Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Grupa PGE straciła ponad 5 mln zł

 Redakcja  |  01.09.2015
Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł
Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł

Zmiany w strategii działań Grupy PGE. To efekt jej finalnych wyników I półrocze br., które wykazały stratę operacyjną w wysokości ponad 5 mld zł.

W I półroczu 2015 r. największa polska grupa energetyczna odnotowała przychody w wysokości 14,244 mld zł, które były wyższe o 36 mln zł niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W I półroczu PGE odnotował aż 85-procentowy wzrost kosztów własnych, które wyniosły 19,457 mln zł, co jest wynikiem odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w wysokości aż 8,73 mld zł.

Na wyższe przychody wpłynął głównie wzrost wyniku w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, który był wyższy o 625 mln zł niż w I półroczu 2014 r. PGE straciło natomiast na niższych wpływach z rekompensat KDT. W tym przypadku strata wyniosła ok. 861 mln zł.

Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa najwcześniej w 2027 r.?

Duże koszty związane z odpisem aktywów trwałych wpłynęły na powstanie w I półroczu br. straty brutto wynoszącej 5,123 mld zł. Tymczasem w analogicznym okresie roku ubiegłego PGE zanotowała zysk brutto wynoszący 3,681 mld zł.EBITDA spółki za I półrocze 2015 roku wyniosła 4,326 mld zł, podczas gdy w I półroczu 2014 r. osiągnęła poziom 5,073 mld zł.

Jako powody odpisu aktualizującego wymienia się koszty związane z reformą ETS i wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, a także pogorszenie pozycji konkurencyjnej elektrowni opalanych węglem brunatnym. Potwierdzają to warte kilka miliardów złotych odpisy w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem brunatnym. W przypadku elektrowni Turów było to nawet 5,1 mld zł, a w przypadku Bełchatowa – około 3,1 mld zł.

Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł.

Co ciekawe, PGE podaje w sprawozdaniu, że brak rynku mocy po 2023 roku może kosztować grupę kolejne odpisy wartości aktywów na kwotę około 5,2 mld zł.

W odpowiedzi na gorsze wyniki finansowe prezes PGE Marek Woszczyk zapowiedział zmianę strategii spółki, aby odpowiadała ona „coraz trudniejszym uwarunkowaniom rynkowym”. Planowana jest realizacja programu poprawy efektywności, dywersyfikacji portfela wytwórczego oraz przegląd celów inwestycyjnych.

Wcześniej prezes PGE zapowiedział zmianę zasad wypłacania dywidendy. Teraz podstawą do jej wypłacania będzie zysk netto skorygowany o wielkość odpisu aktualizacyjnego.

Przeczytaj także: Jak obliczyć podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji?

W I półroczu br. PGE wyprodukowało 27,63 TWh energii elektrycznej wobec 26,62 TWh w analogicznym okresie roku ubiegłego. O 5% wzrosła produkcja energii z węgla brunatnego, ale o 14% spadła produkcja energii z węgla kamiennego, co jest tłumaczone kilkumiesięczną awarią jednego z bloków w elektrowni Opole.

Sprzedaż energii do odbiorców końcowych w I półroczu 2015 r. wyniosła 19,26 TWh w porównaniu do 19,56 TWh w I pół. 2014 r.

W segmencie energetyki odnawialnej PGE w I półroczu br. zanotowała przychody na poziomie 378 mln zł wobec 415 mln zł w I półroczu 2014 r. EBITDA wyniosła 202 mln zł i była niższa o 13,7% niż rok wcześniej.

Inwestycje

Inwestycje w I półroczu br. wzrosły do 3,3 mld zł i były niemal o połowę wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wpłynęły na to m.in. koszty budowy nowych bloków w elektrowni Opole, które wyniosły 1 mld zł, modernizacja kilku bloków w el. Bełchatów oraz wyceniane na 688 mln zł inwestycje w segmencie dystrybucji.

W I półroczu br. inwestycje PGE w segmencie OZE osiągnęły wartość 219 mln zł wobec 155 mln zł w I półroczu 2014 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Inwestycje PGE w kolejnych latach mają dotyczyć głównie budowy elektrowni jądrowej oraz rozbudowy potencjału farm wiatrowych.

Do końca tego roku PGE chce uruchomić kolejne 218 MW farm wiatrowych oraz rozważa realizację, w tym akwizycję, kolejnych projektów, co uzależnia jednak od atrakcyjności przyszłego systemu wsparcia dla OZE.

Aktualna moc PGE w energetyce wiatrowej przekracza 300 MW. Do końca 2015 roku, po uruchomieniu nowych farm wiatrowych, łączna moc działających instalacji wiatrowych PGE ma wynosić 529 MW.

Oprócz farm wiatrowych Resko II (dodatkowe 76 MW) i Lotnisko (90 MW), PGE buduje również farmy wiatrowe Karwice i Kisielice. PGE założyło w ramach przyjętej w ubiegłym roku strategii Grupy Kapitałowej PGE budowę w latach 2014-2016 łącznie co najmniej 234 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej.

źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl