Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowatorskie projekty i nieskrępowane myślenie – ruszyła Akademia Prototypowania i Fabrykacji

 Redakcja  |  29.02.2016
Projekt Konik - zdalnie sterowany robot kroczący zbudowany w ramach FabJam.
Projekt Konik - zdalnie sterowany robot kroczący zbudowany w ramach FabJam.
ABB

24 lutego br. wystartowała Akademia Prototypowania i Fabrykacji, nowy projekt łódzkiego FabLab-u wspierany przez ABB. Spośród 94 nowatorskich pomysłów do udziału w Akademii wybrano 28 odważnych propozycji z dużym potencjałem realizacji. Specjalnie z myślą o rekrutach zmodernizowano i o 25 proc. zwiększono powierzchnię warsztatową obiektu. W nowym warsztacie powstaną projekty rozwiązań związanych z energią – tematem przewodnim Akademii. Najciekawsze pomysły oraz możliwości warsztatu zaprezentowane zostały podczas środowego spotkania inauguracyjnego

Projekty nadesłane w procesie rekrutacji do Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) były bardzo zróżnicowane. Zgłoszono m.in.:

  • prototyp balonowej elektrowni wiatrowej,
  • pomysł na trenażer rolkowy do wytwarzania energii przy okazji ćwiczeń fizycznych,
  • koncepcję personalnych mierników przyjętej dawki promieniowania UV,
  • projekt systemu zapasowej energii w postaci tekstronicznego plecaka zawierającego akumulator.

Łącznie nadesłano 94 pomysły, spośród których specjalnie powołane jury, składające się z przedstawicieli FabLab-u i ABB, sponsora projektu, wyłoniło zwycięską 28. Głównym kryterium wyboru uczestników były kreatywność, potencjał wykonawczy prezentowanych projektów oraz motywacja do rozwoju w ramach Akademii. Jury przykładało też dużą wagę do dotychczasowych doświadczeń rekrutów.

Przeczytaj również: Polska myśl technologiczna na rzecz energii odnawialnej

- Różnorodność zgłoszeń mile nas zaskoczyła. Po intensywnych naradach udało nam się wytypować bardzo ciekawą grupę osób o wielu profesjach i szerokich zainteresowaniach. Wierzę, że różnorodność uczestników będzie sprzyjać pracy zespołowej i przyniesie fantastyczne efekty końcowe. Teraz, kiedy przechodzimy do praktycznej realizacji Akademii, uwolnimy z uczestników jeszcze więcej kreatywności i zachęcimy do kooperacji w ramach zgłoszonych koncepcji projektowych – mówi Grzegorz Belica, wiceprezes FabLab Łódź, koordynator Akademii i członek jury.Nad wybranymi w procesie rekrutacji projektami uczestnicy Akademii będą pracować wraz z ekspertami i specjalistami FabLab-u. W celu przygotowania do realizacji prototypów uczestnicy przejdą szkolenia z dwóch specjalizacji: „Prototypowanie i Fabrykacja” oraz „Elektronika i Programowanie”. Zajęcia będą odbywać się w przestrzeni warsztatowej łódzkiego FabLab-u, która została wyremontowana i specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt ufundowany przez ABB.

- Każda innowacja zaczyna się od pomysłu. Aby ten mógł się zmaterializować potrzeba ustrukturyzowanej wiedzy, narzędzi i doświadczonych osób, które pokierują nas w odpowiednią stronę, pokażą jak pomysł zamienić w prototyp. Wierzymy, że APiF i społeczność FabLab-u to przestrzeń, w której można tę ścieżkę przejść i wiele się nauczyć – powiedział podczas inauguracji Piotr Sobczyk, menedżer ds. komunikacji w ABB.

Zobacz także: ATLAS dodaje energii KGHM Lodz Solar Team

Dzięki wsparciu ABB warsztat FabLab Łódź został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkową powierzchnię. Pojawiły się w nim nowe sprzęty w tym m.in. drukarka 3D, stanowisko laserowe, stanowisko elektroniczne wyposażone w stacje lutownicze na gorące powietrze, odsysacze, wytrawiarkę, multimetry i urządzenie lutownicze SMD. Ponadto, uczestnicy Akademii będą też mieli dostęp do: pieca do wytopu aluminium, maszyny do obróbki drewna, frezarki CNC DIY, tokarki TSB-16 i wielu innych urządzeń.

- Brak dostępu do maszyn powoduje, że projektanci tracą wiarę w siebie i swoją zdolność do nieskrępowanego myślenia. Tymczasem ograniczeniem konstruktora powinna być tylko wyobraźnia – motywował chęć uczestnictwa w Akademii jeden z kandydatów.

FabLab (ang. fabrication laboratory) to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLab-ów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLaba-mi i ruchami wytwórców. Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie projektu.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl