Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Prace kontrolno-pomiarowe wykonywane w budynkach i obiektach budowlanych; autor: inż. Radosław Lenartowicz

Okładka książki "Pomiary kontrolno-pomiarowe wykonywane w budynkach i obiektach budowlanych" autorstwa inż. Radosława Lenartowicza
Okładka książki "Pomiary kontrolno-pomiarowe wykonywane w budynkach i obiektach budowlanych" autorstwa inż. Radosława Lenartowicza
arch. redakcji

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Energetyków w ramach działalności wydawniczej wydał w 2015 roku książkę pt. „Prace kontrolno-pomiarowe wykonywane w budynkach i obiektach budowlanych”, autorstwa Radosława Lenartowicza. Książka stanowi adaptację prac autora wykonywanych dla Instytutu Techniki Budowlanej, którego jest wieloletnim pracownikiem. Autor książki bierze również czynny udział w pracach 55. Komitetu Technicznego PKN oraz komisji kwalifikacyjnej Nr 516 powołanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zamiarem autora prezentowanej książki było przedstawienie materiału dotyczącego prac kontrolno-pomiarowych w formie ułatwiającej przyswojenie wiedzy wymaganej przez komisje od osób ubiegających się o świadectwa kwalifikacyjne grupy 1 w zakresie prac kontrolno-pomiarowych przy sieciach, instalacjach i urządzeniach elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV.

W książce zostały przedstawione zasady wykonywania prac kontrolno-pomiarowych w budynkach, realizowanych bezpośrednio po wykonaniu prac instalacyjnych oraz w trakcie eksploatacji. Została ona podzielona na sześć rozdziałów.

W pierwszych dwóch zostały opisane wiadomości wstępne oraz wymagania techniczne i ogólne zasady wykonywania pomiarów.

Prace kontrolno-pomiarowe wykonywane w obiektach budowlanych
Prace kontrolno-pomiarowe wykonywane w obiektach budowlanych. Grupa 1. Urządzenia, instalacje i sieci elektryczne o napięciu do 1 kV
Opracowanie redakcyjne: inż. Radosław Lenartowicz, mgr inż. Marzena Kwaśniewska
Recenzent: mgr inż. Roman Domański - SONTEL S.A.
Opiniodawca: mgr inż. Jerzy Pluciński
ISBN:978-83-941526-0-4
Wydawca: SPE
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

W trzecim rozdziale zamieszczono opis wymagań stawianych przyrządom pomiarowym oraz podstawowych mierników stosowanych w praktyce pomiarowej. Podano terminy wykonywania okresowych pomiarów w różnych typach instalacji, wymagania stawiane osobom wykonującym pomiary oraz wymagania dotyczące czasookresów sprawdzania przyrządów pomiarowych zgodnie z ustawą Prawo o miarach.

W czwartym rozdziale autor skupił się na badaniu instalacji oraz urządzeń elektrycznych. Opisany został zakres badań odbiorczych, oględzin instalacji oraz pomiarów i prób odbiorczych zgodnie z obowiązującymi normami przedmiotowymi. Przedstawiono również zakres wymagań stawianych podczas wykonywania pomiarów instalacji piorunochronnych, urządzeń zasilających budynek lub inny obiekt budowlany w energię elektryczną.

Cennym elementem tego rozdziału jest opis wymagań dotyczących badań ochrony zastanej w istniejącym obiekcie budowlanym lub budynku, wykonanej zgodnie z unieważnionymi obecnie przepisami techniczno-budowlanymi. Problem ten jest dość istotny w odniesieniu do starych obiektów pozostających nadal w eksploatacji przy ocenie stanu ich bezpieczeństwa, która musi być realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu oddania do użytkowania instalacji w badanym budynku lub obiekcie budowlanym.

W piątym rozdziale zostały przedstawione metody pomiarowe stasowane w praktyce wykonywania prac kontrolno-pomiarowych. Opisano pomiary ciągłości przewodu ochronnego, rezystancji uziemienia, rezystancji ścian i podłóg, impedancji obwodu zwarciowego w różnych układach zasilania, pomiary urządzeń różnicowoprądowych, wytrzymałości elektrycznej izolacji oraz wartości napięć dotykowych i rażeniowych.

Uzupełnieniem rozdziału jest opis pomiarów termowizyjnych instalacji oraz urządzeń elektrycznych.

Rozdział szósty został w całości poświęcony procedurom odbiorczym. Zostały w nim opisane warunki wykonania i odbioru robót budowlanych w zakresie instalacji elektrycznych w budynkach.

Cennym uzupełnieniem książki są wzory protokołów pomiarowych.

Z książki mogą korzystać wszystkie osoby wykonujące prace kontrolno-pomiarowe, osoby ubiegające się o świadectwo kwalifikacyjne grupy 1 w zakresie prac kontrolno-pomiarowych lub zainteresowane tą tematyką.

Poznaj również i tę książkę: Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl