Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ograniczenia w dostawach prądu nie muszą zagrażać biurowcom

 red.  |  20.08.2015
Ograniczenia w dostawach energii eklektycznej nie muszą oznaczać przerw i zakłóceń w płynności pracy
Ograniczenia w dostawach energii eklektycznej nie muszą oznaczać przerw i zakłóceń w płynności pracy
pixabay.com

Zawirowania związane z sierpniowym ograniczeniem zużycia energii przyniosło wiele utrudnień w funkcjonowaniu zakładów przemysłowych oraz miejskich biurowców. Takich zaburzeń funkcjonowania można jednak uniknąć dzięki odpowiednim systemom zarządzania energią.

  • 20 stopień zasalania może nie być szkodliwy dla funkcjonowania obiektów biurowych i użyteczności publicznej
  • Systemy automatyki budynkowej oraz zasilania gwarantowanego pozwalają na uniknięcie problemów z wyłączeniem prądu w biurowcach oraz innych obiektach budynkowych
  • Inteligentne zarządzanie energią w budynku pozwala oszczędzić nawet do 43% zużycia energii.

Trwająca długo jak na polskie warunki fala upałów i zwiększone zużycie energii (klimatyzatorów oraz wentylacji) w biurowcach, spowodowały wprowadzenie przez Polskie Sieci Energetyczne 20-tego stopnia zasilania. Przyczyniło się to jednocześnie do podjęcia działań związanych z koniecznością oszczędzania energii elektrycznej. W takich sytuacjach niezwykle ważny okazuje się system zarządzania energią oraz zasilania gwarantowanego w budynkach, który może uchronić przed poważnymi problemami.

Inteligentne zarządzanie energią

Jest to podstawa miejskich biurowcach, gdzie pracuje wiele osób, zapewnienie optymalnych warunków panujących wewnątrz - szczególnie latem - jest elementem koniecznym, rzutującym również na jakość pracy. Dzięki nowoczesnej technologii służącej do kontrolowania i sterowania zużyciem mediów w budynkach, a szczególnie biurowcach możliwe jest uniknięcie konieczności wyłączania części oświetlenia czy klimatyzacji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. Systemy automatyki budynkowej zwane też systemami BMS (Building Management System) zapewniają inteligentne monitorowanie, sterowanie oraz zarządzanie strefowe instalacjami i urządzeniami takimi jak ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, zasilanie elektryczne czy oświetlenie z jednego miejsca.

Przeczytaj także: Kryzys energetyczny – gotowe rozwiązania już istnieją!

Tym samym, niwelując konieczność stosowania wielu systemów i związanego z nimi oprogramowania, a także dodatkowych nakładów na koszty utrzymania. Takie systemy działają w biurowcach na całym świecie jak również w kilku warszawskich biurowcach w tym w siedzibie głównej firmy Schneider Electric na Mokotowie. Dzięki pracy systemu BMS, który stworzony został przez tę firmę i zainstalowany w budynku administrator obiektu może lepiej poradzić sobie z zarządzaniem energią i reagować na takie sytuacje jakie miały miejsce w trakcie ostatnich upalnych dni i problemów z zasilaniem. Dzięki systemowi wszystkie parametry budynku są stale monitorowane poprzez liczniki z możliwością zdalnego odczytu przez magistrale komunikacyjne systemu. Sytuacja sprzed paru dni doskonale pokazuje nam jak ważne jest oszczędzanie energii, które powinno nam towarzyszyć każdego dnia, a nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom automatyki budynkowej zastosowanym w naszej siedzibie, udało się uzyskać realne oszczędności: o 43% obniżono zużycie energii na oświetleniu zewnętrznym, o 47% na systemie nawiewów wewnętrznych, zaś o 57% zmniejszono zużycie energii wykorzystywanej do ogrzania wody.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dlatego też, powstawanie inteligentnych obiektów, jak również inwestycje w efektywność energetyczną jest priorytetowe nie tylko ze względu na oszczędności operacyjne i inżynierskie, ale również ze względu na konieczność podwyższenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric. System automatyki budynkowej w budownictwie komercyjnym pozwala strefowo zarządzać energią i włączać ją tam, gdzie jest ona bardziej potrzebna. W sytuacjach szczególnych odgórnej konieczności ograniczenia energii elektrycznej można zrezygnować z dodatkowego oświetlenia elewacji budynku lub też zmniejszyć poziom nawiewu klimatyzacji, zachowując jednak komfortowe warunki tam, gdzie jest to potrzebne.

Bezpieczeństwo energetyczne w biurowcach

Dla zagwarantowania maksymalnego bezpieczeństwa energetycznego coraz częściej budynki wyposaża się również w systemy zasilania gwarantowanego bazującego m.in. na UPS-ach. Urządzenia UPS mają na celu zapewnić ciągłość zasilania urządzeń elektrycznych. Jest to możliwe dzięki współpracy elektronicznych przetwornic napięcia i baterii akumulatorów, które zawsze są elementem składowym urządzenia. Dzięki temu pracownik nie musi obawiać się, że w przypadku przerwy w dostawie energii natychmiast zostanie odłączony od zasilania, serwer przestanie działać, a komputer nagle się wyłączy. Latem, w okresie wysokich temperatur w przypadku wystąpienia zakłóceń parametrów sieci elektroenergetycznej lub całkowitego zaniku napięcia zasilającego, energia jest pobierana z baterii akumulatorów. W zależności od pojemności baterii i mocy odbiorów, zasilacz UPS podtrzymuje napięcie nawet do kilkudziesięciu godzin – mówi Dariusz Koseski, Wiceprezes Schneider Electric. Zadbanie o rozproszoną infrastrukturę IT w biurowcach, a zwłaszcza serwery biurowe jest koniecznością, zwłaszcza, że nawet drobne wahania w zasilaniu mogą przyczynić się do uszkodzeń lokalnej sieci IT. Takie rozwiązania również zostały zastosowane w siedzibie Schneider Electric na warszawskim Mokotowie.

Przeczytaj także: Webinarium

Ograniczenia w dostawach energii eklektycznej nie muszą oznaczać przerw i zakłóceń w płynności pracy. Obecny rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania energią w budynku pozwala na racjonalne jej użytkowanie. Ponadto, dzięki zasilaniu gwarantowanemu w biurowcach czy innych budynkach komercyjnych mamy pewność, że nie zostaniemy przez kilka godzin odcięci od źródła energii w chwili, gdy nastąpi przerwa w dostawach prądu.

źródło: PR

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl