Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Lodz Solar Team rusza na wyścig w RPA z pojazdem solarnym Eagle One

 Redakcja  |  14.07.2016
Pojazd napędzany energią słoneczną - Eagle One - dzieło łódzkich studentów z zespołu Lodz Solar Team, podczas wyścigu w Australii.
Pojazd napędzany energią słoneczną - Eagle One - dzieło łódzkich studentów z zespołu Lodz Solar Team, podczas wyścigu w Australii.
Lodz Solar Team

Ich pracy, wraz z ideą promowania ekologicznych rozwiązań z transporcie, przyświeca... słońce! Zespół Lodz Solar Team z bolidem Eagle One, zasilanym energią słoneczną, rok temu odniósł sukces w Australii podczas Bridgestone World Solar Challenge 2015, reprezentując Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią na arenie międzynarodowej. Odniesiony sukces dał zespołowi dodatkową energię, a zdobyte doświadczenie posłużyło do przygotowań do kolejnego startu. 14 lipca solarny pojazd Eagle One wyrusza w podróż do RPA, gdzie drużyna Lodz Solar Team wystartuje 24 września w zawodach Sasol Solar Challenge.

Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej należących do Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji, zapoczątkowany w 2014 roku. Młodzi pionierzy ekotechnologii zrealizowali ambitne zamierzenie budowy własnego pojazdu solarnego, zachwycającego designem i nowatorską myślą konstruktorską.

Zobacz także: ATLAS dodaje energii KGHM Lodz Solar Team

Zeszłej jesieni bolid Eagle One wystartował w prestiżowym wyścigu pojazdów solarnych przez Australię, Bridgestone World Solar Challenge 2015, reprezentując Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią na arenie międzynarodowej. Przejazd bolidu zapewnił drużynie najwyższą wśród debiutantów, szóstą pozycję na mecie. Przebycie 3000 km z Darwin do Adelajdy to nie jedyny sukces zespołu podczas zawodów – został on dodatkowo wyróżniony nagrodą Safety Award za doskonałe przygotowanie do zawodów. Studenci powrócili z Australii z nową siłą i wiarą we własne możliwości. Najbliższe wyzwanie czeka ich już 24 września – tym razem odwiedzą RPA, by wziąć udział w kolejnej międzyuczelnianej rywalizacji.

Przeczytaj również: Zachodniopomorskie pojedzie z zieloną energią

Sasol Solar Challenge to wyścig odbywający się co 2 lata w Republice Południowej Afryki, który pozwala młodym inżynierom z całego świata demonstrować osiągnięcia wiodących technologii, użytych przy budowie innowacyjnych pojazdów ekologicznych zasilanych energią słoneczną. Trasa podstawowa biegnie przez 2000 kilometrów, z Pretorii do Kapsztadu. Zespoły poruszają się w godzinach 8-17, co noc zbierając się w jednym punkcie kontrolnym. Jeśli przebędą wyznaczony odcinek w czasie krótszym niż dopuszczalny, mogą zdecydować się na przejazd odcinków specjalnych, dodających punkty. Zespoły startować będą w 5 kategoriach – Olympia Class, Challenger Class, Adventure Class, Cruiser Class oraz Sustainability fleet. Lodz Solar Team dzielnie reprezentuje efekty badania nad praktycznym wykorzystaniem energii słonecznej, startując w klasie Cruiser, czyli samochodów miejskich, zdolnych do przewożenia co najmniej dwóch osób.

Polecamy lekturę: Siła wiatru na rzecz wodoru... i czterech kółek

Ubiegły rok upłynął zespołowi pod znakiem modernizacji bolidu Eagle One. Wykorzystując doświadczenia zebrane podczas Bridgestone World Solar Challenge 2015, staraliśmy się jak najlepiej przygotować nasz pojazd do kolejnego wyścigu. Celem startu w 2016 Sasol Solar Challenge jest nie tylko osiągnięcie jak najlepszych wyników, godna reprezentacja naszego kraju na arenie międzynarodowej, czy budowanie swojej pozycji w świecie wyścigów pojazdów solarnych, ale również przetestowanie i trening nowego zespołu w ekstremalnych warunkach, niemożliwych do doświadczenia w Europie.

Eagle One wyrusza do Afryki 14 lipca. Jednocześnie, zespół rozpoczął prace związane z realizacją projektu drugiego bolidu, który wystartuje w kolejnej edycji wyścigu przez Australię. Poczynania i sukcesy zespołu można sledzić na stronie internetowej projektu Lodz Solar Team oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych: profilu w serwisie Facebook i na Instagramie oraz na kanale na YouTube oraz na Twitterze.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl