Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe to wielofunkcyjny, złożony obiekt usługowy, zaliczany do budynków użyteczności publicznej. W dominującej części jest on przeznaczony dla gości organizowanych w nim wydarzeń (kongresów, targów, wystaw, bankietów, konferencji). Posiada jednak także strefę dostępną publicznie - foyer oraz zielone przejście przez dach budynku, przybierające w tym miejscu formę doliny, gdzie mieszkańcy Katowic mogą spacerować. Nadanie publicznego charakteru tym przestrzeniom stanowi ważny element kreowania miejskiego krajobrazu poprzemysłowego terenu, na którym obiekt MCK został zaprojektowany.
Zobacz także: Makro efektywność energetyczna Microsoftu dzięki ABB
Obiekt składa się z wielofunkcyjnej przestrzeni, sali balowej na 1000 osób, audytorium na 600 osób oraz 18 sal konferencyjnych z możliwością podziału na mniejsze. To wszystko postawiło przed architektami, a w szczególności inżynierami z Schneider Electric, duże wyzwania w zakresie zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa obiektu. Największym wyzwaniem była integracja systemów automatyki i BMS z innymi instalacjami teletechnicznymi i elektrycznymi w całym obiekcie, niejednokrotnie w bardzo rozproszonej przestrzeni.
W związku z tym w budynku zastosowano system automatyki BMS od Schneider Electric, który oparty został o nowoczesne rozwiązanie SmartStruxture. Do zadań wdrożonego systemu BMS należy m.in.: sterowanie centralami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi, sterowanie wentylacją wyciągową oraz regulatorami zmiennego przepływu powietrza, sterowanie klimatyzacją strefową w pomieszczeniach biurowych, monitoring instalacji teletechnicznych i energetycznych, monitoring procesu wytwarzania chłodu i ciepła, sterowanie procesem dystrybucji chłodu i ciepła, monitoring zużycia mediów, monitoring położenia klap przeciwpożarowych, sterowanie oświetleniem zewnętrznym, sterowanie wszystkimi analizatorami sieci.
Przeczytaj również: Technologia i innowacje na rzecz rozwoju inteligentnych miast
Obiekt został doceniony za to architekturę i nowoczesność, a także za atmosferę, którą tworzy swoją konstrukcją i wykończeniem, będąc miejscem spotkań, do którego chcą wracać odwiedzający go ludzie. Jest to również przykład dla innych aglomeracji, aby tworzyć miejsca, które sprzyjają spotkaniom i wymianie poglądów oraz opinii w otoczeniu nowoczesnych technologii zgodnych ze zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną.
Źródło: materiały prasowe.