Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Rozdzielnica GIS ABB na targach EXPOPOWER

 Redakcja  |  07.05.2014

Podczas tegorocznych targów EXPOPOWER w Poznaniu firma ABB zaprezentuje m.in. nową wersję rozdzielnicy GIS na napięcie 145 kV. Na ekspozycji znajdzie się moduł wyłącznikowy w podwójnym układzie szyn zbiorczych. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z prezentacją rozdzielnicy na napięcie 420 kV, która z przyczyn logistycznych nie miała szansy stanąć na stoisku. Poza tym, podczas XII Konferencji Naukowo-Technicznej, ABB zaprezentuje referaty poświęcone rozdzielnicom w izolacji gazowej 110 kV i 400 kV.

Co roku na naszym stoisku targowym prezentujemy nie tylko nowości, ale także produkty sprawdzone, na które jest duże zapotrzebowanie na ryku – mówi Paweł Fukiet, dyrektor marketingu i sprzedaży produktów wysokiego napięcia ABB. – W tym roku zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie podczas poznańskich targów EXPOPOWER następnej generacji rozdzielnicy w izolacji gazowej ELK-04 na napięcie 145 kV. Jest to rozwiązanie wykorzystywane zarówno w energetyce dystrybucyjnej, jak i w przesyłowych stacjach elektroenergetycznych pracujących po stronie 110 kV.

Na ekspozycji ABB fizycznie nie pojawi się natomiast najnowsza rozdzielnica kompaktowa w izolacji gazowej ELK-3C na napięcie 420 kV. Urządzenie waży bowiem ponad 8 ton i z przyczyn logistycznych nie może być zaprezentowany podczas targów. Mimo to zwiedzający będą mogli zapoznać się z zastosowanymi w ELK-3C rozwiązaniami dzięki prezentacjom multimedialnym, filmom oraz będą mogli dopytać o szczegóły przedstawicieli ABB.

Mniejsza powierzchnia, więcej miejsca


    GIS ELK-04 145 kV produkcji ABB

Firma ABB wytwarza rozdzielnice GIS w zakresie napięć znamionowych od 52 kV do 1200 kV. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się jednak na rynku zupełnie nowe rozwiązania na 72,5 kV, 245 kV i 420 kV. Ich cechą najważniejszą jest znaczący postęp w redukcji – zarówno wymiarów, jak i użytych materiałów oraz gazu SF6.

– Nowa kompaktowa rozdzielnica ABB w izolacji gazowej na napięcie 420 kV jest w całości montowana w fabryce, włączając w to okablowanie i testy. Jej instalacja jest dzięki temu szybka i prosta – na dostawę i montaż jednego pola na miejscu przeznaczenia wystarczy jeden dzień – tłumaczy Paweł Fukiet. – Zmniejszone wymiary i bardziej kompaktowa konstrukcja to mniejsza powierzchnia montażowa, więcej miejsca dla obsługi i mniej zużytych materiałów.

Wszystkie moduły funkcjonalne – prefabrykowane i wstępnie testowane w fabryce – poddane są badaniu typu zgodnie z obowiązująca normą IEC 62271-203. Rozdzielnica jest również częściowo wypełniania gazem SF6 do ciśnienia transportowego 1 bara. Pozwala to na dodatkowe skrócenie czasu montażu na miejscu. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty czas instalacji nowej rozdzielnic GIS 420 kV został skrócony o ponad 40 proc.

Ułatwienia dla obsługi

Spółka zdecydowała się na prezentację rozdzielnicy GIS ze względu na duże zainteresowanie rynku rozwiązaniami wykorzystującymi izolację gazową. Nowe inwestycje, podobnie jak modernizacje istniejących stacji, za jeden z celów głównych stawiają zmniejszenie wykorzystywanej powierzchni i ograniczenie obsługi serwisowej do niezbędnego minimum.

I chociaż z założenia rozdzielnica GIS wymaga niewielkich zabiegów serwisowych, wszystkie istotne elementy, takie jak napędy, sensory, czujniki ciśnienia gazu, zawory do napełniania czy listwy zaciskowe są łatwo dostępne. Znacząco skraca to czas konserwacji i ułatwia pracę obsługi całej stacji.

Nowa oferta ABB rozdzielnic GIS obejmuje jeszcze jedną nowatorską, ale bardzo interesującą funkcję – system monitorowania gazu MSM (modular switchgear monitoring). Głównym zadaniem tego systemu jest wykrywanie nawet niewielkich nieszczelności w układzie ciśnieniowym, sięgających zaledwie 0,5 proc. ubytku gazu rocznie. Całość wyposażona jest w filtry predykcyjne. Są one tak skonfigurowane, że potrafią rozróżnić rzeczywiste ubytki od naturalnych zmian gęstości gazu, wynikających z niejednorodnych rozkładów temperatury w komorach.

Referaty, prezentacje i filmy

Zainteresowanie rozwiązaniami wykorzystującymi izolację gazem SF6 skłoniło firmę ABB do przygotowania i zaprezentowania referatów na temat rozdzielnic w izolacji gazowej 110 kV i 400 kV. Będą one wygłoszone podczas towarzyszącej targom XII Konferencji Naukowo-Technicznej, w tym roku odbywającej się pod hasłem „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia”.

Tegoroczna edycja konferencji w całości poświęcona zostanie nowym rozwiązaniom urządzeń rozdzielczych dla krajowego systemu elektroenergetycznego. W przypadku napięć 110 kV główny nacisk położony zostanie na sposób obniżenia kosztów inwestycji, redukcję czasu uruchamiania podstacji, potwierdzenie niezawodności i bezpieczeństwa eksploatacji urządzenia, natomiast dla wyższych zakresów (400 kV) prezentowane będą unikatowe rozwiązania konstrukcyjne napędów, układu szynowego, łatwość montażu i eksploatacji, bezpieczeństwo i niezawodność.

– Poza uczestnictwem w konferencji zainteresowane osoby będą mogły również pozyskać wiele ciekawych informacji na temat systemów rozdzielczych wysokich napięć na naszych stoisku targowym – dodaje Paweł Fukiet. – Będziemy w obrazowy sposób porównywać zalety poszczególnych rozwiązań, a także zaprezentujemy filmy ukazujące szybkość i łatwość montażu rozdzielnicy 420 kV w wersji kompakt w porównaniu z tradycyjną rodzielnicą w izolacji gazowej, którego ABB również jest producentem. Myślę, że tegoroczne targi EXPOPOWER będą interesujące nie tylko dla użytkowników urządzeń rozdzielczych, ale także dla zwiedzających, którzy zainteresowani są nowościami w dziedzinie elektroenergetyki.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę targową ABB na Expopower.  

 

ul. Żegańska 1 
04-713 Warszawa
Tel. 22 220 21 47

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl