarnia Techniczna.

Konferencję wsparła jako Sponsor Główny firma Fläkt Bovent. Wśród sponsorów znaleźli się również: Venture Industries, Alter, Gazex, Hekato, K-Flex, Merawex, Sensor Tech, Uniwersal i Pro-Service.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl