Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Technologia i innowacje na rzecz rozwoju inteligentnych miast

 Redakcja  |  03.06.2016
Idea smart city bazuje m.in. na połączeniu energetyki i technologii informatycznych.
Idea smart city bazuje m.in. na połączeniu energetyki i technologii informatycznych.
Schneider Electric

Na rozwój inteligentnych miast kluczowy wpływ mają trzy globalne megatrendy 

Pierwszym z nich jest urbanizacja. Obecnie miasta zajmują 2% powierzchni ziemi, a mieszka w nich 50% światowej populacji. Do 2050 populacja w miastach zwiększy się o 2,5 miliarda ludzi, jak podaje Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ (DESA). To sprawia, że miasta muszą być bardziej inteligentne. Szacuje się, że do 2020 roku wartość rynku inteligentnych miast będzie wynosić 1,5 biliona dolarów. Wskazują na to dane z raportu: „Inteligentny Rozwój Miasta”, Centrum Analiz Transportowych i Infrastukturalnych.

Przeczytaj również: Projekt AMIplus TAURON Dystrybucja już na półmetku

Kolejny z nich to cyfryzacja. Zgodnie z wynikami Cisco, o 2020 roku na świecie będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, czyli 50 razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Oznacza to, że zwiększy się zakres operacji wykonywanych już nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale również urządzeniach mobilnych.

Trzecim jest industrializacja. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), do 2050 roku zużycie energii w przemyśle wzrośnie o 50% w ciągu 35 lat. W chwili obecnej pochłania on 30% światowej produkcji energii. Zużycie energii w całej gospodarce w ciągu 25 lat wzrośnie o 80% (to zaś dane WEO 2014 New Policies Scenario from 2012 Level to 2040 Level).

Rozwój miast i ich cyfryzacja powoduje zmiany w wykorzystaniu najważniejszego zasobu, jakim jest energia. Jest ona podstawą funkcjonowania miasta. Eksperci Schneider Electric wskazują, że w ciągu najbliższych 40 lat nastąpi półtorakrotny wzrost konsumpcji energii w porównaniu do stanu z 2009 roku. Do tego musimy dwukrotnie zmniejszyć emisję CO2, jak również stać się trzy razy bardziej efektywni korzystając z wciąż niewykorzystanego potencjału efektywności energetycznej w wielu istotnych sektorach jak np. budynki.

Innowacja na każdym poziomie, aby sprostać wyzwaniom miast

Smart City to miasto, które w planach swojego rozwoju uwzględnia wykorzystanie nowoczesnych technologii.  

- Aby miasto mogło być inteligentne musi wykorzystywać innowacyjne technologie na każdym poziomie swojego funkcjonowania. Ta zmiana w podejściu widoczna będzie szczególnie w sposobie zarządzania energią, która to z kolei wpływa na pracę innych obszarów miast jak np. transport. Tak więc innowacja obecna będzie szczególnie wewprowadzeniu urządzeń, które mogą się ze sobą komunikować – mówił podczas panelu Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Zobacz także: Pierwszy wspólny przetarg OSD rozstrzygnięty

Przykładem takich urządzeń są inteligentne liczniki, rozdzielnice SN nowej generacji, Smart Panele, zasilanie gwarantowane (UPS) czy magazyny energii. Każdy z tych elementów będzie się komunikować z innymi, aby dostarczać właściwych informacji i wpływać na odpowiednie zarządzanie i rozwój miasta.

Innowacja to również oprogramowanie do podejmowania kluczowych decyzji w zakresie automatyki i kontroli w czasie rzeczywistym na każdym poziomie. Dla przykładu budynki zużywają 53% światowej elektryczności. Według danych IEA, zużycie energii elektrycznej wzrośnie w nich do 80% w 2040 roku. Oprogramowanie do zarządzania budynkiem zapewnia jednolity, całościowy obraz wszystkich systemów elektrycznych i mechanicznych funkcjonujących w budynku. Dzięki temu dokładnie wiemy co dzieje się z budynkiem i możemy zarządzać zużyciem mediów oraz mieć większy wpływ na koszty zapewniając przy tym lepszy komfort. Z kolei przetwarzanie w chmurze zapewni bezpieczną łączność pomiędzy różnymi poziomami operacji, które dzieją się np. w mieście dostarczają informacji odpowiednim osobom w każdym czasie, 24 godziny na dobę. Dodatkowo, na podstawie dostępnych danych, możliwe będzie tworzenie scenariuszy dla sytuacji krytycznych, które mogą wystąpićw mieście.

Eksperci Schneider Electric opierając się na swoich doświadczeniach podkreślili również znaczenie aplikacji i analityki.

- Pozwalają one generować i analizować dane, które wykorzystywane są do podejmowania odpowiednich decyzji przez zarządców miast w poszczególnych jego obszarach oraz zwiększenie efektywności usług prowadzonych przez miasto. I tak np. w budynkach pozwalają na analizę i optymalizację zużycia energii, zapobieganie problemom w centrach danych, czy poprawę niezawodności w funkcjonowaniu np. komunikacji miejskiej –mówił podczas panelu Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

W czym jeszcze mogą pomóc nowoczesne technologie?

Nowoczesne technologie pomagają również w rozwoju sektora budynków komercyjnych, czyniąc je bardziej inteligentnymi i ekologicznymi. Skomunikowane technologie energetyczne pomagają także rozwijać infrastrukturę miejską, która wymaga dostępu do energii jak np. transport publiczny. Dla porównania według danych raportu „Inteligentny Rozwój Miasta” największe wydatki na infrastrukturę poniosą Warszawa, a następnie Kraków i Wrocław, a najmniejsze Rzeszów.

Polecamy lekturę: Energia miast przyszłości, czyli polskie Smart Cities

Ważnym elementem będzie również zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. Do 2040 roku źródła odnawialne będą stanowić 70% nowo przyłączanych źródeł energii, jak podaje Bloomberg New Energy Finance.

- Dlatego też połączenie energetyki i technologii informatycznych jest niezbędne począwszy od sieci należących do firm lub miast, na zarządzaniu zużyciem energii we własnym domu kończąc. W tym celu wykorzystywane są inteligentne liczniki, sieci przesyłowe czy rozwijane technologie składowania energiimówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Smart City to nie fikcja, ale realna rzeczywistość. Inteligentne miasta powstają już dziś przy wykorzystaniu dostępnej innowacyjnej technologii, która możliwa jest do zastosowania na każdym poziomie.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl