Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Inteligentne liczniki – czy ich instalacja jest konieczna?

 Redakcja  |  29.04.2014

Polskie prawo nie mówi o obowiązku instalowania inteligentnych liczników, ale o ich wdrażaniu informują przepisy unijne - mówi Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric Polska.

- W przyjętym 8 kwietnia br. przez Radę Ministrów projekcie ustawy o OZE, nie komentuje się w sposób bezpośredni konieczności wdrażania inteligentnego opomiarowania (AMI - Advanced Metering Infrastructure). Przywołuje się jedynie potrzebę pomiarów, rejestracji wielkości i jakości energii bez podawania konkretnego sposobu tych właśnie pomiarów. Spoglądając jednak w historię, ustawodastwa unijnego w tej kwestii, warto przypomnieć kilka istotnych faktów. Już pakiet klimatyczno-energetyczny 3x20 z 2007 roku, który między innymi narzucał podniesienie efektywności energetycznej o 20 proc., był dokumentem skłaniającym do rozważenia wdrożenia, AMI, jako jednej z podstawowych form poprawy efektywności energetycznej - mówi Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric Polska.

Przeczytaj także: Czy firmy energetyczne w Polsce zdążą z inteligentnymi licznikami?

Jak przypomina, dyrektywą bezpośrednio obligującą kraje członkowskie do wdrażania AMI stała się dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 roku. Dotyczyła ona wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Należy jednak podkreślić, że pomimo jasnego stanowiska dotyczącego wdrażania AMI, dyrektywa ta nie narzucała bezwzględnego obowiązku wdrożenia inteligentnego opomiarowania. Państwa członkowskie dostały możliwość indywidualnej oceny ekonomicznych i społecznych aspektów wdrażania AMI. Zgodnie z dyrektywą każde z nich może także obrać indywidualną, najkorzystniejszą dla siebie drogę takiego wdrożenia, co widać na przykładach Włoch, Szwecji, Finlandii, Norwegi czy Holandii. 

Przeczytaj także: Apator stawia na inteligentne liczniki

- W Polsce nie ma jednego dokumentu jasno oceniającego i argumentującego możliwości wdrożenia AMI. Bez wątpienia istotne są tutaj zapisy w projekcie "Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku", gdzie podkreślono wagę inteligentnego opomiarowania dla zarządzania popytem i stymulowania działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej - wskazuje Michał Ajchel. 

Dodaje, że ważnym dokumentem jest także stanowisko prezesa URE z 31 maja 2011, w sprawie niezbędnych wymagań wobec systemów pomiarowo-rozliczeniowych, które dosyć dokładnie opisuje wymagania i daje szereg zaleceń, co do systemu AMI, ale również nie prezentuje jednoznacznej opinii odnośnie opłacalności samego systemu. 

- Jest to poniekąd uzasadnione ilością i różnorodnością aspektów, które wchodzą w zakres oceny. Począwszy od aspektów politycznych czy społecznych, aż po ekonomiczne i techniczne. Myślę, że sporą część z tych aspektów uwzględnili w swoich analizach i symulacjach operatorzy OSD, którzy ostatecznie zdecydowali się na zaangażowanie i wdrażanie AMI w swoich grupach - Energa już realizuje drugi etap wdrażania, RWE - wybrało dostawcę, Tauron - przeprowadza ostatni etap wyboru wykonawcy - ocenia Michał Ajchel. 

Przeczytaj także: PGE Dystrybucja wdraża system inteligentnego opomiarowania

Zwraca jednak uwagę, że aby rynek OZE spełniał pokładane w nim nadzieje, powinien zostać oparty na funkcjonalnej infrastrukturze pomiarowej wyposażonej w dwustronną komunikację pomiędzy dostawcą i odbiorcą energii. 

- Tylko takie rozwiązania zapewnią czynny udział producentów energii na rynku dnia bieżącego, czy aktywną działalność w obszarze DSR (Demand Side Response). Co więcej, aby projekt wdrożenia AMi przyniósł korzyści w przyszłości i najlepiej dla całego kraju, niezbędne jest zastosowanie się do zaleceń Prezesa URE, a zwłaszcza do skalowalności, interoperacyjności i otwartości stosowanych systemów. Tylko rozwiązania spełniające wymienione wymagania będą mogły być rozwijane w przyszłości. Bardzo istotną cechą systemów AMI jest także ich funkcjonalność, np. współpraca z siecią domową (HAN), oraz zapewnienie najwyższego poziomu usług (SLA), który przekłada się bezpośrednio na korzyści materialne i satysfakcję z udostępnianych serwisów - przekonuje Michał Ajchel. 

źródło: wnp.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl