Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Konkurs Targowy ENERGETAB - komentarze laureatów

patronat medialny elektro.info
 Redakcja  |  15.09.2016
Górny rząd - przedstawiciele firm: Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego "ROSA", 3M Poland Sp. z o.o., Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o.
Dolny rząd - przedstawiciele firm: JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o., ZPUE SA, Ormazabal Polska Sp. z o.o.
Górny rząd - przedstawiciele firm: Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego "ROSA", 3M Poland Sp. z o.o., Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o. Dolny rząd - przedstawiciele firm: JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o., ZPUE SA, Ormazabal Polska Sp. z o.o.
KK / BB

W konkursie odbywającym się w ramach 29. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB nagrodzono 21 firm. W targowym ferworze i atmosferze świętowania sukcesu udało nam się "złapać" kilku lauratów i poznać szczegóły dotyczące zwycięskich produktów. Zapraszamy do zapoznania się z ich wypowiedziami!

Piotr Dąbrowski – dyrektor sprzedaży Schneider Electric Energy Poland Sp. z o.o.

Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, iż Polskie Sieci Elektrenergetyczne doceniły naszą innowacyjność w digitalizacji stacji energetycznych, przyznając nam Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Kładziemy nacisk na ustawiczny rozwój naszych rozwiązań i nieustannie promujemy nowoczesne technologie. Nasze rewolucyjne podejście do automatyki zabezpieczeniowej i blokad międzypolowych umożliwia wyższy poziom obsługi stacji. Rezygnacja z połączeń drutowych na rzecz komunikacji światłowodowej otwiera spektrum możliwości. Kluczowym elementem przy tworzeniu niezawodnej sieci komunikacyjnej jest redundantna topologia sieciowa oparta na protokole IEC 61850 oraz wiadomości GOOSE niezbędne do realizacji automatyki zabezpieczeniowej. Główne korzyści dla klienta to: zredukowana liczba połączeń drutowych pomiędzy urządzeniami oraz łatwa rozbudowa cyfrowej automatyki zabezpieczeniowej, co w znacznej mierze ogranicza koszty eksploatacji. Umożliwia to sprawdzenie automatyki za pomocą zasymulowania urządzenia w przypadku jego braku. Stawiamy nacisk na bezpieczeństwo ekip eksploatacyjnych – infrastruktura światłowodowa eliminuje pracę pod napięciem. Nasze rozwiązanie redukuje czasy wyłączeń pól. Dostępne rozwiązania w dziedzinie protokołów komunikacyjnych na poziomie telemechaniki oraz urządzeń EAZ pozwoliły nam wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dodatkowo uznanie szanownej Komisji Konkursowej jest dla nas dowodem, iż warto inwestować w innowacyjne technologie, które dają Państwu wizję pewnego jutra. Jesteśmy dumni ze Złotego Medalu i dziękujemy Polskim Sieciom Elektroenergetycznym za zaufanie.

Przeczytaj również: Smartbox i Smarthouse – startupowy sukces studentów z Rzeszowa 

Stanisław Rosa – właściciel Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego „ROSA”

Od początku istnienia firmy oferujemy kompletne rozwiązania oświetleniowe dopasowane do istniejącego indywidualnego stylu zabudowy, gdzie odbywa się montaż. Nasi klienci, głównie zagraniczni, kładą nacisk na harmonijne połączenie oświetlenia i otaczającego krajobrazu. Obecnie produkujemy słupy oświetleniowe, a do nich różnego typu i kształtu wysięgniki, oprawy i zdobienia, oferując także dodatki, jak logo firmy, herbu miasta czy kraju. Nasz zwycięski produkt – oprawy z dedykowanymi wysięgnikami CUDDLE, zostały zaprojektowane przez włoską firmę EMO Design. Łamią one konwencję w projektowaniu wysięgników – naszym celem było bowiem stworzenie rozwiązania, które wyróżni się i jednocześnie wpisze się w architekturę krajobrazu.

Zbigniew Błażejewski – Prezes Zarządu JEAN MUELLER POLSKA Sp. z o.o.

W tym roku mija 15 lat od założenia firmy w Polsce, postanowiliśmy się zaprezentować w inny sposób. Najpierw pojawił się pomysł, by była to wyspa piratów, ale ostatecznie zmieniliśmy koncepcję na wyspę skarbów. Zaczęliśmy szukać wykonawcy i niestety okazało się, że firmy specjalizujące się w aranżacji stoisk targowych, przygotowały dla nas proste i schematyczne projekty. Dlatego wpadliśmy na pomysł, by zaangażować Teatr Polski w Bielsku-Białej, gdzie scenograf, Pani Alicja Wątor, razem z zespołem technicznym przygotowała dla nas ten wystrój. Podstawa, czyli zaplecze i ściana, została wybudowana przez jedną z firm od stoisk, natomiast upiększenie i wszystkie elementy artystyczne to zasługa bielskiego teatru.

Sprawdź szczegóły: Wielki sukces łódzkich studentów - turbina GUST najlepsza w Europie!

Piotr Podlaszewski – dyrektor zarządzający Ormazabal Polska Sp. z o.o.

Bardzo cieszymy się z otrzymania Pucharu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za złącze kablowe SN z automatyką przywracania zasilania w sieci pierścieniowej i kratowej. W odróżnieniu od stacji transformatorowej typowe złącze kablowe składa się z rozdzielnicy SN i pozbawione jest zasilania potrzeb własnych. Nasz produkt odpowiada na aktualne potrzeby zakładów energetycznych w zakresie inteligentnych sieci (smart grid) umożliwiając zdalny monitoring i zarządzanie stanem, jak również automatyczne przełączanie i wyłączanie fragmentów sieci. Złącze kablowe typu kioskowego o zmniejszonych rozmiarach zaprojektowane zostało w celu pomieszczenia aparatury rozdzielczej średniego napięcia z izolacją gazową do 24 kV. W naszym rozwiązaniu zapewniono autonomiczne zasilanie poprzez transformator potrzeb własnych umieszczony w czwartym polu rozdzielnicy SN oraz baterię zapewniającą podtrzymanie zasilania automatyki nawet przy braku napięcia na liniach. Takie rozwiązanie zapewnia autonomię pracy (automatyki) nawet przez kilka dni. Dodatkowo ma bardzo zaawansowaną automatykę wykonaną według naszej koncepcji przez firmę Sprecher. Złącze kablowe spełnia wymagania w zakresie łukochronności i dopiero co zostało przebadane w zakresie zgodności z normami IEC.

Andrzej Grzybek, Krzysztof Jamróz, Tomasz Stępień – prezes i członkowie zarządu ZPUE SA

Otrzymaliśmy Puchar Ministra Energii za system automatyzacji FDIR w oparciu o reklozer THO-RC27, który umożliwia eliminację uszkodzonych fragmentów linii bez ingerencji człowieka. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo szybkie przywrócenie zasilania do jak największej grupy odbiorców w oparciu o reklozer, czyli automatyczny wyłącznik SN. Istotne jest nie tylko, że urządzenia są produkcji ZPUE, ale system automatycznej lokalizacji miejsca zwarcia oraz eliminacja awarii w jak najkrótszym czasie poprawiają wskaźniki SAIFI, SAIDI. Reklozer jako urządzenie, które może wyłączać prądy zwarciowe, wyposażony jest w takie elementy jak przekładniki prądowe i sensory napięciowe, które umożliwiają analizę parametrów sieci, takich jak: zanik napięcia, przepływ prądu zwarciowego. System jest skonfigurowany z rozłącznikami, które funkcjonują jako elementy sekcjonujące sieć. Automatyczny wyłącznik napowietrzny Reklozer THO-RC 27 składa się z zespołu łączeniowego reklozera THO-RC27 oraz z zespołu sterowniczego SRC. Każdy biegun zespołu łączeniowego ma własną komorę próżniową. Wszystkie bieguny są sprzężone mechanicznie wałem synchronizującym, co gwarantuje prawidłowe trójfazowe działanie. Zamykanie i otwieranie komór próżniowych zapewnia prosty, uruchamiany elektromagnetycznie mechanizm. Napęd elektromagnetyczny jest uruchamiany energią zgromadzoną w kondensatorach, zawiera on przy tym tylko jedną ruchomą część, co odróżnia go od zwykłych mechanizmów zazbrajanych. Komory próżniowe umieszczone są w zewnętrznej obudowie, o stopniu ochrony IP65.

Zobacz także: PGE nagrodziła najlepsze projekty w konkursie „Energia Innowacji”

Sebastian Urbanek – specjalista ds. rozwoju aplikacji, Dział Elektroenergetyczny 3M Poland Sp. z o.o.

Otrzymaliśmy wyróżnienie za zimnokurczliwy osprzęt kablowy na napięcia do 145 kV: głowice kompozytowe serii TS 145-II oraz mufy kablowe serii SS/SC 145-II. Seria osprzętu zimnokurczliwego na wysokie napięcia firmy 3M charakteryzuje się tym, że zastosowano w niej po raz pierwszy technologię zimnokurczliwą na tak wysokim napięciu. Jako pierwsi zastosowaliśmy technologię zimnokurczliwą na poziomie napięcia 110 kV. Technologia ta, tak jak w średnim napięciu, umożliwia łatwiejszą i prostszą instalację osprzętu kablowego. Nie nasuwamy prefabrykatu siłowo, ale w sposób swobodny na kabel, a następnie poprzez wyciągnięcie spirali nośnej powodujemy obkurczenie prefabrykatu. Nie wymusza to zastosowania wykonania specjalnego mufy przejściowej. Po wyjęciu spirali prefabrykat bardzo mocno dociska, eliminując wtrącenia gazowe, mogące być przyczyną wyładowań niezupełnych, i zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację linii kablowej także pod zmiennym obciążeniem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia » Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Ładowarka samochodów elektrycznych w domowym garażu »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

ładowarka samochodu elektrycznego ładowarki podtynkowe
Najwyższe standardy produkcji zapewniają możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz, a jego obudowa odporna jest na wszelkie warunki atmosferyczne.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl