Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polacy wiedzą o inteligentnych licznikach coraz więcej, ale ciągle za mało

 Redakcja  |  11.12.2014

Jedynie co piąty Polak deklaruje, że wie co oznacza termin „smart metering”, a aż 40 proc. badanych osób nigdy nie zetknęło się z tym terminem, wynika z badań ankietowych na temat wiedzy Polaków na temat inteligentnych liczników.

Z badań wynika między innymi, że blisko 60 proc. respondentów słyszało kiedykolwiek o pojęciu „smart metering”, jednak aż 38,2 proc. nie zna dokładnie tego terminu, a tylko co piąta osoba (21,2 proc.) deklarowała, że wie dokładnie co ten termin oznacza.

Osoby, które zetknęły z tym pojęciem swoją wiedzę zdecydowanie najczęściej czerpały z internetu (62,8 proc.). W następnej kolejności wskazywanym źródłem informacji o inteligentnych licznikach była telewizja i znajomi (odpowiednio: 26,6 i 26,4 proc.)


Przeczytaj także: Polacy nie interesują się energetyką

Mimo pojawiających się wątpliwości, Polacy dostrzegają też potencjalne korzyści, jakie daje inteligentne opomiarowanie. Oczekują przede wszystkim na płatności za realne zużycie prądu (56,9 proc.), niższe ceny (41,9 proc.) i mniejsze zużycie energii elektrycznej (41,4 proc.). Nie aż tak istotne znaczenie, choć też zauważane, mają: łatwiejsza procedura zmiany sprzedawcy (26,6 proc.), czy bezpieczeństwo dostaw (19,7 proc.).

Do podstawowych obaw związanych z wykorzystaniem smart meteringu należą strach przed obciążeniem dodatkowymi kosztami instalacji (33,8 proc.) oraz niepewność związana z częstą awaryjnością nowego systemu (32,0 proc.). Prawie 25 proc. badanych wyraziło obawy, że samart metering niesie ze sobą zagrożenie w postaci możliwości inwigilacji przez dostawcę energii oraz wycieku danych osobowych. - Organizacje branżowe wspólnie z OSD już od kilku lat podejmują działania komunikacyjne, ale jak widać jest jeszcze wiele do zrobienia. Potrzebna jest bardziej intensywna kampania informacyjna, by Polacy nie bali się nowych technologii, a potencjał „smart meteringu” mógł być w pełni wykorzystany z korzyścią dla odbiorców i sektora energetycznego – podsumowuje Mariusz Odziemczyk z firmy Procontent Communication, która opracował raport z badań.

Przeczytaj także: Start montażu 100 tys. inteligentnych liczników w Warszawie

Magdalena Kuczyńska z Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej ocenia jednak, że biorąc pod uwagę wyniki dwóch badań opinii
społecznej przeprowadzonymi przez PTPiREE w 2012 r., a następnie w 2014 r. w społeczeństwie wyraźnie rośnie znajomość określenia licznik inteligentny (w stosunku do 2012 r. wzrost o niemal 1/3 - z 16 proc. do 21 proc. w 2014 r.). Według niej z całą pewnością ten postęp można przypisać ostatnim działaniom informacyjnym branży energetycznej, w tym prowadzonym przez PTPiREE wspólnie z operatorami systemu elektroenergetycznego. Również Marek Kulesa, dyrektor biura w Towarzystwie Obrotu Energią ocenia, że ostatnie badania pokazują, że rośnie świadomość odbiorców odnośnie inteligentnego opomiarowania.

Przeczytaj także: Lekka tendencja wzrostowa na rynku liczników energii

Badanie na zlecenie Procontent Communication przeprowadziła firma SW Research w dniach 5-13 listopada 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) na losowej próbie 1000 polskich internautów w wieku 18-70 lat.
źródło: cire.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl