Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kilka słów o targach ENERGETAB 2016 - komentarze wystawców

 Redakcja  |  14.09.2016
Na zdjęciu: dr inż. Piotr Szymczak (SEP), Urszula Kacperska (Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA), Jakub Lelito (ComAp a.s.), Przemysław Maliszewski (Delta Power Sp. z o.o.) i dr hab. inż Andrzej Nowakowski (Instytutu Tele- i Radiotechniczny).
Na zdjęciu: dr inż. Piotr Szymczak (SEP), Urszula Kacperska (Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA), Jakub Lelito (ComAp a.s.), Przemysław Maliszewski (Delta Power Sp. z o.o.) i dr hab. inż Andrzej Nowakowski (Instytutu Tele- i Radiotechniczny).
KK

Targi ENERGETAB tętnią życiem - namioty, stoiska, targowe alejki, stanowiska ekspozycji zewnętrznej wypełnia gwar rozmów biznesowych i towarzyskich. W salach trwają konferencje i prezentacje. Tradycyjnie, zapytaliśmy kilku wystawców, co sądzą o tegorocznej edycji oraz z czym przyjechali do Bielska-Białej.

Dr inż. Piotr Szymczak – Prezes SEP

Stowarzyszenie Elektryków Polskich ma dziś 97 lat. Pragniemy wrócić do „korzeni” naszego Stowarzyszenia, gdy założyciele SEP – w głównej mierze właściciele firm przemysłowych, powołali naszą Organizację. Jako największe Stowarzyszenie liczące ponad 24 000 członków, nawiązując do myśli Cypriana Kamila Norwida „Żeby mierzyć drogę przyszłą, trzeba pomnieć, skąd się wyszło”, podejmujemy nową inicjatywę – powołanie Rady Firm Przemysłu Elektrotechnicznego i Energetyki SEP. Spotkanie inicjatywne odbyło się drugiego dnia targów ENERGETAB.

Przeczytaj także: Ustawa wiatrakowa, czyli czego powinniśmy się spodziewać?

Urszula Kacperska – kierownik Działu Handlowego Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT SA

Mimo pewnego zachwiania na rynku inwestycji na targach ENERGETAB jest duży ruch i zainteresowanie odwiedzających, co świadczy o planach rozwojowych firm energetycznych. Targi są okazją do zaprezentowania w mniej oficjalnej atmosferze najnowszych rozwiązań ukierunkowanych na energooszczędność. Aktualnie ze względu na dotacje unijne dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w infrastrukturę trakcji kolejowej i tramwajowej. Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie niskonapięciowe silniki trójfazowe o mocy znamionowej 7,5–375 kW muszą mieć klasę sprawności co najmniej IE3 lub gdy wyposażone są w elektroniczną regulację prędkości (VSD), muszą mieć klasę sprawności co najmniej IE2 zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 640/2009.

Jakub Lelito – Sales Manager for Poland ComAp a.s.

Podczas targów ENERGETAB pragniemy spotkać się z naszymi klientami oraz mieć pierwszy kontakt z nowymi. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB to największe targi energetyczne w Polsce. Cieszą się wielką popularnością, o czym świadczy frekwencja odwiedzających. Jest to niezwykłe zjawisko, gdyż infrastruktura wymaga jeszcze polepszenia – jak jest pogoda, to jest bardzo ciepło w namiotach, zaś gdy pada, to tworzy się błoto uniemożliwiające wyjechanie z parkingu. Sądzę, że otoczenie Bielska-Białej – pobliskie góry przyciągają uczestników i sprzyjają kontaktom biznesowym.

Zobacz również: Inteligentne zarządzanie energią w kontekście nowych wyzwań energetycznych - komentarz eksperta

Przemysław Maliszewski – Prezes Zarządu Delta Power Sp. z o.o.

W tym roku na targach ENERGETAB dostępnych jest więcej nowych produktów, stąd te ekspozycje są ciekawe do odwiedzenia. Możemy zobaczyć dynamiczny zasilacz UPS, który jest nowością na naszym rynku. Inną ciekawostką jest agregat lotniskowy służący do zasilania samolotów praktycznie na wszystkich lotniskach, który ma na wyjściu dwa napięcia 400 Hz prądu zmiennego oraz 28 V prądu stałego. Urządzenie to było testowane między innymi na Lotnisku Okęcie i uzyskało bardzo dobrą opinię. Dobra pogoda sprzyja zwiedzaniu stoisk plenerowych, gdzie można zobaczyć prawdziwe urządzenia, a nie tylko ich makiety.

Sprawdź szczegóły: Wzrost cen energii jest nieunikniony - komentarz eksperta

Dr hab. inż Andrzej Nowakowski – dyrektor ds. badawczo-rozwojowych Instytutu Tele- i Radiotechnicznego

Targi ENERGETAB są dla Instytutu najważniejszym wydarzeniem roku. To tu od ponad 25 lat nawiązujemy kontakty z przemysłem, które owocują szeregiem nowych opracowań. To okazja do prezentacji nowych produktów, czego przykładem jest rodzina modułowych sterowników Smart Grid, które umożliwiają monitorowanie sieci i stacji elektroenergetycznych, w tym zwarć i zarządzanie energią na poziomie odbiorcy końcowego. Ciekawostką jest też system do kontroli sprawności instalacji fotowoltaicznych. W tym roku zmieniliśmy konwencję uczestnictwa w targach i oprócz stoiska zorganizowaliśmy konferencję naukowo-techniczną „Smart Grid – technologie i rozwiązania dla energetyki”. Udało się zgromadzić wielu czołowych producentów rozdzielnic, którzy z ITR prowadzili projekty rozwojowe i namówić ich do prezentacji tych wyników na wspólnym forum.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl