Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jesienne prace w ogrodzie - zadbaj o instalacje

 Redakcja  |  24.11.2015
Fot. pixabay.com

Choć jesienna aura może nie zachęcać do aktywności w przydomowym otoczeniu, listopad to ostatni moment na uporządkowanie ogrodu i przegląd techniczny zewnętrznych konstrukcji oraz instalacji elektrycznych.

Listopad i początek grudnia zwykle przynosi jesienną pluchę i poranne przymrozki, jednak zdarzają się jeszcze pogodne dni, które można poświęcić pracom w przydomowym otoczeniu. Oprócz aktywności związanych z czyszczeniem trawników i rabat z opadłych liści czy osłanianiem wrażliwych na niskie temperatury roślin, należy zadbać również o zewnętrzne instalacje i konstrukcje. To dobry moment na dokonanie ewentualnych napraw lub wymiany ich uszkodzonych elementów. Szczególnej uwagi wymaga zewnętrzny osprzęt elektryczny – wszelkie nieszczelności lub uszkodzenia obudowy mogą skutkować wadliwym działaniem instalacji lub jej zniszczeniem.

Uwaga na wodę!

Przed nadejściem zimy należy sprawdzić stan techniczny nieogrzewanych budowli i elementów małej architektury, takich jak altanki czy narzędziówki. W pierwszej kolejności sprawdzamy elementy konstrukcyjne drewnianych zadaszeń i dachów. Nadgnite lub zbutwiałe deski mogą pękać pod ciężarem gromadzącego się śniegu, dlatego należy je bezwzględnie wymienić. Tego typu konstrukcje muszą być szczelnie pokryte papą, by przenikająca woda nie doprowadzała do ich niszczenia. Widoczne zasolenia na deskach to pierwszy sygnał świadczący o obecności wilgoci. Do zimy należy przygotować także zewnętrzne instalacje wodne. Zewnętrzne zawory czerpalne powinny być opróżnione z wody i zdemontowane, aby zgromadzona w nich woda nie doprowadziła do rozsadzania elementów instalacji.

Przeczytaj także: Zastosowanie przewodów szynowych do rozdziału energii elektrycznej w instalacjach nn

Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, należy zdemontować na okres zimy pompę i wyczyścić filtr. Pompa powinna być starannie opróżniona z wody i wysuszona przed odłożeniem w miejsce magazynowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację elektryczną, od której właściwego działania zależy bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników.

Elektryczność pod szczególnym nadzorem

Zewnętrzna instalacja elektryczna to duże ułatwienie w codziennych czynnościach, gdyż pozwala na wykorzystanie w ogrodzie takich urządzeń jak kosiarka elektryczna, dmuchawa do liści czy piła. Ponieważ jednak zewnętrzne łączniki, gniazdka i oprawy oświetleniowe są często wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz wilgoci, muszą posiadać odpowiednio wysoką klasę szczelności i solidną, odporną na uszkodzenia obudowę.

Ewentualne przenikanie wody deszczowej do okablowania może skutkować zwarciem i zniszczeniem instalacji, a w najgorszym wypadku – porażeniem użytkownika. W miejscach wystawionych na kontakt z wilgocią nie wolno stosować nieosłoniętych źródeł światła, a łączniki i gniazda elektryczne muszą mieć klasę szczelności co najmniej IP 44.

Przeczytaj także: Instalacje elektryczne w budynkach i ich wyposażenie

Warto jednak zainwestować w osprzęt o podwyższonej klasie IP 55, którego obudowa efektywnie chroni wewnętrzny mechanizm przed bezpośrednio padającymi na nią strumieniami wody. W odróżnieniu od modeli w klasie IP44, mogą być montowane również w miejscach niezadaszonych, co daje większą swobodę planowania instalacji. Tego typu osprzęt jest zwykle wyposażony w specjalną membranę uszczelniającą, która dodatkowo niweluje ewentualne nierówności podłoża. Wbrew pozorom, obudowy w podwyższonej klasie szczelności wcale nie muszą charakteryzować się masywnym i nieatrakcyjnym wyglądem. Na rynku są dostępne modele o subtelnym, zaokrąglonym kształcie, z atrakcyjną, podświetlaną ramką czy podświetlanym polem opisowym.

 źródło: materiały prasowe firmy Hager

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Wakacyjna promocja prenumeraty „elektro.info”!

Już lada moment lato, czas urlopów i błogiego odpoczynku, ale... zanim to nastąpi mamy dla Was wyjątkową letnią promocję na zakup lub przedłużenie prenumeraty „elektro.info”!

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl