Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

elektro.info szkoli pożarników

 Redakcja  |  elektro.info 4/2016  |  22.04.2016
Szkolenie dla pożarników w Józefowie było kolejnym, w którym udział wzięła redakcja elektro.info.
Szkolenie dla pożarników w Józefowie było kolejnym, w którym udział wzięła redakcja elektro.info.
ww

CNBOP PIB w Józefowie k. Otwocka oprócz prac badawczych prowadzi szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Oferta szkoleń jest bardzo bogata i obejmuje pełny zakres zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową budynków. Niektóre szkolenia są realizowane z udziałem redakcji „elektro.info”. W marcu redaktor Julian Wiatr uczestniczył w dwóch szkoleniach. Pierwsze dotyczyło oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, gdzie omówił on wymagania w zakresie zasilania oraz przedstawił wymagania normy PN-EN 1838:2013 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne. Natomiast drugie szkolenie dotyczyło doboru przewodów i kabli elektrycznych oraz przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

Szkolenie rozpoczął wykład mgr. inż. Dariusza Zgorzelskiego, pracownika CNBOP PIB, poświęcony zagadnieniom formalnoprawnym związanym z certyfikacją wyrobów budowlanych oraz odpowiedzialnością poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Wykład zakończyło krótkie wprowadzenie do środowiska pożarowego, które miało na celu przybliżenie podstaw rozwoju pożaru.

Następnie Julian Wiatr omówił wymagania w zakresie doboru kabli i przewodów elektrycznych. Słuchacze poznali sposoby układania przewodów w budynkach z uwzględnieniem wpływów środowiskowych. Szczegółowo omówiono wymagania w zakresie wytrzymałości mechanicznej oraz dopuszczalnej obciążalności prądowej i przeciążalności.

Zobacz także: Energetyczne szkolenia dla strażaków

Następnie prowadzący omówił zasady zabezpieczania przewodów, które zostały poprzedzone przybliżeniem budowy i zasad działania bezpieczników topikowych oraz wyłączników nadprądowych stosowanych w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia. Po omówieniu zasad zabezpieczania przedstawiono metody sprawdzania dobranych przewodów na warunki zwarciowe oraz spadki napięcia

Następnie zostały omówione wymagania wynikające z normy PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Instalacje dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym oraz normy N SEP-E 001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.

Po omówieniu ogólnych zasad doboru przewodów przybliżono wymagania normy N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Przedstawiono program demonstracyjny stanowiska badawczego, który graficznie prezentuje zamienność spadków napięć w przewodach zasilających poddanych działaniu temperatury pożaru.

Polecamy: Konferencja Szkoleniowa "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych"

Następnie zostały omówione wymagania stawiane przeciwpożarowemu wyłącznikowi prądu zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasady jego konstruowania i eksploatacji. Szkolenie zakończyła sesja warsztatowa prowadzona przez mgr. inż. Marcina Orzechowskiego, pracownika firmy Legrand.

Przeprowadzone próby obydwu wyłączników wykazały nieprzydatność cewki podnapięciowej, preferowanej przez niektórych rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. W przypadku krótkotrwałego zaniku napięcia lub jego zapadu, wyłącznik sterowany z wykorzystaniem cewki podnapięciowej pozbawiał całkowicie napięcia zasilane odbiorniki. Niekontrolowane wyłączanie zasilania w przeciwpożarowym wyłączniku sterowanym z wykorzystaniem cewki podnapięciowej występowało również przy przełączaniu faz podczas zaniku jednej z faz zasilających.

Przedstawionych wad nie wykazywał wyłącznik wyposażony w cewkę wzrostową. Przeprowadzone doświadczenia, zaprezentowane słuchaczom podczas szkolenia, wykazały wysoką zawodność wyłącznika z cewką podnapięciową i wysoką niezawodność wyłącznika z cewką wzrostową.
Szkolenie zakończyło wręczenie uczestnikom szkolenia certyfikatów uczestnictwa.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2016

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl