Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

IV odsłona Vademecum elektro.info - premiera na targach ENERGETAB!

 Redakcja  |  01.09.2016
Premiera "Vademecum elektro.info" - "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" odbędzie się na targach ENERGETAB (13-15.09.16) w Bielsku-Białej.
Premiera "Vademecum elektro.info" - "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" odbędzie się na targach ENERGETAB (13-15.09.16) w Bielsku-Białej.
arch. red./ pixabay.com

"Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" - pod tym tytułem kryje się czwarte już „Vademecum elektro.info” - baza wiedzy, będąca wspólnym dziełem dwójki ekspertów - redaktora naczelnego magazynu "elektro.info" - mgr. inż. Juliana Wiatra i mgr inż. Marcina Orzechowskiego. Wydane z okazji 15-lecia istnienia specjalistycznego tytułu branży elektroenergetycznej, „Vademecum” będzie miało swoją premierę podczas tegorocznej edycji targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Obecnie można je zamawiać w przedsprzedaży.

Na ponad 200 stronach Czytelnicy znajdą kompleksowe analizy i omówienia szeregu zagadnień kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń elektrycznych niezbędnych podczas pożaru, wzbogacone o przykłady, tabele, rysunki i zdjęcia. Zakres tematyczny obejmuje m.in. rozpoczynające publikację elementy teorii pożaru, w tym opis środowiska pożarowego i krzywe symulujące przebieg pożaru. Zaprezentowane są także właściwości palne materiałów, którą mogą mieć lub mają wpływ na dynamikę i szybkość pożaru oraz jego spodziewana moc.

Po wstępie, autorzy skupiają się na zasilaniu budynków i różnych źródłach zasilania obwodów instalacji przeciwpożarowych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, w tym bateriach akumulatorów stosowanych w instalacjach ppoż. Istotnym elementem "Vademecum elektro.info" wymagania i zasady projektowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu (PWP), który to temat należy do najbardziej poczytnych zagadnień omawianych na łamach magazynu i regualrnie powracających w kolejnych artykułach problemowych.

Zobacz także: Trasy kablowe i systemy mocowań funkcjonujące w czasie pożaru – wymagania podstawowe

Autorzy przedstawiają również wpływ temperatury na jakość dostarczanej energii elektrycznej oraz pracę zasilanych urządzeń elektrycznych, których sprawne funkcjonowanie jest niezbędne w przypadku wybuchu pożaru, także w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej. Przy tej okazji, dwuosobowy zespół ekspertów nie zapomniał, oczywiście o doborze odpowiednich przewodów, oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, kwestii sterowania oddymianiem i opisie innych urządzeń powiązanych, które scharakteryzowano wraz z parametrami jakościowymi napięcia na potrzeby publikacji i kompleksowego przedstawienia problematyki.

Znaczną część wydawnictwa poświęcono ochronie przeciwporażeniowej urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru: działaniu prądów na organizmy żywe, ochronie podstawowej i przy uszkodzeniu, a także wyłącznikowi różnicowoprądowemu jako urządzeniu nieprzydatnemu w instalacjach zasilających urządzenia ppoż. Osobny podrozdział omawia także ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu przez obniżenie napięcia dotykowego oraz połączeniom wyrównawczym.

Wydawnictwo rozbudowują dodatki – łącznie pięć artykułów eksperckich powiązanych z tematem przewodnim publikacji. To m.in. dobór mocy zespołu prądotwórczego i wymagania dotyczącego jego uziemienia oraz definicje i wymagania dla stref pożarowych w budynku.

Sprawdź szczegóły: VI Konferencja Szkoleniowa „Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż, eksploatacja”

Czytelnicy będą mogli zapoznać się również z charakterystyką elektrycznych instalacji tymczasowych rozwijanych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej, którą wzbogaci przykładowy projekt zestawu takiej instalacji.

Publikację zamykają podstawy projektowania przydomowych systemów fotowoltaicznych – materiał będący odpowiedzią na rosnące zainteresowanie instalacjami OZE i ich coraz powszechniejsze zastosowanie w układach zasilania urządzeń elektrycznych w różżnego rodzaju obiektach.

Jak przystało na profesjonalną naukową publikację, czytelnikom udostępniono pełną bibliografię, która – prócz doświadczenia autorów, stanowiła podstawę stworzenia „Vademecum”, będącego źródłem uporządkowanej wiedzy, z którego korzystają wszyscy specjaliści zaangażowani w procesy związane z tworzeniem i eksplotacją instalacji i urządzeń elektrycznych niezbędnych w trakcie pożaru: elektrycy, projektanci, architekci i inwestorzy, instalatorzy i serwisanci, jak również przedstawiciele uczelni wyższych.

"Vademecum elektro.info" pt. "Instalacje elektryczne do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Podstawy planowania i projektowania" będzie miało swoją premierę na targach ENERGETAB (13-15 września br.) w Bielsku-Białej, gdzie będzie dostepne w promocji. W regularnej sprzedaży obowiązująca cena dla Prenumeratorów magazynu "elektro.info" to 37 zł - dla pozostałych Czytelników wynosi ona 45 zł.

Zamówienia można składać u Katarzyny Zaręby: - zapraszamy!

Tegoroczne "Vademecum elektro.info" to kontynuacja serii eksperckich poradników, kompleksowo analizujacych zagadnienia z obszaru elektroenergetyki w odpowiedzi na najczęstsze zapytania Czytelników. Poprzednie publikacje, o ugruntowanej już pozycji na rynku, to "Wzajemne sytuowanie obiektów budowlanych i sieci elektroenergetycznych" oraz "Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy pracach elektrycznych" Mirosława Giery i "Wymagania techniczne dla instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach" Andrzej Boczkowski, które wpisały się na stałe na listę "lektur obowiązkowych" specjalistów branży elektroenergetycznej - zarówno praktyków, jak i naukowców, wykładowców czy studentów, doświadczonych elektroinstalatorów i początkujących adeptów fascynującej sztuki.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Rodzaje zasilania gwarantowanego - jaki system wybrać?

Szynoprzewody w małych i średnich instalacjach dystrybucji energii »

zasilanie gwarantowane Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
Nowoczesne budynki, w których większość procesów jest zautomatyzowanych, mogą szczególnie odczuć problemy związane z przerwami w dostawach energii (...) czytam więcej » Przewody szynowe niskiego napięcia, nazywane potocznie szynoprzewodami, jeszcze 20 lat temu w Polsce były kojarzone głównie z instalacjami przemysłowymi lub układami zasilania suwnic. Rozwój budownictwa komercyjnego spowodował powstawanie pierwszych wieżowców.(...) czytam dalej »

 


Transformatory rozdzielcze - jaki produkt wybrać?

Transformatory Transformatory w przedziale mocy od 100kVA do 3150kVA w klasie izolacji do 36kV w pełni spełniają warunki rozporządzenia Komisji Europejskiej EU548/2014 (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne - jak to działa?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Konwersja energii elektrycznej na związki chemiczne stanowi jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii magazynowania energii, w szczególności w zakresie zasilania ... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły
SOCOMEC Polska sp. z o.o. SOCOMEC Polska sp. z o.o.
Firma Socomec powstała w roku 1922, a obecnie jest grupą przedsiębiorstw zatrudniającą 3100 osób. Naszą kluczową działalnością...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl