Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Świdnica: Największe w Polsce fotowoltaiczne laboratorium

 Redakcja  |  23.11.2015
Fot. CTE

Pod koniec listopada br. przy Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy na Dolnym Śląsku odbędzie się uroczyste otwarcie pionierskiej instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne. Jak zapewniają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, "to największe w Polsce laboratorium energii słońca", które pozwoli sprawdzić różne technologie wytwarzania energii z systemów fotowoltaicznych, w tym współpracujących z magazynami energii, i wybrać najbardziej optymalne rozwiązania dopasowane do konkretnych warunków.

Projekt, który jest realizowany przez Centrum Technologii Energetycznych ze Świdnicy i który powstał jako efekt unikatowej metodyki wypracowanej przez ekspertów z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w warunkach typowego dla Polski klimatu i nasłonecznienia najefektywniej produkować energię z fotowoltaiki.

– Okazuje się, że za sprawą niebywałego postępu technicznego w dziedzinie technologii solarnych, sposobów i rozwiązań jest daleko więcej niż byśmy w Polsce mogli się spodziewać – komentuje portalowi gramwzielone.pl Krzysztof Brzozowski, prezes Centrum Technologii Energetycznych ze Świdnicy. – Nie ma lepszego sposobu, by taką wiedzę uzyskać niż poprzez praktyczną weryfikację w warunkach rzeczywistych i na działających instalacjach solarnych do wytwarzania energii elektrycznej i jej magazynowania. Takie możliwości stworzono właśnie w Świdnicy – komentuje Krzysztof Brzozowski.

Prezes Centrum Technologii Energetycznych wskazuje, że wyjątkowość i innowacyjność tego projektu wynika ze skali przedsięwzięcia oraz różnorodności technologicznej.

Na terenie świdnickiego CTE zlokalizowano aż 16 technologii fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca w technologiach, które w Polsce są wciąż rzadko, jeśli w ogóle, spotykane.

Przeczytaj także: RWE uruchomiła farmę wiatrową w Opalenicy o mocy 17 MW

Oprócz powoli torujących sobie drogę w Polsce technologii krzemu poli- i monokrystalicznego, w Świdnicy można zapoznać się z systemami fotowoltaicznymi II generacji. Są wśród nich moduły cienkowarstwowe, systemy oparte na ogniwach krzemowych o podwyższonej sprawności, typu PERC, HIT, back-contact czy te bazujące na krzemie amorficznym i mikrokrystalicznym. Ich lepsza wydajność wynika z wykorzystania szerszego zakresu widma optycznego niż w modułach tradycyjnych oraz minimalizacji efektu termicznego.

Instalacje, które powstały na terenie świdnickiego Centrum Technologii Energetycznych, umożliwiają ponadto weryfikację sprawności poszczególnych technologii PV pod kątem wykorzystania na dachach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowo-usługowych, oraz na terenach wokół nich.

Świdnickie CTE sprawdza wydajność energetyczną w trakcie procesu obejmującego natępujące etapy. Najpierw testowanych jest szesnaście par różnych modułów PV, a następnie piętnaście małych systemów o mocy 3 kWp, typowych do zastosowania w budynkach mieszkalnych, a następnie sześć systemów o mocy ok. 30 kWp.

Wszystko po to, by znaleźć najwłaściwszą technologię do danego zastosowania, typu budynku czy lokalizacji konkretnego terenu. Nad całością czuwa autorski system elektroniczny, monitorujący pracę i rezultaty wszystkich systemów objętych instalacją.

Testy technologii na terenie CTE w Świdnicy pozwalają ponadto na zbadanie problematyki magazynowania energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznych, co jest obecnie jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii solarnych na świecie.

Jak tłumaczy Krzysztof Brzozowski, chodzi o możliwość korzystania z energii w niemal dowolnym czasie, a więc o docelowe uniezależnienie nas od zmienności pogody.

W Świdnicy testowane są 3 nowoczesne systemy akumulacji energii o łącznej pojemności 65 kWh, w tym przepływowe baterie wanadowe typu REDOX. Baterie łączy się w systemy o różnej mocy, w tym takie, które są typowe dla rozwiązań prosumenckich, goszczących coraz częściej na naszych dachach i wokół naszych domów.

Przeczytaj także: Google inwestuje w jedną z największych farm wiatrowych w Afryce

Centrum Technologii Energetycznych testuje na swojej instalacji również rozwiązania hybrydowe, a więc oparte nie tylko na systemach fotowoltaicznych, ale także łączących PV z małymi turbinami wiatrowymi, z osią pionową i poziomą, o mocach ok. 1 kWp i połączonych z akumulatorami energii.

Jak podkreśla CTE, takie instalacje świetnie się uzupełniają, gdyż w porach jesienno-zimowych, gdy brak jest słońca i niebo jest zachmurzone, często panują niezłe warunki wietrzne, co pozwala nam wciąż wytwarzać energię z własnych źródeł.

– Instalacja w Świdnicy została zaprojektowana, zbudowana i wyposażona tak, by móc oceniać wpływ z energii wytwarzanej z mikroźródeł na funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. Będzie więc ważnym głosem w toczącej się debacie, prowadzącej do stworzenia takich sposobów współpracy małych instalacji z siecią niskich napięć, które będą bezpieczne i pożyteczne dla operatorów sieci i właścicieli instalacji – zwraca uwagę Krzysztof Brzozowski.

W laboratorium systemów fotowoltaicznych przy Centrum Technologii Energetycznych powstaje również świetnie wyposażony ośrodek szkoleniowy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych poszukujących praktycznej wiedzy na najwyższym poziomie. Funkcje edukacyjne umożliwiają dostęp zarówno do całej instalacji PV i poszczególnych systemów, ale także do stanowisk praktycznej nauki zawodu w postaci dachów demonstracyjnych do montażu systemów PV czy stanowisk warsztatowych do zestawiania instalacji.

Oprócz technologii PV ośrodek został wyposażony także pod kątem szkoleń instalatorów pomp ciepła, powietrznych i gruntowych. W budynku CTE znajdują 4 różne urządzenia tego typu, a ich praca jest monitorowana na bieżąco przez system zarządzania inteligentnym budynkiem BEMS.

źródło: gramwzielone.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl