Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Grupa PGE straciła ponad 5 mln zł

 Redakcja  |  01.09.2015
Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł
Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł

Zmiany w strategii działań Grupy PGE. To efekt jej finalnych wyników I półrocze br., które wykazały stratę operacyjną w wysokości ponad 5 mld zł.

W I półroczu 2015 r. największa polska grupa energetyczna odnotowała przychody w wysokości 14,244 mld zł, które były wyższe o 36 mln zł niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W I półroczu PGE odnotował aż 85-procentowy wzrost kosztów własnych, które wyniosły 19,457 mln zł, co jest wynikiem odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w wysokości aż 8,73 mld zł.

Na wyższe przychody wpłynął głównie wzrost wyniku w zakresie sprzedaży energii elektrycznej, który był wyższy o 625 mln zł niż w I półroczu 2014 r. PGE straciło natomiast na niższych wpływach z rekompensat KDT. W tym przypadku strata wyniosła ok. 861 mln zł.

Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa najwcześniej w 2027 r.?

Duże koszty związane z odpisem aktywów trwałych wpłynęły na powstanie w I półroczu br. straty brutto wynoszącej 5,123 mld zł. Tymczasem w analogicznym okresie roku ubiegłego PGE zanotowała zysk brutto wynoszący 3,681 mld zł.EBITDA spółki za I półrocze 2015 roku wyniosła 4,326 mld zł, podczas gdy w I półroczu 2014 r. osiągnęła poziom 5,073 mld zł.

Jako powody odpisu aktualizującego wymienia się koszty związane z reformą ETS i wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, a także pogorszenie pozycji konkurencyjnej elektrowni opalanych węglem brunatnym. Potwierdzają to warte kilka miliardów złotych odpisy w elektrowniach i elektrociepłowniach opalanych węglem brunatnym. W przypadku elektrowni Turów było to nawet 5,1 mld zł, a w przypadku Bełchatowa – około 3,1 mld zł.

Wartość aktywów PGE na koniec I półrocza br. wyniosła 57,46 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 66,2 mld zł.

Co ciekawe, PGE podaje w sprawozdaniu, że brak rynku mocy po 2023 roku może kosztować grupę kolejne odpisy wartości aktywów na kwotę około 5,2 mld zł.

W odpowiedzi na gorsze wyniki finansowe prezes PGE Marek Woszczyk zapowiedział zmianę strategii spółki, aby odpowiadała ona „coraz trudniejszym uwarunkowaniom rynkowym”. Planowana jest realizacja programu poprawy efektywności, dywersyfikacji portfela wytwórczego oraz przegląd celów inwestycyjnych.

Wcześniej prezes PGE zapowiedział zmianę zasad wypłacania dywidendy. Teraz podstawą do jej wypłacania będzie zysk netto skorygowany o wielkość odpisu aktualizacyjnego.

Przeczytaj także: Jak obliczyć podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji?

W I półroczu br. PGE wyprodukowało 27,63 TWh energii elektrycznej wobec 26,62 TWh w analogicznym okresie roku ubiegłego. O 5% wzrosła produkcja energii z węgla brunatnego, ale o 14% spadła produkcja energii z węgla kamiennego, co jest tłumaczone kilkumiesięczną awarią jednego z bloków w elektrowni Opole.

Sprzedaż energii do odbiorców końcowych w I półroczu 2015 r. wyniosła 19,26 TWh w porównaniu do 19,56 TWh w I pół. 2014 r.

W segmencie energetyki odnawialnej PGE w I półroczu br. zanotowała przychody na poziomie 378 mln zł wobec 415 mln zł w I półroczu 2014 r. EBITDA wyniosła 202 mln zł i była niższa o 13,7% niż rok wcześniej.

Inwestycje

Inwestycje w I półroczu br. wzrosły do 3,3 mld zł i były niemal o połowę wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wpłynęły na to m.in. koszty budowy nowych bloków w elektrowni Opole, które wyniosły 1 mld zł, modernizacja kilku bloków w el. Bełchatów oraz wyceniane na 688 mln zł inwestycje w segmencie dystrybucji.

W I półroczu br. inwestycje PGE w segmencie OZE osiągnęły wartość 219 mln zł wobec 155 mln zł w I półroczu 2014 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Inwestycje PGE w kolejnych latach mają dotyczyć głównie budowy elektrowni jądrowej oraz rozbudowy potencjału farm wiatrowych.

Do końca tego roku PGE chce uruchomić kolejne 218 MW farm wiatrowych oraz rozważa realizację, w tym akwizycję, kolejnych projektów, co uzależnia jednak od atrakcyjności przyszłego systemu wsparcia dla OZE.

Aktualna moc PGE w energetyce wiatrowej przekracza 300 MW. Do końca 2015 roku, po uruchomieniu nowych farm wiatrowych, łączna moc działających instalacji wiatrowych PGE ma wynosić 529 MW.

Oprócz farm wiatrowych Resko II (dodatkowe 76 MW) i Lotnisko (90 MW), PGE buduje również farmy wiatrowe Karwice i Kisielice. PGE założyło w ramach przyjętej w ubiegłym roku strategii Grupy Kapitałowej PGE budowę w latach 2014-2016 łącznie co najmniej 234 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej.

źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

XXIII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

XXIII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej 14-15 października 2019 r. Targi Pracy i Praktyk na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl