Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Konferencja Naukowo-Techniczna „Energooszczędne Napędy Przekształtnikowe w Przemyśle”

 Redakcja  |  elektro.info 9/2016  |  23.09.2016
Wystąpienie dr hab. inż. Jana Zawilaka z Politechniki Wrocławskiej.
Wystąpienie dr hab. inż. Jana Zawilaka z Politechniki Wrocławskiej.
Danfoss

W dniach 15-17 czerwca w Hotelu Zamek Na Skale w Trzebieszowicach k. Lądka Zdroju odbyła się I Konferencja Naukowo-Techniczna „Energooszczędne Napędy Przekształtnikowe w Przemyśle”.

Organizatorem Konferencji była Katedra Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej. Współorganizatorami Konferencji byli: Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Opolskiej, Oddział Opolski Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz firmy: DANFOSS Poland sp. z o.o. i JADAN Automatyka sp. z o.o.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Waldemara Rebizant, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS) oraz firmy z grupy kapitałowej KGHM - INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o. Przewodniczącą Komitetu programowego i Gospodarzem Konferencji była prof. dr hab. inż. Teresa Orłowska-Kowalska – Kierownik Katedry Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej.

Zobacz także: Efektywność energetyczna w przemyśle

Konferencja zorganizowana została jako spotkanie specjalistów i praktyków z ośrodków naukowych i przemysłowych, zajmujących się szeroko pojętą tematyką napędów elektrycznych. Stanowiła forum do wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych prac dotyczących projektowania, eksploatacji i diagnostyki napędów elektrycznych.

Udział w Konferencji wzięli pracownicy naukowi z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Opolskiej oraz przedstawiciele przemysłu i energetyki zawodowej. Tematyka I Konferencji ENPP 2016 podzielona została na pięć sesji plenarnych:

  • „Problemy eksploatacji przekształtnikowych napędów elektrycznych w przemyśle” - Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Teresa Orłowska-Kowalska (Politechnika Wrocławska),
  • „Problemy energooszczędności w napędach z przemiennikami częstotliwości” - Przewodniczący: mgr inż. Ryszard Biernacki (KGHM Polska Miedź SA),
  • „Współpraca przemienników częstotliwości z nowoczesnymi silnikami energooszczędnymi - Dyrektywa Ecodesign” - Przewodniczący: dr hab. inż. Jan Zawilak (Politechnika Wrocławska),
  • „Jakość energii elektrycznej i jej wpływ na pracę napędów elektrycznych” - Przewodniczący: dr hab. inż. Ryszard Beniak (Politechnika Opolska),
  • „Monitorowanie i diagnostyka napędów elektrycznych z przemiennikami częstotliwości” - Przewodniczący: dr inż. Zbigniew Ławrowski (Energotest-Diagnostyka sp.z o.o.).

Przez cały drugi dzień Konferencji do zwiedzania dostępne było mobilne stanowisko wystawiennicze firmy Danfoss Poland sp. z o.o., w którym prezentowana była najnowsza oferta handlowa VLT® i VACON. Ciekawostką wzbudzająca bardzo duże zainteresowanie odwiedzających samochód wystawienniczy była możliwość zapoznania się z aplikacjami firmy Danfoss opar-tych na przetwornicach VLT® oraz VACON, poprzez odbycie „wirtualnego spaceru” w okularach 3D po instalacjach technologicznych, na których zabudowane zostały urządzenia firmy Danfoss. Do każdej z sesji plenarnych wybrano referaty, których autorami byli przedstawiciele ośrodków naukowych jak i referaty, których autorami byli przedstawiciele przemysłu.

Przeczytaj również: Systemy sterowania i nadzoru w stacjach elektroenergetycznych

Połączenie zaprezentowanej podczas każdej z sesji plenarnej wiedzy teoretycznej, nowinek technicznych ze świata nauki w zderzeniu z doświadczeniami praktycznymi z udanymi jak również nie udanymi wdrożeniami aplikacji w przemyśle oraz doświadczeniami eksploatacyjnymi różnych układów napędowych wywoływało burzliwą a zarazem bardzo ciekawa dyskusję pomiędzy uczestnikami konferencji. Na koniec drugiego dnia Konferencji zorganizowana została sesja posterowa, podczas której swoje krótkie referaty wygłosili przedstawiciele firm, które prezentowały się również na stoiskach wystawienniczych, przedstawiając swoje rozwiązania techniczne oraz specjalistyczną ofertę handlową z branży szeroko pojętych układów napędowych oraz ich diagnostyki.

Na zakończenie Konferencji rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Puchar otrzymała firma INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o.

Polecamy także: Napędy elektryczne dzwonów

W konferencji wzięło udział prawie 100 uczestników, co jak na pierwszą edycję uznać należy za duży sukces. Organizatorzy zamykając Konferencję wyrazili nadzieję, że podczas II edycji Konferencji, która ma być organizowana w pierwszej połowie czerwca 2017r. uda się w jeszcze większym stopniu doprowadzić do połączenia wiedzy naukowej z doświadczeniami wyniesionymi z życia codziennego. Organizatorzy chcą stworzyć cykliczną Konferencję, na której spotykać się będą przedstawiciele nauki oraz szeroko pojętego przemysłu oraz energetyki zawodowej.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl