Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy energetycy powinni obawiać się skargi ekologów odnośnie współspalania?

 Redakcja  |  17.07.2014  |  1

Na ile skarga organizacji ekologicznych w sprawie wsparcia dla współspalania skierowana do Komisji Europejskiej może zaszkodzić grupom energetycznym, próbował ustalić "Parkiet".

 

Cztery organizacje ekologiczne - Greenpeace Polska, Polski Klub Ekologiczny, WWF i Client Earth - skierowały do Generalnej Dyrekcji ds. Konkurencji KE skargę, w której podnoszą, że polski system wspierania energii odnawialnej nigdy nie został notyfikowany w KE, a powinien - jako pomoc publiczna angażująca publiczne środki. Jednocześnie w ich ocenie wsparcie dla współspalania jest zbyt duże. Według ich wyliczeń od 2005 r. do właścicieli tego typu instalacji z tytułu wsparcia trafiło ok. 7,5 mld zł, co przyniosło im zysk na poziomie ok. 5 mld zł.

Gazeta giełdy powołując się na dane Instytutu Energetyki Odnawialnej pisze, że największy udział we współspalaniu w 2011 r. miało PGE (19 proc.), kolejne na liście są Tauron i EDF, które miały po 14 proc., a za nimi były Enea (9 proc.), Energa (7 proc.), ZE PAK (6 proc.), CEZ (4 proc.) i PGNiG Termika (3 proc.). 

Cytowany przez "Parkiet" prezes IEO Grzegorz Wiśniewski tłumaczy, że jeżeli w trakcie postępowania KE uzna, że doszło do nadmiernego wsparcia, to będzie to skutkowało decyzją o konieczności zwrotu przyznanego wsparcia przez firmy, które z niego korzystały.
Gazecie giełdy nie udało się uzyskać oficjalnych stanowisk firm energetycznych odnośnie skargi ekologów, ale w nieoficjalnych wypowiedziach przedstawiciel branży póki co nie widzą zagrożenia. 

Jak zwraca uwagę "Parkiet", temat nie jest nowy, bo Komisja Europejska już od początku roku prowadzi postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie, czy nie doszło do nadmiernej pomocy publicznej w przypadku współspalania. Mimo to polski rząd stoi na stanowisku, że system certyfikatów nie stanowi pomocy publicznej, a grupy energetyczne opierając się na tej opinii nie zawiązują rezerw w związku postępowaniem KE.
źródło: cire.pl

 

Komentarze

(1)
OZE | 18.07.2014, 09:58
Kolejną formą niedozwolonej pomocy publicznej dla koncernów energetycznych będą przychody wynikające nowego systemu wsparcia dla mikroinstalacji.
Po pierwsze cena sprzedaży energii przez prosumenta na poziomie 80%, a po drugie brak refundacji kosztów zielonych certyfikatów. To znaczy jako prosument wolał bym mieć czytelne zasaday, czyli otrzymuję 100% ceny energii, płacę podatek dochodowy 19%. Koszt certyfikatów niech będzie przychodami koncernów. Dzisiaj okazuje się, że koncerny nakazują zabudowę licznika produkcji energii (dzisiaj chodzi im o rozliczenie przychodów z zielonych certyfikatów w URE). To rozumiem, ale nagle Minister Finansów może się obudzić, żeby opodatkować produkcję energii w mikroinstalacjach i wtedy nie dość, że prosument traci 20% ceny energii, to jeszcze będzie musiał zapłacić podatek (19% lub więcej, za zużytą i sprzedaną energię). Teraz zarówno 20% wynikające ze zmniejszonej ceny energii, jak i przychody z zielonych certyfikatów będą zasilały konta koncernów energetycznych - to jest chory i nieczytelny system. Budżet Państwa z tego nic nie ma, no chyba, że podatki pośrednie ze sprzedaży energii przez koncerny energetyczne - jest to rozwiązanie bardzo skomplikowanie, niejasne i w moim odczuciu może być podważone przez UE jako niedozwolona pomoc publiczna dla koncernów energetycznych
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl