Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektroenergetyczne układy przesyłowe i rozdzielcze

Wybrane zagadnienia z przykładami
Okładka książki „Elektroenergetyczne układy przesyłowe i rozdzielcze. Wybrane zagadnienia z przykładami”
Okładka książki „Elektroenergetyczne układy przesyłowe i rozdzielcze. Wybrane zagadnienia z przykładami”
arch. redakcji

Nakładem Wydawnictwa Politechniki Śląskiej w 2014 roku ukazała się książka pt. „Elektroenergetyczne układy przesyłowe i rozdzielcze. Wybrane zagadnienia z przykładami”, autorstwa prof. dr. hab. inż. Kurta Żmudy, pracownika naukowego Politechniki Śląskiej.

Książka została poświęcona kluczowym zagadnieniom z zakresu sieci elektroenergetycznych w ujęciu systemowym, których zadaniem jest dostarczanie do odbiorcy energii elektrycznej o parametrach określonych w normach przedmiotowych. Prezentowana książka jest podręcznikiem akademickim przeznaczonym dla studentów oraz doktorantów wydziałów elektrycznych politechnik specjalizujących się w elektroenergetyce. Mogą z niej korzystać inżynierowie elektrycy innych specjalności, którzy w swojej pracy zawodowej stykają się z zagadnieniami sieci i systemów elektroenergetycznych. Zawarto w niej najistotniejsze zagadnienia praktyczne dotyczące układów przesyłowych i rozdzielczych.

W treści każdego rozdziału zostały zamieszczone przykłady rachunkowe stanowiące praktyczne zastosowanie teorii. Prezentowane w książce zagadnienia dotyczą zagadnień związanych z doborem oraz eksploatacją elementów szeroko pojętych sieci elektroenergetycznych oraz optymalizacją elementów Systemu Elektroenergetycznego, w którym sieci stanowią istotny element. Szereg zagadnień opisywanych w książce jest wynikiem prac prowadzonych przez zespół pracowników Politechniki Śląskiej, który pod kierunkiem autora prowadził badania oraz opracowywał ekspertyzy dla potrzeb różnych spółek dystrybucyjnych na terenie naszego kraju. Treści merytoryczne książki zostały poprzedzone wstępem, w którym autor przedstawił cele, jakim ma służyć prezentowana książka. Natomiast jej zasadnicza treść merytoryczna została podzielona na sześć rozdziałów, w których chronologicznie zostały przedstawione poszczególne zagadnienia związane z budową oraz eksploatacją elektroenergetycznych linii przesyłowych oraz rozdzielczych. W pierwszym rozdziale zostały opisane podstawowe zagadnienia związane z elektroenergetycznymi liniami napowietrznymi i kablowymi oraz transformatorami i przesuwnikami fazowymi. Rozdział ten zawiera podstawową wiedzę niezbędną do dalszego poznawania zagadnień zawartych w treści książki. W drugim rozdziale zostały opisane problemy rozpływu mocy w systemie elektroenergetycznym. Zagadnienia te stanowią podstawę codziennej pracy dyspozycji mocy spółek dystrybucyjnych, dlatego poznanie ich ma olbrzymie znaczenie dla zrozumienia funkcjonowania Systemu Elektroenergetycznego. Kolejny rozdział został poświęcony zwarciom. Na początku rozdziału zostały opisane podstawy teoretyczne obliczania zwarć, po czym autor skupił się na opisie zasad obliczania zwarć niesymetrycznych. Na końcu rozdziału zostały zamieszczone podstawowe informacje dotyczące obliczania prądów zwarciowych z wykorzystaniem programów komputerowych. W następnym rozdziale autor kontynuuje opis metodyki obliczania zwarć. Znajdzie tam czytelnik opis metodyki obliczania zwarć doziemnych oraz opis zasad wyboru sposobu uziemiania punktu neutralnego w sieciach elektroenergetycznych średniego napięcia. Rozdział piąty to wyczerpujący opis układów uziemiających sieci elektroenergetycznych i transformatorów NN, WN oraz SN/nn.

Ostatni rozdział merytoryczny prezentowanej książki został w całości poświęcony mechanice przewodów stosowanych w elektroenergetycznych liniach napowietrznych. W praktyce rozdział ten został ograniczony  do zasad obliczania zwisu przewodów oraz doboru przewodów na działania sił mechanicznych i czynników przyrodniczych. Na końcu książki został zamieszczony bogaty spis literatury, który pozwoli dociekliwym czytelnikom na poszerzenie wiedzy zawartej w książce.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl