Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Konferencja Naukowo-Techniczna „Energooszczędne Napędy Przekształtnikowe w Przemyśle”

 Redakcja  |  elektro.info 9/2016  |  23.09.2016
Wystąpienie dr hab. inż. Jana Zawilaka z Politechniki Wrocławskiej.
Wystąpienie dr hab. inż. Jana Zawilaka z Politechniki Wrocławskiej.
Danfoss

W dniach 15-17 czerwca w Hotelu Zamek Na Skale w Trzebieszowicach k. Lądka Zdroju odbyła się I Konferencja Naukowo-Techniczna „Energooszczędne Napędy Przekształtnikowe w Przemyśle”.

Organizatorem Konferencji była Katedra Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej. Współorganizatorami Konferencji byli: Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Opolskiej, Oddział Opolski Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz firmy: DANFOSS Poland sp. z o.o. i JADAN Automatyka sp. z o.o.

Konferencja została zorganizowana pod patronatem dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Waldemara Rebizant, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej (PTETiS) oraz firmy z grupy kapitałowej KGHM - INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o. Przewodniczącą Komitetu programowego i Gospodarzem Konferencji była prof. dr hab. inż. Teresa Orłowska-Kowalska – Kierownik Katedry Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej.

Zobacz także: Efektywność energetyczna w przemyśle

Konferencja zorganizowana została jako spotkanie specjalistów i praktyków z ośrodków naukowych i przemysłowych, zajmujących się szeroko pojętą tematyką napędów elektrycznych. Stanowiła forum do wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych prac dotyczących projektowania, eksploatacji i diagnostyki napędów elektrycznych.

Udział w Konferencji wzięli pracownicy naukowi z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Opolskiej oraz przedstawiciele przemysłu i energetyki zawodowej. Tematyka I Konferencji ENPP 2016 podzielona została na pięć sesji plenarnych:

  • „Problemy eksploatacji przekształtnikowych napędów elektrycznych w przemyśle” - Przewodniczący: prof. dr hab. inż. Teresa Orłowska-Kowalska (Politechnika Wrocławska),
  • „Problemy energooszczędności w napędach z przemiennikami częstotliwości” - Przewodniczący: mgr inż. Ryszard Biernacki (KGHM Polska Miedź SA),
  • „Współpraca przemienników częstotliwości z nowoczesnymi silnikami energooszczędnymi - Dyrektywa Ecodesign” - Przewodniczący: dr hab. inż. Jan Zawilak (Politechnika Wrocławska),
  • „Jakość energii elektrycznej i jej wpływ na pracę napędów elektrycznych” - Przewodniczący: dr hab. inż. Ryszard Beniak (Politechnika Opolska),
  • „Monitorowanie i diagnostyka napędów elektrycznych z przemiennikami częstotliwości” - Przewodniczący: dr inż. Zbigniew Ławrowski (Energotest-Diagnostyka sp.z o.o.).

Przez cały drugi dzień Konferencji do zwiedzania dostępne było mobilne stanowisko wystawiennicze firmy Danfoss Poland sp. z o.o., w którym prezentowana była najnowsza oferta handlowa VLT® i VACON. Ciekawostką wzbudzająca bardzo duże zainteresowanie odwiedzających samochód wystawienniczy była możliwość zapoznania się z aplikacjami firmy Danfoss opar-tych na przetwornicach VLT® oraz VACON, poprzez odbycie „wirtualnego spaceru” w okularach 3D po instalacjach technologicznych, na których zabudowane zostały urządzenia firmy Danfoss. Do każdej z sesji plenarnych wybrano referaty, których autorami byli przedstawiciele ośrodków naukowych jak i referaty, których autorami byli przedstawiciele przemysłu.

Przeczytaj również: Systemy sterowania i nadzoru w stacjach elektroenergetycznych

Połączenie zaprezentowanej podczas każdej z sesji plenarnej wiedzy teoretycznej, nowinek technicznych ze świata nauki w zderzeniu z doświadczeniami praktycznymi z udanymi jak również nie udanymi wdrożeniami aplikacji w przemyśle oraz doświadczeniami eksploatacyjnymi różnych układów napędowych wywoływało burzliwą a zarazem bardzo ciekawa dyskusję pomiędzy uczestnikami konferencji. Na koniec drugiego dnia Konferencji zorganizowana została sesja posterowa, podczas której swoje krótkie referaty wygłosili przedstawiciele firm, które prezentowały się również na stoiskach wystawienniczych, przedstawiając swoje rozwiązania techniczne oraz specjalistyczną ofertę handlową z branży szeroko pojętych układów napędowych oraz ich diagnostyki.

Na zakończenie Konferencji rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Puchar otrzymała firma INOVA Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o.

Polecamy także: Napędy elektryczne dzwonów

W konferencji wzięło udział prawie 100 uczestników, co jak na pierwszą edycję uznać należy za duży sukces. Organizatorzy zamykając Konferencję wyrazili nadzieję, że podczas II edycji Konferencji, która ma być organizowana w pierwszej połowie czerwca 2017r. uda się w jeszcze większym stopniu doprowadzić do połączenia wiedzy naukowej z doświadczeniami wyniesionymi z życia codziennego. Organizatorzy chcą stworzyć cykliczną Konferencję, na której spotykać się będą przedstawiciele nauki oraz szeroko pojętego przemysłu oraz energetyki zawodowej.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl