Warsztaty organizowane zostały przez Instytut Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów, Automatyki i Robotyki (POLSPAR) - IMEKO. Członkowie POLSPAR wywodzą się głównie ze środowisk naukowych i przemysłu. W skład Stowarzyszenia wchodzą cztery komitety: Komitet Automatyki, Komitet Pomiarów, Komitet Robotyki oraz Komitet Termografii i Termometrii w Podczerwieni.
Warsztaty składały się z sesji plenarnych oraz prezentacji plakatów, w czasie których przedstawionych zostało 37 referatów. Sesje plenarne zostały podzielone na bloki tematyczne aby każdy z uczestników mógł wybrać interesujące tematy.
Ceremonię otwarcia rozpoczął prof. Marcantonio Catelani. Zaproszony wykład dotyczący metod diagnostycznych procesów przemysłowych przedstawiła Anna Sztyber (doktorantka prof. Jana Kościelnego) z Instytutu Automatyki i Robotyki Politechniki Warszawskiej.
W ramach sesji dotyczącej pomiarów i przetwarzania sygnałów można było zapoznać się z 5 prezentacjami.
W części dotyczącej inżynierii elektrycznej i elektroniki prof. Adam Szeląg Dyrektor Instytut Maszyn Elektrycznych na Wydziale Elektrycznym PW przedstawił doświadczenia z pomiarów skuteczności wygładzania filtrów w podstacjach trakcji kolejowej 3kV dc. Następnie Marcin Steczek Zakład Transportu i Przetwarzania Energii Instytutu Elektroenergetyki PŁ zaprezentował pomiary w czasie rzeczywistym impedancji wejściowej pojazdu elektrycznego dostarczane przez sieć trakcyjną do identyfikacji i redukcji zakłóceń w obwodach sygnalizacji i kontroli.
W czasie sesji dotyczącej algorytmów dr hab. Piotr Bilski z Instytutu Radioelektroniki PW omówił fuzję klasyfikatorów uszkodzeń w diagnostyce akcelerometrów.
W części dotyczącej materiałów pomiary grubości skorodowanych rurociągów ciepłowniczych z wykorzystaniem techniki światła strukturalnego przedstawił Marcin Malesa z Zakładu Inżynierii Fotonicznej w Instytucie Mikromechaniki i Fotoniki PW.
Natomiast w sesji zastosowania przemysłowe możliwości poprawy wyników w separacji chropowatości i falistości w kontekście ISO serii 16610 zaprezentowała Marta Wiśniewska z Zakładu Metrologii i Inżynierii Jakości w Instytucie Metrologii i Inżynierii Biomedycznej PW. Sposoby diagnostyki drgań elektrycznych maszyn wirujących przedstawił dr Vladimír Zábranský z Uniwersytetu West Bohemia.
Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń między młodymi naukowcami oraz nawiązaniem nowych kontaktów. Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie http://imekotc10-2014.org.