Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

"Elektryczna Formuła 1" studentów Politechniki Krakowskiej

 Redakcja  |  25.08.2016
Elektryczny bolid będzie osiągał prędkość 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy, zaś na jednym ładowaniu ma przejechać 22 km.
Elektryczny bolid będzie osiągał prędkość 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy, zaś na jednym ładowaniu ma przejechać 22 km.
PK Mech Power

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zespół PK Mech Power, złożony głównie ze studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, buduje elektryczny bolid zbliżony do Formuły 1. Do tej pory jeszcze żaden studencki team nie zaprojektował e-bolidu z myślą o zawodach Formuły Student.

Zespół PK Mech Power tworzy 20 studentów Politechniki Krakowskiej, głównie Wydziału Mechanicznego. Ich pojazd będzie pierwszym polskim bolidem z napędem elektrycznym zaprojektowanym z myślą o starcie w zawodach Formuły SAE (ang. Society of Automotive Engineers). Jak dotąd, nasi studenci startowali w tych wyścigach bolidami z napędem bazującym na siliniku spalinowym.

Jak mówią członkowie PK Mech Power, Polacy konstruowali już bolidy elektryczne, ale nie można ich ze sobą porównywać, jako że powstawały one z myślą o konkretnych zawodach o odmiennej specyfice i wymaganiach. Jako przykład podają regulamin organizatorów SAE liczący 182 strony, podczas gdy regulamin Greenpower Corporate Challenge liczy ich zaledwie 14.

Zobacz także: Lodz Solar Team rusza na wyścig w RPA z pojazdem solarnym Eagle One

Projekt krakowskich studentów jest innowacyjny, jako że powstaje zupełnie od zera - PK Mech Power nie wzoruje się na żadnym przykładzie, co przełożyło się na czasochłonny proces tworzenia projektu, a dokładnie - dwa lata.

Studenci są już w fazie budowy - trwają prace nad stalową ramą pojazdu oraz prace obliczeniowe dotyczące podzespołów. Zespół PK Mech Power zapowiada, że bolid będzie zawierał innowacyjne rozwiązania techniczne. Swoim wyglądem, pojazd będzie nawiązywał do polskiego orła. Ma osiągać prędkość 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy (przy czym prędkość maksymalna nie jest jedynym kryterium w zawodach), zaś na jednym ładowaniu ma przejechać 22 km. Postępy w pracach można śledzić na fanpage'u zespłu PK Mech Power: www.facebook.com/PKMechPower.

Formuła SAE to cykl międzynarodowych zawodów, w których studenci pod szyldem swoich uczelni budują bolidy wyścigowe i prezentują je podczas zmagań na torach w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Poza Europą zawody są rozgrywane także w Brazylii, USA, Australii i Japonii. Część rywalizacji odbywa się na torach Formuły 1 (np. Silverstone, Circuit De Catalunya). Możliwe, że miejscem przyszłej edycji będzie Polska.

Przeczytaj również: Wielki sukces łódzkich studentów - turbina GUST najlepsza w Europie!

Podczas zawodów studenckie zespoły oceniane są w dwóch aspektach - statycznym i dynamicznym, które pozwalają ocenić nie tylko osiągi sportowe bolidu, ale też jego niezawodność, kwestie związane z ekologią, bezpieczeństwem, kosztami produkcji, a nawet sposobem promocji projektu przez zespół. Na ocenę statyczną składaą się takie elementy, jak inspekcja techniczna (zgodności projektu z regulaminem), cost and manufacturing (ocena kompromisu pomiędzy osiągami a kosztami wytworzenia), presentation (biznesowa prezentacja projektu), design (ocena umiejętności projektowych zespołu w oparciu o analizę zaprojektowanych elementów). Wśród osiągów dynamicznych pojazdów oceniane są: acceleration (czas przyśpieszania bolidem na dystansie 75 m), skid-pad (czas przejazdu toru w kształcie "8"), autocross (czas przejazdu toru zawierającego odcinki proste oraz zakręty), efficiency (ocena wytrzymałości i zużycia paliwa), endurance (główny wyścig na torze na dystansie 22 km).

Na przyszłych zawodach krakowscy studenci z PK Mech Power mają nadzieję być nie tylko pierwszym polskim zespołem z elektrycznym bolidem, ale rownież pierwsi na mecie. Nie ukrywają jednak, że budowa pojazdu jest kosztowna - potrzebują ok. 150 tys. i proszą sponsorów o wsparcie.

Źródło: Polska Agencja Prasowa (naukawpolsce.pap.pl)

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl