Sposoby na oszczędzanie energii
Jednym z najprostszych jest zrezygnowanie nocą z funkcji stand-by w urządzeniach elektronicznych. Jak policzyło RWE Polska, telewizor pochłania w ten sposób niepotrzebnie aż 30 zł rocznie.
Jeśli domowej elektroniki mamy więcej, np. odtwarzacz DVD, kino domowe itp., niepotrzebne koszty przekraczają już 100 zł. Jak zatrzymać gotówkę w kieszeni? Najlepiej zaopatrzyć się w listwę przełącznikową z gniazdkami i odłączać wszystkie te urządzenia jednocześnie jednym pstryknięciem.
Przeczytaj także: Fala upałów podniosła popyt na moc o 1000 MW
Korzystaj racjonalnie z lodówki
Warto pamiętać o tym, aby zastanawianie się nad składnikami potrzebnymi do sporządzenia posiłku nie trwało zbyt długo. Okazuje się bowiem, że lodówka odpowiada aż za 28 proc. domowego zużycia energii. Kto dodatkowo zechce zainwestować w energooszczędny sprzęt, zyska jeszcze więcej. Model o poborze energii klasy A potrzebuje o 15 proc. więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40 proc. więcej niż A++. Koszt zakupu urządzeń energooszczędnych nie jest dużo wyższy od tych o niższej klasie.
Propozycja dla firm
Osoby prowadzące firmy mogą zaopatrzyć się w urządzenia tzw. smart meteringu, które pozwalają na obserwowanie i analizę zużycia energii w czasie rzeczywistym. Koszt takiego urządzenia powoduje, iż rozwiązanie jest uzasadnione tylko w przypadku większych firm, których wielkość zużycia energii jest na tyle duża, iż pozwala na wygenerowanie rzeczywistych oszczędności.
Przeczytaj także: Nowy trend wśród deweloperów - ekologiczne rozwiązania
materiał przygotowany na podstawie artykułu z Dziennika Gazety Prawnej