Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny

dr hab. inż. Stefan Gierlotka
"Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny" - dr hab. inż. Stefan Gierlotka
"Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny" - dr hab. inż. Stefan Gierlotka

Nakładem Wydawnictwa „Śląsk” na początku 2016 roku ukazała się książka pt. „Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny”, autorstwa dr. hab. inż. Stefana Gierlotki, wybitnego specjalisty z zakresu teorii i techniki ochrony przeciwporażeniowej, wieloletniego pracownika górniczych służb ratowniczych, znanego podróżnika i autora kilku książek poświęconych historii techniki.

Na pierwszych kilku stronach książki został opisany rozwój górnictwa na Śląsku, który datuje się na XIII wiek. Wydobywano wówczas rudę srebra, ołowiu i cynku w rejonie Bytomia oraz Tarnowskich Gór. Pierwsze wzmianki dotyczące wydobycia węgla kamiennego pochodzą z roku 1657. Burzliwy rozwój Śląskiego Górnictwa zapoczątkował Fryderyk Wilhelm Reden, który w 1779 roku objął stanowisko dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego, przenosząc siedzibę urzędu ze Złotego Stoku do Wrocławia, i opracował kompleksowy program rozwoju przemysłu.

Początki elektryfikacji górnictwa datuje się na rok 1870, kiedy w brytyjskich kopalniach zainstalowano lampy elektryczne na nadszybiu. Natomiast na Śląsku początki elektryfikacji górnictwa datowane są na rok 1878, kiedy w Königeshütte, Królewskiej Hucie w Chorzowie, zainstalowano pierwszą lampę elektryczną.

Zobacz także: "Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny" w Księgarni Technicznej

Natomiast elektryfikację kopalń rozpoczęła instalacja oświetlenia podszybia w kopalni Hohenzolern (Szombierki) w 1882 roku. Znaczny postęp w elektryfikacji kopalń rozpoczął się dopiero po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku.

Elektryfikacja górnictwa
Elektryfikacja górnictwa. Zarys historyczny
Stefan Gierlotka
Wydawca: Śląsk Wydawnictwo Naukowe
rok wydania: 2016, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-7164-887-8
stron: 200
format: 20,5x28,0 cm
wydanie albumowe
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

Autor w kolejnych rozdziałach przybliża czytelnikowi poszczególne działy elektroenergetyki górniczej. Zasadnicza część opisywanych zagadnień została poprzedzona opisem elektrycznych urządzeń budowy przeciwwybuchowej oraz specyficznych warunków elektryfikacji podziemi kopalń.

Następnie opisano zasady elektryfikacji kopalń o szczególnym zagrożeniu metanowym, wymagania stawiane urządzeniom i elektroenergetycznym sieciom górniczym, a także zasady elektryfikacji maszyn urabiających ręcznych oraz nowoczesnych kombajnów górniczych.

Przybliżono również wymagania stawiane urządzeniom dostawy urobku oraz oświetlania kopalni. Osobne rozdziały zostały poświęcone zagadnieniom odwadniania oraz napowietrzania podziemi kopalń, autor przedstawił w nich urządzenia historyczne i współcześnie eksploatowane oraz określił stawiane im wymagania.

Polecamy lekturę: Rozdzielnice SN – wykonania górnicze i inne wybrane rozwiązania

Osobny rozdział opisuje kopalnianą trakcję elektryczną, stanowiącą istotny element transportu podziemnego oraz maszyny wyciągowe służące do transportu ludzi oraz urobku. Nie zabrakło informacji na temat urządzeń teletechnicznych, które stanowią bardzo istotny element wyposażenia każdej kopalni.

Uzupełnieniem książki jest problematyka wypadków rażenia prądem elektrycznym oraz zagadnienia ochrony przeciwporażeniowej w górnictwie, a także prezentacja zaplecza naukowego elektryfikacji górnictwa, gdzie autor przedstawił osoby oraz ośrodki naukowe, które przyczyniły się do rozwoju elektrotechniki górniczej. W końcowej części książki zamieszczono kalendarium elektryfikacji górnictwa, które zawiera daty z przypisanymi ważnymi dla tej dziedziny wydarzeniami.

Zobacz także: Stanisław Fryze

Ostatnie strony publikacji to lista absolwentów Katedry Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, którą autor prezentowanej publikacji ukończył w 1976 roku.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami obrazującymi zmiany, jakie zachodziły na przestrzeni lat w elektroenergetyce górniczej. Ilustruje również środowisko i specyfikę pracy górników w kopalniach podziemnych.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl