Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

W Poznaniu zbadają domy kamerą termowizyjną

 Redakcja  |  08.12.2014

W Poznaniu rusza już 6 edycja programu "Trzymaj ciepło" mającej pokazać ile ciepła ucieka przez ściany budynków. Tylko w zeszłorocznej akcji przebadano ponad 300 domów jednorodzinnych i 20 kamienic.

Tym razem organizatorzy planują przebadanie 500 domów jednorodzinnych i 40 kamienic. Dodatkowo sprawdzą ponad 150 budynków jednorodzinnych i 10 kamienic zgłoszonych do poprzedniej edycji, bo ze względu na krótką i ciepłą zimę musiano przerwać prowadzone badania już w lutym. Łączny wynik od pierwszej do ostatniej edycji to 2 200 skontrolowanych obiektów. Za przykładem Poznania poszły już takie miasta jak Kraków, Wrocław i Częstochowa, a nawet Suwałki czy Lwówek Śląski. Okazuje się też, że na rynku pojawia się coraz więcej firm prywatnych oferujących tego typu usługi.

Jak takie badanie wygląda od strony technicznej? Prowadzone jest po zmroku, około g. 17. Temperatura powietrza nie może przekraczać +3 stopni Celsjusza, nie może również padać. 

Przeczytaj także: Kamera termowizyjna w smartfonie


Przyjmowanie zgłoszeń ruszyło 5 grudnia i potrwa aż do wyczerpania wolnych miejsc. - Jeżeli pogoda nam pozwoli, badania rozpoczęte w grudniu zakończymy na początku marca 2015 - deklaruje Paweł Grzybowski z Biura projektu "Trzymaj ciepło". 

Przeczytaj także: Kamerka termowizyjna Therm- App™


Każdy z zainteresowanych musi podać następujące dane: imię nazwisko, adres budynku, telefon kontaktowy oraz adres mailowy. Jeżeli zgłoszenie jest prawidłowe, uczestnik otrzymuje drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. O terminie badania jest informowany telefonicznie, zawsze z jedno- lub dwudniowym wyprzedzeniem. 

Przeczytaj także: Instalacja fotowoltaiczna na dachu Zakładów Przetwórstwa Mięsnego


W poprzednich latach zainteresowanie mieszkańców było tak duże, że szansę na rejestrację chętni mieli tylko przez 5 dni (2012 r.) czy wręcz 21 godzin (2013 r.). W Poznaniu pracowały cztery zespoły pomiarowe wyposażone w kamery termowizyjne, które pozwalały dokładnie ustalić, którędy z budynków ucieka najwięcej ciepła. Specjaliści odwiedzali chętnych wieczorem, w dni robocze, a sama wizyta trwała zwykle ok. 20 minut. Osoby, które wzięły udział w programie, po kilkunastu dniach otrzymywały od nich raport ze zdjęciami i krótkim komentarzem, dzięki którym mogły dowiedzieć się jak zapobiegać utracie ciepła, przy okazji zmniejszając wysokość rachunków za ogrzewanie. - Każde ogrzewanie pomieszczenie ma swoje słabe punkty, a gołym okiem nie da się zaobserwować, którędy dokładnie ucieka ciepło - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań. 


Zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną to doskonałe narzędzie analizy. Im zimniejszy kolor, np. zielony czy niebieski, tym mniejsza utrata ciepła. Miejsca zabarwione na czerwono pokazują, którędy ciepło najbardziej ucieka na zewnątrz. 
Jak podkreślają organizatorzy akcji (czyli miasto we współpracy z partnerami: koncernami Dalkia i Lisner), przede wszystkim chodzi o pokazanie mieszkańcom, że każdy budynek ma swoje wady, a działania modernizacyjne podjęte teraz w przyszłości zaprocentują zwrotem kosztów ogrzewania. 
- Już samo doraźne działanie, takie jak choćby założenie uszczelek w oknach i drzwiach, przekłada się na mniejsze koszty - deklaruje Leszek Kurek. 
Jak mówi, najbardziej cieszy go konsekwencja mieszkańców, którzy regularnie sprawdzają termoizolację, kontrolując utratę ciepła w swoich budynkach.Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl