Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy energetycy powinni obawiać się skargi ekologów odnośnie współspalania?

 Redakcja  |  17.07.2014  |  1

Na ile skarga organizacji ekologicznych w sprawie wsparcia dla współspalania skierowana do Komisji Europejskiej może zaszkodzić grupom energetycznym, próbował ustalić "Parkiet".

 

Cztery organizacje ekologiczne - Greenpeace Polska, Polski Klub Ekologiczny, WWF i Client Earth - skierowały do Generalnej Dyrekcji ds. Konkurencji KE skargę, w której podnoszą, że polski system wspierania energii odnawialnej nigdy nie został notyfikowany w KE, a powinien - jako pomoc publiczna angażująca publiczne środki. Jednocześnie w ich ocenie wsparcie dla współspalania jest zbyt duże. Według ich wyliczeń od 2005 r. do właścicieli tego typu instalacji z tytułu wsparcia trafiło ok. 7,5 mld zł, co przyniosło im zysk na poziomie ok. 5 mld zł.

Gazeta giełdy powołując się na dane Instytutu Energetyki Odnawialnej pisze, że największy udział we współspalaniu w 2011 r. miało PGE (19 proc.), kolejne na liście są Tauron i EDF, które miały po 14 proc., a za nimi były Enea (9 proc.), Energa (7 proc.), ZE PAK (6 proc.), CEZ (4 proc.) i PGNiG Termika (3 proc.). 

Cytowany przez "Parkiet" prezes IEO Grzegorz Wiśniewski tłumaczy, że jeżeli w trakcie postępowania KE uzna, że doszło do nadmiernego wsparcia, to będzie to skutkowało decyzją o konieczności zwrotu przyznanego wsparcia przez firmy, które z niego korzystały.
Gazecie giełdy nie udało się uzyskać oficjalnych stanowisk firm energetycznych odnośnie skargi ekologów, ale w nieoficjalnych wypowiedziach przedstawiciel branży póki co nie widzą zagrożenia. 

Jak zwraca uwagę "Parkiet", temat nie jest nowy, bo Komisja Europejska już od początku roku prowadzi postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie, czy nie doszło do nadmiernej pomocy publicznej w przypadku współspalania. Mimo to polski rząd stoi na stanowisku, że system certyfikatów nie stanowi pomocy publicznej, a grupy energetyczne opierając się na tej opinii nie zawiązują rezerw w związku postępowaniem KE.
źródło: cire.pl

 

Komentarze

(1)
OZE | 18.07.2014, 09:58
Kolejną formą niedozwolonej pomocy publicznej dla koncernów energetycznych będą przychody wynikające nowego systemu wsparcia dla mikroinstalacji.
Po pierwsze cena sprzedaży energii przez prosumenta na poziomie 80%, a po drugie brak refundacji kosztów zielonych certyfikatów. To znaczy jako prosument wolał bym mieć czytelne zasaday, czyli otrzymuję 100% ceny energii, płacę podatek dochodowy 19%. Koszt certyfikatów niech będzie przychodami koncernów. Dzisiaj okazuje się, że koncerny nakazują zabudowę licznika produkcji energii (dzisiaj chodzi im o rozliczenie przychodów z zielonych certyfikatów w URE). To rozumiem, ale nagle Minister Finansów może się obudzić, żeby opodatkować produkcję energii w mikroinstalacjach i wtedy nie dość, że prosument traci 20% ceny energii, to jeszcze będzie musiał zapłacić podatek (19% lub więcej, za zużytą i sprzedaną energię). Teraz zarówno 20% wynikające ze zmniejszonej ceny energii, jak i przychody z zielonych certyfikatów będą zasilały konta koncernów energetycznych - to jest chory i nieczytelny system. Budżet Państwa z tego nic nie ma, no chyba, że podatki pośrednie ze sprzedaży energii przez koncerny energetyczne - jest to rozwiązanie bardzo skomplikowanie, niejasne i w moim odczuciu może być podważone przez UE jako niedozwolona pomoc publiczna dla koncernów energetycznych
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl