Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Najbardziej atrakcyjna technologia produkcji energii

Analiza firmy Frost & Sullivan
 Redakcja  |  17.02.2015
freeimages.com

Za najbardziej atrakcyjną technologię produkcji energii firma Frost & Sullivan uznała fotowoltaikę. Jak wynika z analizy Sullivan „Annual Global Power and Energy Outlook” światowe inwestycje w odnawialne źródła energii pozostaną na wysokim poziomie, zaś ropa naftowa raczej nie powróci już jako główny surowiec do produkcji energii. Według firmy za najbardziej atrakcyjną technologię produkcji energii uznawana jest obecnie fotowoltaika.

Firma prognozuje, że światowa moc instalacji PV, która w roku 2012 wynosiła 93 GW, wzrośnie do poziomu 446 GW do 2020 roku, a największe przyrosty zanotują Chiny, Indie i Ameryka Północna. Nawet światowy lider fotowoltaiki - Europa, zanotuje do 2020 roku dwukrotny przyrost mocy, pomimo mniejszych w czasie kryzysu finansowego dotacji. 

Przeczytaj także: RWE Polska otwiera „RWE AGH Solar Lab” i rozszerza współpracę z AGH.

Zachęty odgrywają jednak zdaniem Frost & Sullivan coraz mniejsze znaczenie na wielu kluczowych rynkach energii odnawialnej. Na przykład komercyjne instalacje fotowoltaiczne w Ameryce Północnej stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec scentralizowanej produkcji energii, pomimo zmniejszenia poziomu taryf gwarantowanych. Z drugiej strony morskie farmy wiatrowe jeszcze długo nie staną się opłacalnym wyborem bez istnienia systemu zachęt. Wiele spośród stanów USA oraz krajów europejskich ma prawnie określone cele związane z poziomem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które muszą osiągnąć, co jednocześnie stanowi wsparcie dla rozwoju tego sektora produkcji. 

Przeczytaj także: Instalacja fotowoltaiczna na dachu Zakładów Przetwórstwa Mięsnego

Niezależnie od tego, paliwa konwencjonalne utrzymają dominująca pozycję na świecie, ponieważ rozwijające się gospodarki Afryki i Azji dalej będą polegać na węglu, jako głównym surowcu do produkcji energii elektrycznej. Chiny, które odpowiadają za 45 procent światowej mocy wytwórczej energii z węgla będą dalej budować elektrownie węglowe, chociaż rosnąca troska społeczeństwa o poziom zanieczyszczeń będzie powodować przesuwanie inwestycji na obszary wschodnich Chin oraz redukcję poziomu inwestycji w porównaniu z poprzednią dekadą. Chiny zwiększą inwestycje w produkcję energii ze źródeł odnawialnych, ale również w niewykorzystujące węgla elektrownie nuklearne.

Przeczytaj także: Podstawy fotowoltaiki

Niższe ceny ropy naftowej zwiększają zużycie gazu ziemnego w produkcji energii, ponieważ spadek cen lokalnych sprawia, że staje się on bardziej osiągalny. Od 2012 roku w Europie zamknięto elektrownie gazowe o łącznej mocy prawie 30 GW, jednak niższe ceny gazu oraz rządowe programy wsparcia powinny zahamować tempo zamykania tych elektrowni. 

Przed gazem łupkowym wciąż nie widać długoterminowej przyszłości, a przy cenach ropy naftowej na poziomie 58 USD za baryłkę lub poniżej, nowe poszukiwania zostaną na wielu rynkach wstrzymane. Wyjątkiem mogą być tu Chiny, gdzie rząd będzie kontynuował inwestycje w tę technologię z powodów strategicznych. Do połowy lat 20-tych obecnego wieku gaz z łupków raczej nie będzie odgrywał dużej roli w światowej podaży gazu z racji wielu wyzwań technicznych, politycznych i tych związanych z kwestią ochrony środowiska. Jednak należy zwrócić uwagę, iż wzrost wydobycia w Stanach Zjednoczonych wystarczył, by poruszyć rynkiem w okresie ostatnich 5 lat.

źródło: cire.plChcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl