Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Fotowoltaika w teorii i praktyce

prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska
"Fotowoltaika w teorii i praktyce" - prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.
"Fotowoltaika w teorii i praktyce" - prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.
ksiegarniatechniczna.com.pl

Na rynku księgarskim od 2010 roku dostępna jest książka pt. „Fotowoltaika w teorii i praktyce” autorstwa prof. dr hab. Ewy Klugmann-Radziemskiej, pracownika naukowego Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Prezentowana książka została wydana nakładem Wydawnictwa BTC z siedzibą w Legionowie.

Omówiono w niej praktyczne zagadnienia związane z wykorzystaniem ogniw i modułów fotowoltaicznych jako proekologicznego źródła energii odnawialnej. Został w niej przedstawiony zarys technologii wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, ich parametry eksploatacyjne, sprawność konwersji i koszt uzyskania jednostki energii w systemie fotowoltaicznym. Przedstawione zostały również podstawowe wytyczne do projektowania instalacji fotowoltaicznych.

Książka została podzielona na dziesięć rozdziałów, w których autorka omawia poszczególne zagadnienia z zakresu fotowoltaiki. W pierwszym rozdziale zamieszczono definicje podstawowych pojęć stosowanych w fotowoltaice oraz diagram funkcjonalny systemu fotowoltaicznego w celu zorientowania czytelnika z zakresem materiału omówionego w treści publikacji.

Sprawdź książkę "Fotowoltaika w teorii i praktyce" w Księgarni Technicznej >>

Fotowoltaika w teorii i praktyce
Fotowoltaika w teorii i praktyce
E. Klugmann-Radziemska
Wydawca: BTC
stron: 200
format: B5
ISBN: 978-83-60233-58-0
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

W drugim rozdziale opisano podstawowe zjawiska związane z promieniowaniem słonecznym. Znajdzie tam czytelnik opis warunków nasłonecznienia w Polsce oraz uzasadnienie trudności związanych z wykorzystaniem energii Słońca. Kolejny, trzeci rozdział to wyczerpujący opis ogniw fotowoltaicznych. Zostały opisane typy półprzewodników stosowanych do budowy paneli fotowoltaicznych, generacja fotoprądu powstającego wskutek promieniowania słonecznego oraz budowa spotykanych w praktyce ogniw fotowoltaicznych.

Kolejne dwa rozdziały zostały poświęcone modułom fotowoltaicznym oraz systemom fotowoltaicznym. W rozdziale szóstym, autorka przedstawiła w bardzo przystępny sposób koncentratory promieniowania, które znajdują zastosowanie w niektórych profesjonalnych rozwiązaniach systemów fotowoltaicznych.

Przeczytaj również: OZE niezbędne dla rozwoju polskich miast - odpowiedzią: fotowoltaika!

W rozdziale siódmym natomiast zostały opisane zasady magazynowania energii. Znajdzie tam czytelnik opis akumulatorów ołowiowych, akumulatorów alkalicznych, proszkowych oraz innych znajdujących zastosowanie w systemach fotowoltaicznych. Jaki jest cel i potrzeba testowania i normalizacji w fotowoltaice – na to pytanie odpowiedź została zawarta w rozdziale ósmym. Natomiast rozdział dziewiąty został w całości poświęcony zasadom doboru elementów instalacji fotowoltaicznej. Zostały opisane instalacje samodzielne, określane jako off-grid, oraz instalacje przyłączane do sieci elektroenergetycznej, określane mianem on-grid.

W rozdziale tym znajdzie czytelnik odpowiedź na następujące pytania: „jakie moduły fotowoltaiczne należy wybrać?”, „jak określić liczbę potrzebnych modułów?”, „w jaki sposób skonfigurować przydomową elektrownię fotowoltaiczną?”. Nie zabrakło opisu zasad doboru przewodów i ich zabezpieczeń oraz zasad doboru falownika, baterii akumulatorów do magazynowania nadmiaru energii oraz zasad pomiaru energii elektrycznej.

Zobacz również: Rekordowy wzrost sektora OZE na świecie - na pierwszym miejscu: fotowoltaika

W ostatnim, dziesiątym, rozdziale zostały opisane podstawowe regulacje prawne dotyczące fotowoltaiki. Książka jest bogato ilustrowana rysunkami oraz przykładami rachunkowymi ułatwiającymi zrozumienie zawartych w niej treści. Na końcu został zamieszczony bogaty wykaz literatury, który pozwoli dociekliwym czytelnikom na rozszerzenie wiedzy zawartej w prezentowanej publikacji.

Książka jest w głównej mierze kierowana jako pomoc dla studentów uczelni technicznych i uniwersytetów. Może być również przydatna pracownikom technicznym oraz inwestorom zainteresowanym problematyką fotowoltaiki.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl