Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Fotowoltaika przyświeca projektowi Lasów Państwowych, czyli bocian czarny nie tylko w blasku sławy

 Redakcja  |  27.06.2016
Dwa fotowoltaiczne panele zasilają kamerę, która umożliwia w ramach akcji #ŁódźHollyWoods obserwację życia bociana czarnego - dwójki dorosłych osobników i ich potomstwa.
Dwa fotowoltaiczne panele zasilają kamerę, która umożliwia w ramach akcji #ŁódźHollyWoods obserwację życia bociana czarnego - dwójki dorosłych osobników i ich potomstwa.
RDLP w Łodzi

W pionierskim na skalę ogólnopolską projekcie edukacyjno-naukowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, jakim jest transmisja on-line z gniazda bociana czarnego, do zasilania kamer i urządzeń transmisyjnych wykorzystano panele fotowoltaiczne. Obserwacja bociana czarnego to jeden z elementów kampanii edukacyjnej #ŁódźHollyWoods, w której RDLP w Łodzi przybliża łodzianom zwyczaje gatunków zamieszkujących lasy województwa.

W przeciwieństwie do swojego krewniaka, bociana białego, bocian czarny rzadko pokazuje się ludziom. O biologii jego okresu lęgowego także wiadomo niewiele, tymczasem poznanie biologii gatunku jest kluczowe dla odbudowy stanu populacji. Lasy Państwowe wzięły na siebie trud i niemałe koszty chronienia tego gatunku, a rozpoczęta właśnie obserwacja pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących rozrodu.

– Chcielibyśmy ustalić m.in. jak wygląda proces tworzenia się pary lęgowej, udział samca i samicy w wysiadywaniu jaj, stopień przywiązania bocianów do konkretnych gniazd, skąd samica wie, ile jaj może złożyć w danym sezonie, jak przebiega wzrost piskląt – mówił opiekun naukowy projektu, prof. dr hab. Piotr Zieliński, podczas konferencji inaugurującej kampanię #ŁódźHollyWoods.

Przeczytaj również: Las pełen energii - rusza kolejna edycja akcji PGE i Lasów Państwowych

Bociany czarne budują gniazda z dala od siedzib ludzkich, na starych i mocnych drzewach w środku lasu. To sprawia, że obserwacja ich życia poprzez transmisję on-line staje się nie lada wyzwaniem. Kluczowe było również odpowiedniego sposobu zasialania sprzętu zgodne ze zrównoważonym rozwojem.

W samym sercu lasu potrzebne okazało się zasilanie dla kamer i całego osprzętu, dostęp do Internetu i odpowiedni zasięg. Każdy element rozwiązania był projektowany pod konkretne zapotrzebowanie. Testowaliśmy wiele różnych konfiguracji, dziś możemy już cieszyć się wynikami ciężkiej, czteromiesięcznej pracy – zdradza kulisy pracy opiekun techniczny projektu, Michał Strawiak.

Zasilanie dla kamery zapewniają dwa fotowoltaiczne panele o wymiarach 120 x 70 cm, skierowane na południe. Zamontowano je na wysokości ok. 10 metrów nad ziemią na specjalnie wykonanej aluminiowej konstrukcji. Rozwiązanie to, bazujące na wykorzystaniu energii słonecznej, podkreśla ekologiczny charakter projektu, podobnie jak fakt, że instalacja PV nie ingeruje w bocianie gniazdo i nie zakłóca życia ptaków.

Zobacz także: Dobra energia dla bocianów

Oprócz transmisji, stanowiącej oś kampanii, przygotowano także szereg wydarzeń towarzyszących. Od wtorku, 21 czerwca, w Łodzi można podziwiać nową Aleję Gwiazd. W sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd filmowych przy ul. Piotrkowskiej, w Pasażu Rubinsteina, powstała Aleja Leśnych Gwiazd. Eugeniusz Bocio, Meryl Spryt, Alwin Wiewiór K., Sowi Marsow, Sigourney Beaver, Mel Dzikson, Wilk w Woods Street, Mieczysław Frogg, Antoni Hop’kins Jr. i Richard Deer zostawili na niej swoje tropy. Jacy mieszkańcy łódzkich lasów kryją się za pseudonimami artystycznymi – to rozszyfrować muszą łodzianie i turyści.

Eko-aleja, nawiązująca do filmowych tradycji miasta Łodzi, została wykonana w technice milk graffiti. Komunikaty umieszczane są przy pomocy barwnika ze specjalnie przygotowanej organicznej, biodegradowalnej i całkowicie bezpiecznej dla środowiska mieszanki na bazie mleka w proszku i wody oraz naturalnych pigmentów. W ramach kampanii prowadzone będą także działania na fanpage’u RDLP w Łodzi oraz na profilu na Instagramie.

Poznaj szczegóły: Ekomural na Zaporze Solińskiej nagrodzony w konkursie Innovation AD
 
Kampania "#ŁódźHollyWoods" nawiązuje do ubiegłorocznego projektu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - "Leśne Ślady Natury", który zasłynął w całej Polsce dzięki "mchuralom" - dekoracjom wykonanym z mchu strukturalnego w kształcie zwierząt z łódzkich lasów, umieszczonym na fasadach budynków. Projekt zdobył nagrodę Złoty Spinacz 2015 w konkursie organizowanym przez Związek Firm Public Relations dla najciekawszych i najbardziej kreatywnych projektów wizerunkowych.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl