Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

PGE EJ1 wycofało się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej

 Redakcja  |  08.02.2016
pixabay.com

Spółka PGE EJ1 usunęła „Choczewo” z listy potencjalnych lokalizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej i nie planuje prowadzić dalszych prac przygotowawczych w tym regionie. Rezygnacja spotkała się z bardzo pozytywną reakcją Greenpeace, które odbiera decyzję jako dobry krok w stronę rezygnacji z kosztownego i nieefektywnego programu atomowego.

PGE EJ1, spółka powołana w celu przygotowania procesu inwestycyjnego i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, poinformowała latem ubiegłego roku, iż opracowała Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP), podając jednocześnie trzy potencjalne (rozważane) lokalizacje dla inwestycji: „Choczewo” i „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo oraz „Żarnowiec” w gminach Krokowa i Gniewino.

11 stycznia, PGE Ej1 zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) z podaniem dot. usunięcia „Choczewa” z KIP. GDOŚ, po 9 dniach, opublikowała oficjalne zawiadomienie o tym fakcie, informując także w ciągu tygodnia wszystkie kraje biorące udział w procedurze transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z analizami eksperckimi, którymi dysponuje Greenpeace, w przypadku naszego kraju, energetyka jądrowa jest nieefektywnym i najdroższym sposobem wytwarzania energii, także ze względu na fakt kilkunastoletnich opóźnień programu jądrowego w Polsce, co generuje koszta wysokości nawet 160 mld zł.

Greenpeace wskazuje, iż energia jądrowa nie jest rozwiązaniem ani alternatywą dla szkodliwego spalania węgla, stanowiąc ryzykowną i zbyt kosztowną technologię dla polskich konsumentów. Jako realny scenariusz, przedstawiciele Greenpeace podają zwiększenie efektywności energetycznej oraz rozwijanie produkcji przystępnej cenowo energii z wiatru, słońca i biomasy pozyskiwanej zgodnie ze zrównoważonym rozwojem.

Obszar Wydmy Lubiatowskiej, do niedawna rozważany jako teren inwestycyjny, to jeden z najpiękniejszych terenów wydmowych z Polsce, podlegający ochronie w ramach siedliskowej i ptasiej dyrektywy europejskiej. PGE EJ1 potwierdza, że budowa elektrowni w tej lokalizacji mogłaby wpłynąć znacząco na ochronę przylegającego do tego terenu obszaru Natura 2000 Białogóra oraz że teren nie może być dłużej uznawany za racjonalny wariant ze względu na istniejące alternatywy.

Przeciwnicy budowy, wśród których znalazło się Stowarzyszenie Ekologiczno-Turystyczne „Wydma Lubiatowska”, wskazywali również na fakt, że już wstępne badania lokalizacyjne, a szczególnie badania hydrogeologiczne (prowadzone przy użyciu ciężkich maszyn i obejmujące głębokie odwierty) mogłyby spowodować nieodwracalne szkody w środowisku, a obszar wydmy utraciłby bezpowrotnie swój unikatowy charakter. Ze względu na znaczne opóźnienia w programie jądrowym, do odwiertów ostatecznie nie doszło. Dalszy sprzeciw Greenpeace i organizacji wspierających będzie dotyczył także innych lokalizacji nadmorskich jako potencjalnych miejsc budowy elektrowni jądrowej. Będą prowadzone również działania propagujące inwestowanie w odnawialne źródła energii i zwiększanie efektywności energetycznej.

Szacowany koszt budowy elektrowni to 40-60 mld zł. Jedynm z głównych problemów będzie sprawne finansowanie inwestycji - jeden ze scenariuszy zakłada, że wykonawca (lub kraj macierzysty) odpowiedzialny za budowę będzie ją w części finansować, np. z kredytu, który spłacać będzie Polska.

Realizacją budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce są zainteresowane konsorcja: E-Hitachi, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear, Westinghouse Electric Company i EdF/Areva.

Źródło: materiały prasowe Greenpeace oraz wyborcza.biz.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl