Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

IV odsłona Vademecum elektro.info - premiera na targach ENERGETAB!

 Redakcja  |  01.09.2016
Premiera "Vademecum elektro.info" - "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" odbędzie się na targach ENERGETAB (13-15.09.16) w Bielsku-Białej.
Premiera "Vademecum elektro.info" - "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" odbędzie się na targach ENERGETAB (13-15.09.16) w Bielsku-Białej.
arch. red./ pixabay.com

"Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" - pod tym tytułem kryje się czwarte już „Vademecum elektro.info” - baza wiedzy, będąca wspólnym dziełem dwójki ekspertów - redaktora naczelnego magazynu "elektro.info" - mgr. inż. Juliana Wiatra i mgr inż. Marcina Orzechowskiego. Wydane z okazji 15-lecia istnienia specjalistycznego tytułu branży elektroenergetycznej, „Vademecum” będzie miało swoją premierę podczas tegorocznej edycji targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Obecnie można je zamawiać w przedsprzedaży.

Na ponad 200 stronach Czytelnicy znajdą kompleksowe analizy i omówienia szeregu zagadnień kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych niezbędnych podczas pożaru, wzbogacone o przykłady, tabele, rysunki i zdjęcia. Zakres tematyczny obejmuje m.in. rozpoczynające publikację elementy teorii pożaru, w tym opis środowiska pożarowego i krzywe symulujące przebieg pożaru. Zaprezentowane są także właściwości palne materiałów, którą mogą mieć lub mają wpływ na dynamikę i szybkość pożaru oraz jego spodziewana moc.

Po wstępie, autorzy skupiają się na zasilaniu budynków i różnych źródłach zasilania obwodów instalacji przeciwpożarowych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, w tym bateriach akumulatorów stosowanych w instalacjach ppoż. Istotnym elementem "Vademecum elektro.info" wymagania i zasady projektowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP), który to temat należy do najbardziej poczytnych zagadnień omawianych na łamach magazynu i regualrnie powracających w kolejnych artykułach problemowych.

Zobacz także: Trasy kablowe i systemy mocowań funkcjonujące w czasie pożaru – wymagania podstawowe

Autorzy przedstawiają również wpływ temperatury na jakość dostarczanej energii elektrycznej oraz pracę zasilanych urządzeń elektrycznych, których sprawne funkcjonowanie jest niezbędne w przypadku wybuchu pożaru, także w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej. Przy tej okazji, dwuosobowy zespół ekspertów nie zapomniał, oczywiście o doborze odpowiednich przewodów, oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, kwestii sterowania oddymianiem i opisie innych urządzeń powiązanych, które scharakteryzowano wraz z parametrami jakościowymi napięcia na potrzeby publikacji i kompleksowego przedstawienia problematyki.

Znaczną część wydawnictwa poświęcono ochronie przeciwporażeniowej urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru: działaniu prądów na organizmy żywe, ochronie podstawowej i przy uszkodzeniu, a także wyłącznikowi różnicowoprądowemu jako urządzeniu nieprzydatnemu w instalacjach zasilających urządzenia ppoż. Osobny podrozdział omawia także ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu przez obniżenie napięcia dotykowego oraz połączeniom wyrównawczym.

Wydawnictwo rozbudowują dodatki – łącznie pięć artykułów eksperckich powiązanych z tematem przewodnim publikacji. To m.in. dobór mocy zespołu prądotwórczego i wymagania dotyczącego jego uziemienia oraz definicje i wymagania dla stref pożarowych w budynku.

Sprawdź szczegóły: VI Konferencja Szkoleniowa „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja”

Czytelnicy będą mogli zapoznać się również z charakterystyką elektrycznych instalacji tymczasowych rozwijanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej, którą wzbogaci przykładowy projekt zestawu takiej instalacji.

Publikację zamykają podstawy projektowania przydomowych systemów fotowoltaicznych – materiał będący odpowiedzią na rosnące zainteresowanie instalacjami OZE i ich coraz powszechniejsze zastosowanie w układach zasilania urządzeń elektrycznych w różżnego rodzaju obiektach.

Jak przystało na profesjonalną naukową publikację, czytelnikom udostępniono pełną bibliografię, która – prócz doświadczenia autorów, stanowiła podstawę stworzenia „Vademecum”, będącego źródłem uporządkowanej wiedzy, z którego korzystają wszyscy specjaliści zaangażowani w procesy związane z tworzeniem i eksplotacją instalacji i urządzeń elektrycznych niezbędnych w trakcie pożaru: elektrycy, projektanci, architekci i inwestorzy, instalatorzy i serwisanci, jak również przedstawiciele uczelni wyższych.

"Vademecum elektro.info" pt. "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" będzie miało swoją premierę na targach ENERGETAB (13-15 września br.) w Bielsku-Białej, gdzie będzie dostepne w promocji. W regularnej sprzedaży obowiązująca cena dla Prenumeratorów magazynu "elektro.info" to 37 zł - dla pozostałych Czytelników wynosi ona 45 zł.

Zamówienia można składać u Katarzyny Zaręby: - zapraszamy!

Tegoroczne "Vademecum elektro.info" to kontynuacja serii eksperckich poradników, kompleksowo analizujacych zagadnienia z obszaru elektroenergetyki w odpowiedzi na najczęstsze zapytania Czytelników. Poprzednie publikacje, o ugruntowanej już pozycji na rynku, to "Wzajemne sytuowanie obiektów budowlanych i sieci elektroenergetycznych" oraz "Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy pracach elektrycznych" Mirosława Giery i "Wymagania techniczne dla instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach" Andrzej Boczkowski, które wpisały się na stałe na listę "lektur obowiązkowych" specjalistów branży elektroenergetycznej - zarówno praktyków, jak i naukowców, wykładowców czy studentów, doświadczonych elektroinstalatorów i początkujących adeptów fascynującej sztuki.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl