Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Technologia i innowacje na rzecz rozwoju inteligentnych miast

 Redakcja  |  03.06.2016
Idea smart city bazuje m.in. na połączeniu energetyki i technologii informatycznych.
Idea smart city bazuje m.in. na połączeniu energetyki i technologii informatycznych.
Schneider Electric

Na rozwój inteligentnych miast kluczowy wpływ mają trzy globalne megatrendy 

Pierwszym z nich jest urbanizacja. Obecnie miasta zajmują 2% powierzchni ziemi, a mieszka w nich 50% światowej populacji. Do 2050 populacja w miastach zwiększy się o 2,5 miliarda ludzi, jak podaje Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ (DESA). To sprawia, że miasta muszą być bardziej inteligentne. Szacuje się, że do 2020 roku wartość rynku inteligentnych miast będzie wynosić 1,5 biliona dolarów. Wskazują na to dane z raportu: „Inteligentny Rozwój Miasta”, Centrum Analiz Transportowych i Infrastukturalnych.

Przeczytaj również: Projekt AMIplus TAURON Dystrybucja już na półmetku

Kolejny z nich to cyfryzacja. Zgodnie z wynikami Cisco, o 2020 roku na świecie będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, czyli 50 razy więcej niż jeszcze 5 lat temu. Oznacza to, że zwiększy się zakres operacji wykonywanych już nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale również urządzeniach mobilnych.

Trzecim jest industrializacja. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), do 2050 roku zużycie energii w przemyśle wzrośnie o 50% w ciągu 35 lat. W chwili obecnej pochłania on 30% światowej produkcji energii. Zużycie energii w całej gospodarce w ciągu 25 lat wzrośnie o 80% (to zaś dane WEO 2014 New Policies Scenario from 2012 Level to 2040 Level).

Rozwój miast i ich cyfryzacja powoduje zmiany w wykorzystaniu najważniejszego zasobu, jakim jest energia. Jest ona podstawą funkcjonowania miasta. Eksperci Schneider Electric wskazują, że w ciągu najbliższych 40 lat nastąpi półtorakrotny wzrost konsumpcji energii w porównaniu do stanu z 2009 roku. Do tego musimy dwukrotnie zmniejszyć emisję CO2, jak również stać się trzy razy bardziej efektywni korzystając z wciąż niewykorzystanego potencjału efektywności energetycznej w wielu istotnych sektorach jak np. budynki.

Innowacja na każdym poziomie, aby sprostać wyzwaniom miast

Smart City to miasto, które w planach swojego rozwoju uwzględnia wykorzystanie nowoczesnych technologii.  

- Aby miasto mogło być inteligentne musi wykorzystywać innowacyjne technologie na każdym poziomie swojego funkcjonowania. Ta zmiana w podejściu widoczna będzie szczególnie w sposobie zarządzania energią, która to z kolei wpływa na pracę innych obszarów miast jak np. transport. Tak więc innowacja obecna będzie szczególnie wewprowadzeniu urządzeń, które mogą się ze sobą komunikować – mówił podczas panelu Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Zobacz także: Pierwszy wspólny przetarg OSD rozstrzygnięty

Przykładem takich urządzeń są inteligentne liczniki, rozdzielnice SN nowej generacji, Smart Panele, zasilanie gwarantowane (UPS) czy magazyny energii. Każdy z tych elementów będzie się komunikować z innymi, aby dostarczać właściwych informacji i wpływać na odpowiednie zarządzanie i rozwój miasta.

Innowacja to również oprogramowanie do podejmowania kluczowych decyzji w zakresie automatyki i kontroli w czasie rzeczywistym na każdym poziomie. Dla przykładu budynki zużywają 53% światowej elektryczności. Według danych IEA, zużycie energii elektrycznej wzrośnie w nich do 80% w 2040 roku. Oprogramowanie do zarządzania budynkiem zapewnia jednolity, całościowy obraz wszystkich systemów elektrycznych i mechanicznych funkcjonujących w budynku. Dzięki temu dokładnie wiemy co dzieje się z budynkiem i możemy zarządzać zużyciem mediów oraz mieć większy wpływ na koszty zapewniając przy tym lepszy komfort. Z kolei przetwarzanie w chmurze zapewni bezpieczną łączność pomiędzy różnymi poziomami operacji, które dzieją się np. w mieście dostarczają informacji odpowiednim osobom w każdym czasie, 24 godziny na dobę. Dodatkowo, na podstawie dostępnych danych, możliwe będzie tworzenie scenariuszy dla sytuacji krytycznych, które mogą wystąpićw mieście.

Eksperci Schneider Electric opierając się na swoich doświadczeniach podkreślili również znaczenie aplikacji i analityki.

- Pozwalają one generować i analizować dane, które wykorzystywane są do podejmowania odpowiednich decyzji przez zarządców miast w poszczególnych jego obszarach oraz zwiększenie efektywności usług prowadzonych przez miasto. I tak np. w budynkach pozwalają na analizę i optymalizację zużycia energii, zapobieganie problemom w centrach danych, czy poprawę niezawodności w funkcjonowaniu np. komunikacji miejskiej –mówił podczas panelu Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

W czym jeszcze mogą pomóc nowoczesne technologie?

Nowoczesne technologie pomagają również w rozwoju sektora budynków komercyjnych, czyniąc je bardziej inteligentnymi i ekologicznymi. Skomunikowane technologie energetyczne pomagają także rozwijać infrastrukturę miejską, która wymaga dostępu do energii jak np. transport publiczny. Dla porównania według danych raportu „Inteligentny Rozwój Miasta” największe wydatki na infrastrukturę poniosą Warszawa, a następnie Kraków i Wrocław, a najmniejsze Rzeszów.

Polecamy lekturę: Energia miast przyszłości, czyli polskie Smart Cities

Ważnym elementem będzie również zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. Do 2040 roku źródła odnawialne będą stanowić 70% nowo przyłączanych źródeł energii, jak podaje Bloomberg New Energy Finance.

- Dlatego też połączenie energetyki i technologii informatycznych jest niezbędne począwszy od sieci należących do firm lub miast, na zarządzaniu zużyciem energii we własnym domu kończąc. W tym celu wykorzystywane są inteligentne liczniki, sieci przesyłowe czy rozwijane technologie składowania energiimówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Smart City to nie fikcja, ale realna rzeczywistość. Inteligentne miasta powstają już dziś przy wykorzystaniu dostępnej innowacyjnej technologii, która możliwa jest do zastosowania na każdym poziomie.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl